Ali Koç: Bu Değişiklik Bence Olumlu Oldu

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve basketboldan sorumlu yönetici Sertaç Komsuoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Yüksek Divan Kurulu Temmuz Ayı Olağan Toplantı’sında konuşan Başkan Ali Koç ve Sertaç Komsuoğlu, basketbolda yaşanan süreçle ilgili bilgi verdi.

Ali Koç’un açıklamaları şöyle:

”Erkek basketbolda geçen sene takımın başına Igor Kokoskov’u getirdik. O geldiğinde takım nispeten kurulmuştu, dolayısıyla kendi kurduğu bir takım değildi. Bu sene geçmiş yılların aksine mart-nisan aylarında aşağı yukarı yapmamız gereken transferlerin %80’ini, haziran ayında da göndermemiz gerekenlerin çoğunu, neredeyse hepsini gönderdik ve hazır bir şekilde sezon öncesi hazırlıkları beklerken, Amerika’dan Dallas takımından Sayın Kokoskov’a bir teklif geldi. Normal şartlarda Avrupa’da olduğu zaman, Avrupa’da kurallara göre; Avrupa’da bir hoca veya bir oyuncu gittiğin zaman iki kulüp arasında mutabakat gerekiyor ancak Amerika’ya bir hoca gittiği zaman NBA’e, bu mutabakat gerekmiyor. Yani diğer bir değişle, siz hocanızı yollarsanız tazminat ödemek zorundasınız, ama hocanız Amerika’ya giderse tazminat ödemek durumunda değil. Detaylarını Sertaç bey anlatacak. Bence hayırlı oldu. Yeni hocamızla imzalanmış. Onu da Sertaç beye bırakacağım. Kendisi anlatsın ama maddi açıdan da bütçemiz açısından da olumlu oldu bu değişiklik. Bana göre Sayın Kokoskov tam da Avrupa’ya alışamadı. Yıllarca orada yaşayıp, Avrupa basketboluna alışmak bir sezondan daha uzun sürebilir ama ben ona yine de usulen de olsa hizmetleri için teşekkür ediyorum. Takımımız hazır. 11-12 Eylül’de bir hazırlık turnuvamız var. O turnuvaya Obradovic ve takımı gelecek. Partizan, Monaco, UNICS Kazan ile oynayacağız. güçlü takımın turnuvası olacak. İyi bir hazırlık kampı olacak. Bu turnuvanın gerçekleşmesinde emeği geçen, pek çok konuda emeği geçen 1907 Fenerbahçe Derneği’ne bununla beraber Ankara Fenerbahçeliler Derneğine ve Sarı Lacivert Derneğine, katkılarından dolayı huzurunuzda teşekkür ederim.

Salonumuzda parkeler tamamen yenileniyor. Renkleri değiştiriyor musunuz? Söylemeyelim. Markamızın ruhunu besleyecek pek çok yenilikler yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’nin ilk basketbol müzesi olacak. Sponsor da bulundu. Müzemizin açılışı sezona yetişecek. Umarım keyifle gezersiniz. Geçmişten bugüne ve yıllardır kulüp bazında ülke basketbolumuzun lokomotif olan hem erkeklerde hem kadınlarda ülkemizi Avrupa’nın en üst seviyelerinde başarı ile temsil eden kulübümüz erkek basketbolda ikinci takım projesini hayata geçirdi. Bizim artık basketbolda da öz kaynaktan sporcular yetiştirmemiz lazım. Fenerbahçe Beko’nun Türk basketbolcularının son dönemdeki performansından hiç de memnun olmadığımı Sertaç beye de ilettim, sizlere de iletiyorum. Bizim Türk oyuncularımızın daha kuvvetli olması gerekir. Dolayısıyla kendi kaynaklarımızı kullanarak onları geliştirme anlamında bize ciddi katkılar sağlayacağına inandığımız genç oyuncuları forma vermenin yanı sıra oyuncu takibi konusunda da fark yaratacak Fenerbahçe Basketbol geleneğini yeni nesillere gençlere taşıyacak ama bundan daha da önemlisi Fenerbahçe’nin geleceğini de teminat altına alacak bu projeyi çok değerli buluyorum ve bu projeyi gerçekleştirdiği içinde Sertaç Bey ve ekibine teşekkür etmek istiyorum.”

Sertaç Komsuoğlu’nun açıklamaları şöyle:

”Ahmet Bey, 20 Temmuz’da ve 27 Temmuz’da iki açıklama yapıldı. ‘Siz şahsi hesabınızdan 20 Temmuz’da yaptınız ama kulübümüz 27 Temmuz’da bu açıklamayı yaptı’ dedi. Burada sanıyorum bir yanlış anlama var. Şöyle ki; 20 Temmuz’da sizin belirttiğiniz gibi biz şeffaflık adına yapılan bir bilgilendirme yaptık. Çıkan haberler vardı. Bu haberler konusuna kısa bir bilgilendirme yaptık ve bu yapılan bilgilendirmenin hemen akabinde resmi sitelerimizde de yer aldı. Keza 27 Temmuz’da ise kulübümüzün resmi konunun netleşmesinden sonra açıklaması oldu. Bu bir bilgilendirme değildi. Siz benimle konuştuğunuzu dediniz ki, ‘Ben Twitter takip etmiyorum, Instagram ve TikTok’u takip ediyorum.’ ‘Oralarda görmedim.’ dediniz. Ben de size, ‘Instagram’da da aynı şekilde bu açıklamaların ve bilgilendirmenin yer aldığını söyledim. Buna karşılık hakikaten TikTok’tan böyle bir bilgilendirme veya açıklama yapmadık.

Bunun dışında bizim kulübümüz adına attığımız her adımda tek düşüncemiz var, Fenerbahçe’nin menfaatleri. Bu konuda hiç şüpheniz olmamalı. Hocamız ailevi nedenlerinden dolayı Amerika’ya dönmek istediğini söyledi. Aynı şekilde biz kendisi ile şubat ayından itibaren Fenerbahçe Beko’nun bu seneki kadrosu, yapılanması ki ayrıca salonda istediği özel alanlar dahil olmak üzere her şeyi birlikte planladık. Genel Menajerimiz Maurizio, Igor Kokoskov bu konular üzerine çalıştılar. Sonra böyle bir talep geldi. Bizim Fenerbahçe olarak her zaman hedeflerimize konsantre olacak, sarı-lacivert çubuklu forma ile şampiyonluklar yaşamaya inanacak oyuncular, teknik kadrolara ihtiyacımız var. Bu konuda en ufak bir sapma görürsek biz tekrar bazı değişikliklere gidebiliriz ve bu doğrultuda gittik de. Sayın Başkanımız söyledi. Siz, ‘Şeffaflık adına kulüp sözleşmeden nasıl bir tazminat aldı?’ dediniz. Daha şeffaf olamayız. Herhangi bir tazminat almadık, herhangi bir tazminat söz konusu değildir ki tazminat alındığı da yine Twitter’da yer aldı. Oralarda yer olan şeylere değil kulübümüzün yaptığı açıklamalara bakmak daha doğru olacaktır inancındayım. Bununla birlikte hoca değişikliği olsun, yapılan bazı adımlar olsun bunların bütçemize çok ciddi artı değer kattığını vurgulamak isterim. Bugün itibarıyla hocamız netleşti. Başkanımız divan kurulunda duyurulmasını istemişti.

Sayın Alexander Djordjevic yeni hocamız. Kendisi en son bu sene İtalya Ligi’nde Final Four oynayan Armani’yi Bologna takımıyla birlikte 4-0’la geçip İtalya şampiyonu olmuştu. İnşallah büyük başarılara imza atacağına inanıyoruz. Fenerbahçe Beko’nun hedefi hep aynıdır, Türkiye’de şampiyonluktur ve EuroLeague’de de Final Four’dur, sonrasında da Final Four’da en iyi dereceleri almaktır. Bu konuda da hedefimizde yönetim kurulu olarak, sayın Başkanımızın da destekleriyle en ufak bir sapmamız yok.”

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir