Arda Konuk: Çok İyi Bir Jenerasyon Geliyor

Basketbol Gençler Ligi‘nde bu sezon Tofaş forması altında izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2005 doğumlu guard Arda Konuk‘la özel bir röportaj yaptık.

Genç oyuncularla devam eden röportaj serimizin bu bölümünde Arda Konuk’a yer verdik.

2005 jenerasyonunun potansiyelli gençleri arasında yer alan Arda Konuk, aynı zamanda Tofaş’ın efsane isimlerinden Murat Konuk’un oğlu ve yine Tofaş çıkışlı 2000 doğumlu şutör Mert Konuk’un da kardeşi.

Adeta basketbolun içinde doğan Arda, doğal olarak hayatını da buna göre şekillendirmiş durumda.

Önemli bir potansiyeli içinde barındıran genç oyuncu, ayakları yere sağlam basan, oyunu iyi bilen ve gelişimine bu yönde devam eden bir izlenim verdi. Arda’nın röportaj esnasındaki enerjisi ve sempatik tavırları ise onun ileride saha dışında da değerli bir takım arkadaşı olacağını gösterdi.

Lafı fazla uzatmadan Arda Konuk’la yaptığımız röportaja geçelim:

– İnsan sevdiği şeyden sıkılmaz

Basketbolun içinde doğan Arda, kariyer seçiminden pişmanlık duymazken, konuyla ilgili şunları söyledi:

”İkinci sınıftan beri basketbol oynuyorum. Bütün odak noktam bu oldu. Hiç sıkılmıyorum çünkü insan sevdiği şeyden sıkılmaz.”

”Amerikalı olsaydım herhalde muhtemelen Amerikan futbolu oynardım. Bana çok uygun geliyor ve izlemesi de çok hoşuma gidiyor. Ama burada basketbol dışında hiçbir şey düşünmedim.”

– Daha çok çalışmamız gerekiyor

Son yıllarda Avrupa’da gelen üst üste başarıların kendileri için olumlu ve olumsuz yönlerine değinen genç oyuncu, daha çok çalışmaları gerektiğini vurguladı:

”Avrupa’da gelen başarılar bir yandan iştahımızı açıyor ama bir yandan da işin ne kadar zorlaştığını gösteriyor. Özellikle Euroleague’de hem Fenerbahçe’nin hem Anadolu Efes’in kadrosunda birçok yabancı var ve bir Türk’ün oralarda süre alabilmesi için çok ekstra şeyler yapması gerekiyor. Bu da aslında daha çok çalışmamızı gerektiyor.”

– Kendimi 1.5 olarak görüyorum

Her iki guard pozisyonunda oynayabilen Arda, kendinde gördüğü eksikleri ve izlediği maçlarda nelere dikkat ettiğini özetledi:

”Kendimi 1.5’a daha yatkın görüyorum. Hatta 2’den 1.5 gibi diyebilirim. Fiziksel olarak ve skor anlamında daha çok gelişebileceğimi düşünüyorum o pozisyon için.”

”Somut olarak en büyük eksikliğimi atletizm konusunda görüyorum. O noktada kendimi geliştirmem lazım.”

”Aslında çok savunmaya yatkın bir oyuncu değilim ama günümüz basketbolunda, bu kadar da yabancının olduğu bir dönemde, aradan sıyrılmanın tek yolu da bu. Biraz Şehmus Hazer gibi agresif olup, oyuna enerji getirmen gerekiyor.”

”Genelde maçları izlerken kendime benzettiğim oyunculara dikkat ediyorum. Nasıl adam eksiltiyor, neler yapıyor… Vasilije Micic bu konuda en büyük örnek. Hiç hızlanmadan bir anda adam eksiltebiliyor. Onun yaptıklarını yapmaya çalıştığım oluyor.”

– Çok daha iyi olabilirdim

BGL’de oyuna etkisi istatistiklere yansımayan oyuncular arasında gelen Arda, bu anlamda daha iyi olması gerektiğini söylerken, hem sezonu hem jenerasyonunu hem de artan ilgiyi değerlendirdi:

”Çok daha iyi olabilirdim. Geçen sezon çok iyi bir kadromuz vardı. O kadrodan birçok oyuncu gitti. Bu sezon daha çok 2005’liler süre aldı. 6 tane 2005’li oyuncu vardı. Böyle olunca daha fazla sorumluluk aldık, bu açıdan güzel bir sezon oldu. Ama istatistik olarak daha iyi olabilirdim.”

”Son zamanların en iyi jenerasyonlarından biri geliyor bence. 2004, 2005, 2006 jenerasyonu. Göze çarpan oyuncular var, güzel bir jenerasyon geliyor diyebilirim. Günümüz basketboluna uygun, ateletik özellikleri iyi oyuncular var.”

”BGL’nin yazılması, izlenmesi benim için her zaman motivasyon kaynağı oluyor. Sonuçta bir şeyleri başardığında bunu görebiliyorsun.”

– Artısı baskıdan fazla

Tofaş efsanesi Murat Konuk’un oğlu olmak ister istemez gözlerin size daha dikkatli çevrilmesine neden oluyor. Hem baba hem abi basketbolcu ve evde konu doğal olarak basketbol. Arda’ya bunun eksilerini ve artılarını sorduğumuzda şunları söyledi:

”Artısı, baskısından daha fazla oluyor. Kötü bir maçtan sonra hatalarının sana söylenmesi daha iyi olabiliyor. Uzun vadede her zaman bir avantaj sağlıyor. Bu benim için çok değerli.”

– Favoriler

Beğendiği oyuncuları, rol modelini ve hayalini sorduğumuzda ise genç oyuncu şu cevabı verdi:

”Barış Ermiş’i çok beğeniyorum, tam olmak istediğim oyuncu modeli diyebilirim. Buğrahan Tuncer’i de ekleyebilirim. Vasilije Micic ve Nick Calathes de beğendiğim oyuncular arasında.”

”Çocukluğumdan beri sempati duyduğum Barcelona benim en büyük hayalim. Eğer ileri de olursa inşallah orası olur.”

– İstatistikler

Bu sezon 26 maçta 19.3 dakika süre alan Arda, 6.1 sayı-3.5 asist-2.9 ribaunt ortalama yakalarken, Bahçeşehir karşısında 22 sayıyla kendi adına en skorer maçını oynadı. 2005 doğumlu oyuncu, Afyon karşısında ise 13 sayı-9 asist-11 ribauntla triple-double’ın ucundan dönmüştü.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.