BGL: Koray Çekici ‘Modern Zamanlara’ Uygun Profilde!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Empera Halı Gaziantep formasıyla izlediğimiz 2002 doğumlu uzun Koray Çekici özellikle modern basketbola uygun yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

BGL’de ilk 6 maçlar geride kalırken, 2002 doğumlu genç uzun 32.2 dakika süre aldı ve 12.6 sayı-12.3 ribaunt-2.6 asist-1.3 top çalma ortalaması yakaladı.

– Tehlikeli bir silah olabilir

Fiziksel yapısının değişen basketbol düzenine oldukça uygun olduğunu belirttiğimiz Koray, özellikle dış şutlarını geliştirme noktasında önemli bir aşama kaydederse, Euroleague seviyesinde elit bir uzun potansiyeline sahip olabilir. Hem 4 hem de 5 numarada mobil uzun görevini rahatlıkla yerine getirebileceğini söylemek zor olmaz.

– Enerjisini doğru kullanmayı öğrenecek

Yüksek enerji, bazen oyuncuların hata yapma ihtimalini de yükseltebiliyor. Koray’ın özellikle şut tercihlerinde biraz daha soğukkanlı düşünmesi gerekiyor. Belki de kendisini eleştirebileceğimiz tek noktası bu. Bir an önce her şeyi yapma isteği, hataları kararları da beraberinde getirebiliyor. Ancak bunlar oynadıkça ve özgüven kazandıkça aşılacak şeyler.

– Ribaunt sezgisi üst düzey

Koray’ın belki de en çok öne çıkan özelliği ribauntlardaki aktif performansı. Savunma ribauntları bazen bir ölçü olmayabilir ancak hücum ribauntlardaki performansı, onun sezgilerinin ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. Ki 6 maçlık dönemde, 12.3 ribauntluk toplam performansının 6.8’inin hücum ribauntu olduğunu söylemekte fayda var.

– Adından sıkça söz ettirecek gibi

Uzunların gelişimi, kısalara nazaran bir daha uzun sürebiliyor. Koray, henüz yolun çok başında ve eğer doğru bir programda ilerlerse önümüzdeki yıllarda farklı bir seviyenin oyuncusu olabilir. Basketbolseverlere, BGL maçlarında yakından takip etmelerini önerebileceğimiz isimlerin başında da bu genç arkadaşımız geliyor.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir