BGL’nin Keyif Veren Serisi Anadolu Efes-Beşiktaş

Basketbol Gençler Ligi‘nde Anadolu Efes ve Beşiktaş arasında oynanan playoff yarı final serisi ilk maçı adeta nefesleri kesti.

Her şeyden önce iki takımın oyuncularını da tebrik etmek lazım. Baştan sona harika bir mücadele ortaya koydular ve izleyenlere büyük heyecan verdiler. BSL maçlarını aratmayacak kalitede bir çekişme vardı. Efes, evinde 85-78 kazandı.

– Anadolu Efes

Yarı finale gelene kadar 20’de 20 yapmış bir Efes vardı. Sezonun en formda takımı ve oyun gücü çok yüksek. Her maçında farklı bir hikaye, farklı bir kahraman çıkıyor. Böyle bir takım olduğunuzda size karşı motivasyon daha yukarıda olur. BGL’de olsanız bile Euroleague şampiyonu patentli bir organizasyonu temsil ediyorsunuz, her oyuncu için vitrin maçlarına çıkıyorsunuz, kolay değil.

Tolga Kay’ın yokluğunda Karahan Efeoğlu’nun dönüşü Efes adına kritik bir noktaydı. Melih Tunca ve Erbey Paltacı guard rotasyonunda belli istikrarda katkı veriyor. Melih, son dönemlerde çok özel oyunuyor, not düşmek gerekir. Efes’in uzun rotasyonu korutucu, hücumda gününde olmasalar bile, mücadele bakımından hiç düşmüyorlar. Son maçta şut ritmi iyi olmasa da, enerjisiyle önemli katkı yapan biri de Kaan Berk Tarla oldu. Önemli olan hücumda gününde olmasan da diğer alanlarda düşmemen. Son olarak 2007’li guard Kaan Onat’a ayrı bir parantez açalım. Çok ciddi bir potansiyeli var ve sezonun son bölümünde bir çıktı, pir çıktı.

Koç Özcan Çakar’ın sakinliği ise takıma yansımış. Kenarda inanılmaz olgun bir tavrı var. Çizgisini hiç bozmuyor. O, oyuncularına, oyuncuları da ona inanmış.

– Beşiktaş

Beşiktaş tam da beklediğimiz gibi müthiş bir direnç ortaya koydu. Bu seri için bir anlamda erken final yakıştırması yapmıştık. Verdikleri mücadeleyle yanıltmadılar.

Serinin kilit oyuncularından biri Ata Engin. İlk maçta görüldüğü gibi onun dışarıdan atacağı şutlar Beşiktaş’a hayat verecek. Kafasını tamamen oyuna verdiğinde Ata çok başka bir oyuncu oluyor. Keza Yusuf Gündüz’e de ayrı parantez açalım. Sezonun en çok gelişim gösteren uzunlarından biri. İnanılmaz savaşıyor ve yüreğini ortaya koyuyor. Anıl Akgül’ün getirdiği sertlik Beşiktaş’ın doğrudan direncini yukarı çeken faktörlerden. Ancak şu net ki Berat Berke Tunç’u epey aradı Beşiktaş.

Beşiktaş, seriye tutunacaksa guard rotasyonundan bir tık daha fazla katkı alması gerekiyor. Eren Erdoğan’ın skorer oyununa ihtiyaçları var. Ege Borcali, her zamanki gibi enerjisini sonuna kadar kullandı ve sahada çok sakin kaldı. Birçok itiraz pozisyonunda gösterdiği tavır onun adına olumluydu.

– Serinin gidişatı

Anadolu Efes, ilk maça göre daha agresif başlayacaktır. Zira bu kez oyun yine son dakikalara kalırsa, ev sahibi psikolojisi, Beşiktaş daha avantajlı konuma geçebilir. Efes, eğer beklenildiği gibi şampiyon olacaksa, olası başarıyı bu seriye borçlu olacak. Böyle bir seriye ihtiyacı vardı. Kritik anlarda geriye düştüklerinde verecekleri reaksiyonu da görmüş oldular.

Beşiktaş’ın önü açık, ellerinde potansiyeli yüksek gençler var. Zaman zaman rotasyondaki değişimler oyun istikrarı konusunda sorun yaşamalarına neden olabiliyor. Ama geniş oyuncu havuzunun bu tip sıkıntıları da oluyor.

Anadolu Efes, tahminim seriyi 2-0’la sonlandıracaktır. Beşiktaş’ın olası galibiyeti ise çok sürpriz karşılanmamalı. Atacakları son bir kurşun var ve bunun için büyük savaş vereceklerdir.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir