Beklentiler Üzerine; Kokoskov’un Fenerbahçe’si ve Euroleague!

En son söyleyeceğimizi en başta belirtelim Igor Kokoskov yönetimindeki Fenerbahçe Beko bu sezon Euroleague‘de beklentileri karşılamıştır.

Final Four’u gelenek haline getiren bir takımın taraftarı için dün akşam ağızlarda buruk bir tat kalmıştır. Ancak şartları, bulunduğunuz zamana göre değerlendirdinizde, Kokoskov’un sezon başından beri yaptıklarının da hakkını teslim etmek gerek.

Avrupa basketbolunun bir numarası efsane koç Zeljko Obradovic’le birlikte rüya gibi geçen yıllarından ardından bu yükün altına girmek kolay olmayacaktı, olmadı da…

5-10’luk başlangıçtan sonra (10’u üst üste olmak üzere) 15-4’lük derece yaptı Fenerbahçe. Playoff yalan oldu derken, üst üste 6. kez adını yazdırdı. Obradovic’ten sonra büyük bir çöküş beklenirken, en az hasarla atlattı.

Çeyrek final serisi öncesi en önemli yıldızı sakatlandı. Üstüne koronavirüs belasına hem Kokoskov’u hem de kısıtlı rotasyonundan bazı oyuncularını kaybetti.

Felaket bir hakem yönetimiyle karşı karşıya kaldı. Tüm takdir haklarının rakibe çalındığı, dengelerin bozulduğu ve modun düşmesine neden olan tuhaf düdükler vardı.

Sezon boyunca özellikle 1 ve 4 numarada yaşanan sorunlar epey can yaktı. Perez, Ulanovas, Eddie, Barthel gibi 4 transferden beklenen verim bir türlü alınamadı. Oyun tamamen De Colo, Guduric, Pierre ve Vesely’nin sırtına kaldı. Bu 4 oyuncudan en az biri bile olmayınca çarkın dişlileri büyük zarar gördü.

Kokoskov, neredeyse 4+1 kişilik rotasyonla (ki o +1 de şapkadan kim çıkarsa) takımını bu noktaya kadar getirdi.

Fenerbahçe’nin kadro yapısında ciddi sorunlar var. Kokoskov, tüm bu sorunlara rağmen Euroleague’de yapabileceğinin en iyisini yapmıştır. Aksi bir söylem kendisine yapılmış büyük bir haksızlık olur.

Bu sezon hem BSL’yi hem de Euroleague’i daha iyi tanıma fırsatı bulan Kokoskov, önümüzdeki sezonun kadro yapılanmasında daha fazla söz sahibi olacaktır ve ikinci yılında kendi kimliğini tamamen yansıtan bir oluşum içine girecektir.

– Erdem Can’a haksızlık yapmamak lazım

Seri özelinde özellikle sosyal medyada Erdem Can’a gereğinden fazla yüklenildiğini söylemekte fayda var. Kendisinin yardımcı koç ve yapabileceklerinin de sınırlı olduğu unutuluyor. Üstelik eldeki malzeme zaten ortaya bir mucize çıkartacak türden değildi. Elinden gelenin en iyisini yaptığı konusunda kimsenin şüphesi olmasın.

– Melih Mahmutoğlu’na veda zamanı geldi

Fenerbahçe’nin kaptanlığını yapmak zor iştir. Kağıt üzerinde kaldığı sürece de bunun sadece eksisi olur. Fenerbahçe taraftarının büyük çoğunluğu Melih’i kafasından silmiş durumda. Melih’in de sahadaki hal ve hareketleri, kendisinin de bazı şeyleri sildiği hissiyatını veriyor. Çok fazla zorlamanın, karşılıklı olarak daha fazla zarar görmenin anlamı yok. Tarafların güzel bir şekilde anlaşıp, sezon sonunda vedalaşması en mantıklı olanı. Hem Fenerbahçe’nin hem de Melih’in önünü görmesi açısından sağlıklı olan da bu.

– Rotasyon için revizyon şart

De Colo, Guduric, Pierre ve Vesely gibi ana hattı oluşturan oyuncuların yanına mutlaka ama mutlaka güvenilir en az ortalama üstü 5 oyuncunun daha alınması gerekiyor. Ve olmazsa olmaz durumlardan biri de yerli rotasyonunda kalitenin bir seviye daha yukarı çekilmesi. BSL ve Euroleague’de 64 maçlık normal sezon serüveninde, özellikle işin yerel lig kısmında Türk oyuncuların önemi daha net şekilde kendini belli ediyor.

– Sezon bittiğinde kartlar yeniden dağıtılır

Herkesin en merak ettiği konuların başında bütçe olayı geliyor. Açıkçası şu an için bu konuda net bir şey söylemek imkansız. Belki farklı bir sponsorlukla sezona girilecek. Belki Beko’yla devam edilecek. Bazı görüşmelerin olduğu biliniyor ancak somut bir gelişme yok. Sezon sonu geldiğinde hem bütçe hem de yapılacak takviyelerin daha sağlıklı değerlendileceğini söylemekte fayda var.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir