Berk Uğurlu’nun Örnek Alınası Yolu

Türk basketbolunun önemli değerleri arasında yer alan 1996 doğumlu oyun kurucu Berk Uğurlu son yıllarda yaptığı seçimlerle arkadan gelen gençlere örnek teşkil eden biri.

Beşiktaş’ın gençleri artık daha şanslı, zira ders niyetine okuyacakları bir kitap ve attığı her adımı takip edebilecekleri bir karakter geldi.

Fenerbahçe altyapısından yetiştikten sonra bir süre A takımda forma giydi ve ardından kariyeri adına çok kritik bir karar alarak Pınar Karşıyaka’nın yolunu tuttu. Burada geçirdiği sürede, hem oyun olarak gelişim sağladı hem daha da olgunlaştı. Kendini keşfetti, yapabileceklerini gördü, oyunu daha özgüvenli yönlendirmeye başladı.

Tofaş kariyeri ise tamamen oyununu oturttuğu bir dönem oldu. Artık sahada daha güvenli, daha yönlendirici, daha aktif bir Berk vardı. Oyun istikrarı tamamen oturmuştu. Ne vereceği belliydi ve kendisi de neler yapabileceğini biliyordu. Çok başarılı bir süreci geride bırakarak yine kendi adına çok doğru bir kararla Beşiktaş’ın yolunu tuttu.

Beşiktaş’la başlayacak olan sezonu artık Berk’in ustalık dönemi olacak. Biz, kendisini çok küçük yaşlardan beri takip ettiğimiz ve bildiğimiz için onu hala ‘genç’ Berk olarak görsek de, 27 yaşında ve BSL’nin tecrübeli oyun kurucuları arasında…

Biz, Berk’i yukarıda dediğimiz gibi altyapılardan beri biliriz. Nasıl bir karakter olduğuna, insanlığına ve efendiliğine gün gün yaşamış, şahit olmuşuzdur. Meyve veren ağaç taşlanır misali, ara sıra saçma sapan haberlere meze edilmeye çalışılsa da, onu az biraz tanıyanlar bunlara gülüp geçer.

Berk, hiçbir zaman işi bittiğinde selamı sabahı kesen bir adam olmadı. Fenerbahçe’de, Karşıyaka’da, Tofaş’ta, Milli Takımlar’da yani kısaca nerede olursa olsun, duruşunu bozmadı.

Şimdi yazacaklarıma biraz sitem edecektir, keşke yazmasaydın diyecektir ama huyum kurusun yazmadan duramam. Bugün herhangi bir sosyal sorumluluk projesi olduğunda ilk koşanların başında gelir. Bir yardım organizasyonu düzenleneceğinde attığın mesaja saniyesinde döner, aradığınızda hemen açar, elinden geleni sonuna kadar yapar. Bir kez olsun kaçmaz, sizi bekletmez ve insana güvenini o kadar belli eder ki, sorgulamaz bile…

Bu oyuncuların insani yönleri yazılmıyor ya da onlar yazılmasını istemiyorlar diye, robot muamelesi yapmamak lazım. Sahada ne kadar büyük duruyorlarsa, dışında yürekleri daha da büyüyor. Berk böyle bir karakter, iyi bir oyuncu ve her şeyden önemlisi iyi bir insan.

Yolun her zaman olduğu gibi açık olsun Berk Uğurlu…

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir