Atila Çebi: Daha Tehlikeli Olabilir!

U16 Türkiye Şampiyonası‘nda Beşiktaş formasıyla izlediğimiz gençler arasında yer alan 2007 doğumlu 1.85 boyundaki Atila Çebi gelişimini yakından takip ettiğimiz isimlerden biri.

Beşiktaş’ın 2007’li guardı, artık yavaş yavaş BGL’de boy göstermeye hazırlanırken, gelişmine de burada devam etmesi beklenen gençler arasında.

– Oyun iştahı yüksek

Atila’nın oyun iştahı çok yüksek. Süre almaya başladığı andan itibaren tam anlamıyla yerinde duramıyor. Bazen bu enerjisi hata yapmasına da neden oluyor ama onun oyuna olan tutkusu göze çarpan en önemli özelliği. Atila gibi oyuncular, takımınızda mutlak bulunması gereken profile sahipler.

– Bencil değil

Turnuvada boyunca izleyenler tarafından şu özelliği de net bir şekilde görüldü. Skor potansiyeli yüksek olmasına rağmen hiç bencilleşmedi. İlla ben sayı atayım derdine de düşmedi. Buna rağmen çift hanelerle tamamladı şampiyonayı. Maç başına 19.4 dakika süre aldı ve %57.1 ikilik isabetiyle 10.3 sayı ortalaması var.

– Daha tehlikeli olabilir

İçeriden skor üretme konusunda pek bir sıkıntı yaşamıyor. Temasa girmekten çekinmiyor ve faul alarak çizgiye de gidebiliyor. Şu an göze çarpan eksikliği dış şutlardaki istikrarı. Bu konuda göstereceği gelişim onun hücumdaki silahını daha tehkikeli hale getirecek.

– Savunma gayreti yerinde

Hırslı ve savunmada gayreti yerinde. Elbette bazı konularda temel eksikleri var ama 16 yaşında olduğunu da unutmayalım. Önünde uzun bir yol var. Yine de yaşına göre çoğu oyuncudan daha iyi sezgilere sahip. Özellikle top çalma konusunda turnuva boyunca çok iyi işler çıkardı. Maç başına 3.1 top çalma ortalaması vardı, ki bu kategoride kendine yer etti.

– Kendine has tarzı olacak

Hücum, savunma dengesini iyi ayarlabileyecek ve bu özelliği sayesinde ileride kendine has kimliğini oluşturacak potansiyeli var. Elbette çok çalışması gerekiyor, bunu söylemeye bile gerek yok aslında, kendisi de bunun farkında. İdolleri arasında yer alan Ömer Onan tarzı bir oyuncu olması hiç uzak bir ihtimal değil. Fiziksel gelişimine göre, 2 numara dışında zaman zaman 3’ten de süre alabilecek seviyeye gelebilir. Hem fiziksel özellikleri hem de oyun tarzının oturması, en az 2 yılını alacaktır. Bu süreçteki gelişimi de yakından takip edilecektir.

– İstatistikler

U16 Türkiye Şampiyonası’nda 6 maça çıkan Atila, 19.4 dakika ortalama süre aldı ve 10.3 sayı-1.5 asist-2.8 ribaunt-3.1 top çalma ortalaması yakaladı.

Genç oyuncu, Bahçeşehir Okulları karşısında 15 sayı-3 asist-4 ribaunt-3 top çalma yaptı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir