Berkay Yılmaz: Adım Adım Gitmeyi Tercih Ediyorum

Basketbol Gençler Ligi‘nde Fenerbahçe Beko forması altında izlediğimiz 2003 doğumlu 1.81 boyundaki oyun kurucu Berkay Yılmaz‘la özel bir röportaj yaptık.

Genç oyuncularla devam eden röportaj serimizin bu bölümünde Berkay Yılmaz var.

Geçtiğimiz sezon BGL’yi şampiyon olarak tamamlayan Fenerbahçe’de 2003 doğumlu Berkay Yılmaz, enerjisi ve patlayıcı özellikleriyle öne çıkan oyuncular arasında yer aldı. Hem U19 hem de U20 Milli Takımı’nda da forma giyen Berkay, geride kalan sezonu değerlendirdi ve kariyer hedeflerini anlattı.

Saha içindeki sakin tavrını, saha dışında da sürdüren genç oyuncu, röportajın da sıcak bir ortamda geçmesini sağladı. Hemen her soruya içtenlikle cevap veren Berkay, uzun vadede Türk basketbolunun beklenti içinde olduğu oyun kurucular arasında yer alıyor.

Lafı fazla uzatmadan Berkay Yılmaz’la yaptığımız röportaja geçelim:

Berkay’a ilk olarak klasikleşen basketbola başlama hikayesini sorduğumuzda, ”Spora meraklı biriyim, basketbol dışında da branşları takip etmeye çalışıyorum. Futbolu da çok seviyorum. Üst düzey bütün organizasyonları izliyorum. Aslında ilk başta futbola yazılmıştım ama yeteneklerimin buraya yatkın olmadığını anladım. Ailemin de isteğiyle evimin yakınında bulunan basketbol okulan yazıldım. Başta çok beklenti yoktu ama yeteneğimin olduğu fark edilince böyle devam etti. Çocukluğumdan beri basketbolu keyif alarak oynuyorum. Biraz spontane gelişti ama daha sonra iş hiç beklemediğim yerlere geldi.” sözleriyle anlattı.

– Fenerbahçe’ye hayır diyemezsiniz

Berkay Yılmaz, Fenerbahçe’ye geliş sürecini ve kariyerinin ilk adımlarını şöyle anlattı:

”Bir sene DSİ’de oynamıştım. Kendimi daha fazla geliştirmek ve ileride büyük bir kulübe gidebilmek için. Burada çok iyi bir sezon geçirdim. Kendimi geliştirebilmek için çok emek harcadım. Burada her şey istediğim gibi gidince Fenerbahçe’nin de ilgisini çekmişim. Böyle bir teklife de hayır diyemezsiniz. Fenerbahçe’deki 6. seneme girdim, çok mutluyum. İyi ki Fenerbahçe olmuş.”

”Fenerbahçe’de oynamanın mutlaka bir baskısı oluyor. Kulübe ilk geldiğimde Zeljko Obradovic ismini duyunca ürpermiştim. Nasıl bir kulübe geldim demiştim. Burada her şey çok farklı, inanılmaz bir camia. Sürekli takip ediliyorsun ve Fenerbahçe adının geçtiği her maçta her turnuvada senden galibiyet bekleniyor.”

– Obradovic size her an artı katar

Avrupa basketbolunun bir numaralı koçu Zeljko Obradovic’i uzaktan izlemenin bile bir oyuncu için şans olduğunu vurgulayan Berkay, bu konu hakkında şunları söyledi:

”Zeljko Obradovic’in olduğu dönemde ben küçük yaşlarda gelmiştim. Alt takımlardaydım. Çok fazla bilgim yoktu ama A takım idmanlarına göz ucuyla bile baktığınız zaman ne kadar büyük bir koç olduğunu rahatlıkla anlayabiliyordunuz. Başarılarını tartışmaya gerek yok. Onu izlediğiniz her dakika sizin oyununuza artı demekti.”

– Şutumu geliştirmeye çalışıyorum

Kendinde gördüğü en büyük eksiği sorduğumuzda ise genç oyuncu şunları ifade etti:

”Her sporcu gibi benim de eksiklerim var. A takımda, Euroleague seviyesinde bir oyuncu olabilmem için ne yapmam gerektiğini iyi biliyorum. Boyumdan dolayı özellikle Türkiye’de önyargılarla karşılıyorum. Ama son dönemlerde özellikle BSL’de ve Euroleague’de undersize guardların ciddi süreler aldığını görüyoruz. Onları da izliyorum, takip ediyorum ve ne yaptıklarını gözlemliyorum. Bunu nasıl avantaja çevireceğimi anlayabiliyorum. Fiziksel açıklarımı daha da kuvvetlenerek ve savunmada rakibe sürekli baskı yaparak, özellikle şut ritmimi geliştirerek üst seviyede süre alabileceğimi düşünüyorum.”

”Şut çok önemli. Eğer benim gibi undersize bir guard isen ve üst seviyede süre almak istiyorsan şutunu belli bir seviyeye çıkarman gerekiyor. Bu nedenle şutumu olabildiğince geliştirmeye çalışıyorum.”

– Dixon benim için en güzel örnek

Bobby Dixon’ın kendisi için önemli bir yer teşkil ettiğini ifade eden Berkay, Fenerbahçe’de oynamanın büyük sorumluluk gerektirdiğini söylerken, modern basketbolun da gelişiminde bir avantaj olabileceğini vurguladı.

Berkay’ın bu konulardaki sorularımıza cevapları:

”Bobby Dixon benim için en güzel örneklerden biri. Onun hayat hikayesini incelediğinizde, neler yaptığına baktığımda bu bana motivasyon oluyor. Çünkü o yaptıysa ben de yapabilirim, bunu biliyorum. Bobby çok keskin bir şutör ve asla boş bırakamayacağın bir oyuncu. Bunun artısını çok yaşadı. Yine aynı noktaya geleceğim, şut sokmak çok önemli.”

”Sonuçta Fenerbahçe’de oynuyorsun, izleniyorsun ve sürekli göz önünde oluyorsun. İster istemez bu seni etkiliyor. Şut kaçırdığın zaman ya da istediğin gibi bir performans ortaya koyamadığın zaman, ister istemez bir panik yaşıyorsun. Özgüvenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Zaten özgüven olmadığı zaman bir oyuncunun başarılı olması çok zor. Bu özgüvene sahip oyuncular belli bir seviyeye gelebiliyor. Kendimi basketbol adına olduğu kadar mental olarak da geliştirmeye çalışıyorum.”

”En önemli özelliklerimden biri hızım. İlk adımdaki hızım ve patlayacı olabilmem artılarım arasında. Tempolu basketbolu seven biriyim. Oyunun hızlanması da benim işime geliyor diyebiliyorum. Modern basketbolda herkes artık topu getiriyor, herkes oyun kuruyor ama oyun kurucun kadar konuşursun lafına çok inanırım.”

– Bu proje beni çok heyecanlandırıyor

Tofaş’la oynanan final maçında kritik katkılar yapan Berkay, hem bu maçı hem de geride bıraktığımız BGL sezonunu kısaca değerlendirdi. Genç oyuncu, Fenerbahçe’nin TB2L projesi hakkında da konuştu:

”Büyük maçları oynamayı seviyorum. Maç seçmem ama büyük maçlar benim için farklı oluyor. BGL’de bu sezon kendi performansımdan çok tatmin olmadım. Ama önemli olan şampiyon olmaktı. BGL finalinde de olabilecek en iyi şey oldu ve şampiyon olduk.”

”Fanus düzeninde sonuçta bir ay maç oynamıyorsun ve sonra ardından mini bir turnuva şeklinde üst üste maçlar oynuyorsun. Biz, Fenerbahçe olarak o boşluk dönemlerini iyi değerlendirdik. Bireysel olarak çalıştık, özellikle fiziksel olarak.”

”Beni çok heyecanlandırıyor TB2L projesi. BGL bizim açımızdan elbette çok büyük şans ama artık TBL’de ya da en kötü TB2L’de süre almak gerekiyor. Üst seviyelere ve o sertliğe alışmak için TB2L’de oynayacak olmak heyecan verici.”

– Adım adım gitmeyi tercih ediyorum

Rol model olarak örnek aldığı oyunculara Shane Larkin ve Bobby Dixon cevabını veren Berkay, kariyer hedefleriyle ilgili de açıklamalarda bulunurken, oyun yapısı olarak da hücumunun daha ağır bastığını ifade etti.

Berkay’ın konuyla ilgili sorularımıza verdiği cevaplar:

”Rol model olarak örnek aldığım oyuncu, fiziksel açıdan da benzerlik olduğu için Shane Larkin diyebilirim, onu izlerken çok keyif alıyorum. Bobby Dixon’ı da aynı şekilde söyleyebilirim. Çocukluğumdan beri Fenerbahçe forması altında onu izlediğim ve hikayesini bildiğim için kesinlikle Dixon’ı da ekleyebilirim.”

”Ben, adım adım gitmeyi tercih ediyorum. Büyük resimde hedef elbette Euroleague’de kalıcı olabilmek. Kısa vadede hedeflerim arasında önce TB2L, sonra TBL ve ardından BSL’de belli bir istikrarla devam edebilmek.”

”Aslında hücum yönüm daha ağır basıyor. Savunmada da üzerine biraz daha koyabilirsem, boyumdan dolayı yaşadığım handikapları en az seviyeye indirebilirim. Her ne kadar boy açısından kısa olsam da, hızlı ayaklarım ve top çalma becerimle zaten bugünlere kadar geldim. Ama genel olarak hücum yönüm, savunmama göre bir tık daha öne çıkıyor diyebilirim.”

– Saha dışı

Saha içinde de sakin kalmasıyla öne çıkan Berkay, bu konuda hakkındaki sorumuza da verirken, boş zamanlarını nasıl değerlendiriyle ilgili de şunları söyledi ve röportajı sonlandırdı:

”Aslında saha dışında çok hareketli biri olduğum söylenemez. Çocukluğumdan beri saha içinde de böyleyim. Sakin kalmayı seviyorum. Sakin kalarak biz ne yapıyoruz, takım ne yapıyor, sürekli düşünüyorum. Kafam dolu oluyor aslında sonuçta oyun kurucusun ve oyunu takip etmen gerekiyor. Belki çok fazla duygularımı dışa vuramıyor olabilirim ama içimde yaşıyorum.”

”Film izlemeyi çok severim. Boş zamanlarımda ailemle ya da arkadaşlarımla bol bol film izlerim. FIFA’da iddialı olduğum da söylenebilir.”

– BGL istatistikleri

Geçtiğimiz sezon BGL’de 12 maçta 20.1 dakika süre alan Berkay Yılmaz, 6.8 sayı-3.7 asist-1.8 ribaunt-1.9 top çalma ortalama yakaladı.

2003 doğumlu oyuncu, Tofaş’la oynanan final maçında 12 sayı-1 asist-4 ribaunt-2 top çalma yapmıştı. Genç oyuncu, Darüşşafaka’ya 12, Türk Telekom ve Tarsus Koleji’ne de 11’er sayı atmıştı. Darüşşafaka ve Petkim maçlarında 4’er top çalma yapan Berkay, Tarsus maçında ise 8 asistle bu alandaki en yüksek rakamına ulaştı.

Röportaj: Kemal Erdem
[email protected]

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir