Kerem Erdem; Orkestra Şefi Olmaya Aday!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Galatasaray Nef forması altında izlediğimiz 2006 doğumlu 1.84 boyundaki guard Kerem Erdem jenerasyonunun en potansiyelli oyuncuları arasında dikkat çekiyor.

Genç guard, 2022 U16 Avrupa Şampiyonası’nda potansiyeliyle öne çıkan isimlerden biri olmuş ve sezonu nasıl geçireceği merak uyandırmıştı.

BGL’nin yanı sıra TB2L’de de süre alan Kerem Erdem, parkede verdiği mesajla heyecan yaratmış ve Türk basketbolunun uzun vadede çok şeyler bekleyebileceği bir guard profili çizmişti.

– Orkestra şefi olmaya aday

U16 Şampiyonası’nda enerjisiyle öne çıkmıştı. Hemen her pozisyonda ana ateşleyici görevi görüyordu. Her hızlı hücumda onun imzasını görmek mümkündü. Ama o günler şunu da gösterdi, Kerem tamamlayıcı bir guard değil, orkestranın şefi olmalıydı. Bazı oyuncuların mayasında bu vardır. Onların içinde saklı kalan yetenekleri ancak şefliği verdiğinizde ortaya çıkar.

– Ritmini bozmadı

BGL’de sezona iyi bir başlangıç yaptı, ki çıktığı ilk maçta çift haneleri gördü, yine çok yönlüydü. Oyunun her alanına katkı yapma isteği dikkat çekiyordu. Sonrasında sakatlığı nedeniyle ara verdi, dönüşü nasıl olacak merak edildi, kaldığı yerden devam etti. Sanki her hafta maça çıkıyormuş gibi ritmini hiç bozmadı.

– Dönüşü muhteşem oldu

Kerem’in dönüşü muhteşem olmuştu. Telekom serisinde bir de triple-double yapmıştı. Oyun iştahı, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, bir an bile yorgunluk belirtisi göstermemesi, onun ne kadar çalışkan ve henüz bu yaşta işine saygısını da gösteriyordu.

– Tempo guardı

Kerem’in elbette eksikleri, tamamlaması gereken noktaları var. Top kayıplarını sınırlandırması şart. Ancak istatistik üzerinden değil, maçlarını izleyerek onu okuduğunuz zaman bazı şeyleri daha net görebiliyorsunuz. Kerem, tam bir tempo guardı. Bazı oyuncular tempo yükseldikçe hata yapmaya yatkındır ancak Kerem’de tam tersi bir durum var. Tempo yükseldikçe onun oyunu kendini buluyor ve bambaşka bir guard olarak karşımıza çıkıyor.

– Modern basketbol için doğmuş

Basketbolun evrildiği noktada statik guardlar kendine yer edinmekte zorlanırken, yüksek tempoda çok çabuk karar verebilen ve oyunun yönünü anında değiştiren guardlar öne çıkmaya başladı. Kerem’i değerli kılan ve farkını ortaya koyacağı özelliği de bu olacak. Elinizde Ferrari’niz varsa ona uygun bir şoförle yola çıkarsınız.

– Oyun zekası çok yüksek

Kendi şutunu yaratabilmesi en önemli özellikleri arasında. Çok cesur, hiç geri adımı yok, hata yapsa da sinmiyor ve bir sonraki pozisyonu kararlı şekilde bitirebiliyor. İyi pasör, saha görüşü de yaşına göre çok iyi. Savunmasını zamanla daha da yukarı çekecektir. Oyun zekası çok yüksek. Anlık kararlarında bu özelliğinin ekmeğini fazlasıyla yiyor.

– Euroleague seviyesini görür

Kerem’in tavanı çok yüksek. İleride nereye kadar gidebilir, kendini tam olarak nerede konumlandırır, bunu belirleyecek olan yine kendisi. Tahminim net bir Euroleague oyuncusu olacağıdır. O seviyeleri görmesi sürpriz olmaz. İdol olarak gördüğü Vasilije Micic’in bu seviyelere nasıl geldiği ortada. Adım adım ilerledi ve kendini en Avrupa’nın en elit guardlarından birine dönüştürdü.

– Zaman her şeyin ilacı

Gençlerle ilgili yazdığımız yazıları, artık bir klasik oldu ama sonlandırırken şunu vurgulamak lazım, bu çocukları birileriyle kıyaslamaktan vazgeçelim. Her 17 yaşındaki çocukla ilgili ‘Luka Doncic Denklemi’ kurmayalım. Doncic’e ve onun gibilere sağlanan ortam, duyulan güven, verilen kredi, bir gün bizim çocuklara da verilirse, o zaman bunu konuşalım. Onun için Kerem gibi gençlere, ihtiyaçları olan zamanı ve krediyi tanıyalım.

– İstatistikler

U16 Avrupa Şampiyonası’nda 7 maça çıkan Kerem, 7.1 sayı-2.9 asist-3.6 ribaunt ortalama yakaladı. BGL’de 7 maçta 10.2 sayı-5.0 asist-4.4 ribaunt ve TB2L’de ise 6 maçta 10.8 sayı-6.5 asist-2.0 ribauntla oynadu.

Genç guard, TB2L’de Uşak’a 21 sayı-4 asist-3 ribauntla ve BGL’de ise Türk Telekom’a karşı 11 sayı-10 asist-11 ribauntla sezonun en iyi performanslarına imza attı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir