Ata Engin: Komple Forvet Olma Yolunda İlerliyor!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Beşiktaş forması altında izlediğimiz gençler arasında yer alan 2004 doğumlu 2 metre boyundaki Ata Engin her iki forvet pozisyonunda da oynayabilmesiyle öne çıkıyor.

Beşiktaş altyapısının potansiyelli oyuncularından biri olan Ata Engin, özellikle bu sezon 4 numaradan da önemli süreler alırken, komple bir forvete dönüşme yolunda ilerliyor.

Ata, gelişimi dikkatle takip edilmesi gereken, farklı özelliklere sahip bir oyuncu. Bu sezon sadece BGL’de değil, aynı zamanda TB2L’de de forma giyiyor.

– Rakibin dengesini bozabiliyor

Bu sezon daha çok 4 numaradan süre alıyor. Bunun savunmada getirdiği bazı eksikler olsa da, hücumuna yazdığı artılar çok fazla. Dış şutunun olması ve dışarıda iyi pozisyon alması, hücumda onu öne çıkartan unsurlardan biri. Set hücumlarında rakip savunmanın dengesini bozan bir oyuncu. Yardım getirdiğinizde içerideki uzun boş kalabiliyor, yardıma gitmediğinizde cezayı kesebiliyor. Dış şutlarını biraz daha istikrarlı hale getirdiğinde seviyesi de otomatik artacaktır.

– Saha yerleşiminde esneklik sağlıyor

Ata’nın 4’den aldığı süreler, yukarıda söylediğimiz gibi yanında oynayan 5 numara için büyük şans. Zaten birçok maçta Ata’yla yanyana oynayan pivotun verimi de artış gösteriyor. Hücuma getirdiği esneklik, açtığı alan sadece pivot için değil, guardların penetrelerini de kolaylaştırıyor.

– Güvenli alanını oluşturuyor

Aslında birçok oyuncu için geniş alanda savunma yapmak zordur, kararsızlıklar yaşanabilir, hangi tarafa gideceğini düşünene kadar iş işten geçebilir. Ata, mesafesini iyi koruyor ve bulunduğu yerde kendi güvenli alanını oluşturuyor. Yapısı gereği henüz birebir savunmada çok fazla sertlik göstermiyor ama zamanla bu özelliğini geliştirecektir.

– BGL’nin Metecan Birsen’i

Enerjisini sahaya girdiği anda hissettiren Ata’yı daha somut olarak anlatmak için Metecan Birsen’i örnek gösterebiliriz. Hem oyun tarzı hem de kullanım şekli olarak BGL’nin Metecan’ı diyebileceğimiz bir oyuncu. Aldığı sürelere çok fazla aldırış etmeden, o anki rolü ne olursa olsun, sıcaklığını sürekli koruyor.

– Pasörlüğünü daha sık kullanmalı

Aslında Ata’nın çok fazla kullanmadığı silahlarından biri ise pota altı oyunları. Özellikle 3’ten aldığı sürelerde içeriyi daha fazla zorlayıp, savunmacını yıpratabilir. Sadece kendisinin atması değil, dışardaki şut opsiyonunu da değerlendirebilir. El hassasiyeti fena değil, pas şiddeti boyuna göre iyi ve bunun üzerine de gelişimine devam edebilir. Pasör özelliklerini biraz daha sık kullanması gerekiyor.

– Net bir 3.5 numara olacak

Ata’yı ne tam 3 ne de 4 olarak görmemek gerekiyor. Net bir 3.5 numara olacak. Günümüz basketbol sistemlerinde zaten forvet pozisyonu eskisi gibi 3 ya da 4 diye somut olarak ayrılmıyor. Her iki pozisyonda da oynayabilen oyuncular daha kilit rol alıyor. Ata’nın şu anki en büyük avantajı ise buna şimdiden ısınmaya başlaması oluyor.

– Zamana ihtiyacı var

Her zaman altını çizdiğimiz bir konu var, beklentleri doğru ayarlamak. Özellikle genç oyuncularla ilgili yorum yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Her şeyi bir anda beklemek, en ufak hatada yargısız infaza gitmemek gerekiyor. Ata’nın pozisyonu ve gelişimi gereği en az 2-3 yıl daha ihtiyacı olacak. Bu süreç içinde zaman zaman yaşayacağı düşüşleri de normal karşılamak ve ona bu krediyi vermek gerekiyor.

– İstatistik

Bu sezon BGL’de 14 maçta forma giyen Ata Engin, 10.2 sayı-5.5 ribaunt-2.0 asist ortalama yakalarken, TB2L’de ise 10 maçta süre aldı ve 6.6 sayı-3.4 ribaunt ortalamayla oynuyor.

Genç oyuncu, Selçuklu Konyaspor karşısında 23 sayı-9 ribaunt-7 asistle çok yönlü bir performans ortaya koymuştu.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir