BSL: 2021-22 Sezonu Sıralama ve Playoff Tahminleri!

Basketbol Süper Ligi‘nde yeni sezon heyecanı bu hafta sonu oynanacak maçlarla birlikte başlıyor.

Köprünün altından çok sular akacağını not etmekle birlikte, sezon öncesi ilk bakışta takımların neler yapabileceklerini ya da yapamayacaklarını değerlendirerek bir sıralama yapmak istedik.

Yeni sezon öncesi sıralama ve playoff tahminleri:

1. Anadolu Efes (28-2)

Ergin Ataman yönetimindeki Anadolu Efes, şu an ligin en oturmuş ve en hazır sistemine sahip takımı. Normal sezonda yine dominant bir performans ortaya koyacaklarını tahmin etmek çok zor değil. 2 maçlık kayıp bile onlar için ‘fazla’ olarak görülebilir.

2. Fenerbahçe Beko (24-6)

Fenerbahçe, geçen sezona oranla kadrosunu epey yukarı çekmiş durumda. Modern basketbola uygun bir yapılanma var. Ancak bu kadroyla uyumu soru işareti olan Aleksandar Djordjevic’in yapacakları, sarı-lacivertlilerin kaderini doğrudan etkileyecek. Fenerbahçe’de şu an için Djordjevic en büyük soru işareti.

3. Pınar Karşıyaka (22-8)

Ufuk Sarıca, yıllardır olduğu gibi yine makine gibi işleyen sistemine uygun parçaları transfer etti. İç sahada kolay kolay maç kaybetmeleri zor gözüküyor. Sezonu yine ilk 3 içinde bitirmeleri kimse için sürpriz olmayacak.

4. Galatasaray Nef (20-10)

Galatasaray, yılllar sonra nihayet çok doğru adımlar atarak sezona başlamaya hazırlanıyor. Uzun yıllardır görmeye alışık olmadığımız nokta transferler da cabası. Ligin düşüşte olan marka değerinin yükselmesi adına Galatasaray’ın da yarışa dahil olması büyük artı olacak. Ekrem Memnun’un öğrencileri ilk 4 için kuvvetli bir aday.

5. Türk Telekom (19-11)

Burak Gören, Türk Telekom’da hep iyi ve istikrarlı kadrolar kurdu. Ligin en renkli takımları arasında başı çekiyorlar. Bu yazki yapılanmaları da son yıllarda olduğu gibi yine tepe takımlardan biri olmaya aday. Telekom’un playoff bileti alması zaten olağan bir durum, ilk 4 içinde yer alabilecekler mi, asıl sınav bu gibi duruyor.

6. Tofaş (18-12)

Orhun Ene’nin uzun yıllar önce temellerini attığını Tofaş, belli bir sistemi ve düzeni olan takımlar arasında yer alıyor. Ene’den sonra da bu yapı nispeten korunmuş durumda. Tofaş’ın sezonu 4-6 bandında bitirmesi yüksek ihtimal.

7. Bahçeşehir Koleji (17-13)

Bahçeşehir’in normal şartlarda kurduğu kadroyla playoff yapması, hatta ilk 4’ü zorlaması gerekiyor. Ancak onların belki de en büyük sorunu düzensiz yapıları. Sadece transfer yaparak bir şeylerin halledilemeyeceğini görmeleri ve buna göre bir sistem inşa etmeleri gerekiyor.

8. Frutti Extra Bursaspor (15-15)

Bursaspor’un en büyük şansı Dusan Alimpijevic gibi bir koça sahip olması. Ligin en elit koçları arasında yer alıyor. Bursa, kadro olarak mütevazi bir görüntüde. Başka bir koç olsa playoff ihtimalleri çok düşük derdik ama Alimpijevic Bursa’yı deyim yerindeyse ‘koç takımı’ yapmış durumda. Son sıradan da olsa playoff biletini kapmaları sürpriz olmaz.

9. Gaziantep Basketbol (14-16)

Gaziantep, hazırlık maçlarını iyi geçirse de, normal sezonda kapalı kutu konumunda. Markovic’le belli bir seviyeleri vardı. Tutku Açık’ın işler kötü giderken vereceği reaksiyonlar, Antep’in geleceğini şekillendirecek. Yetenekli bir genç havuzuna sahipler, bunu değerlendirmeleri de uzun vadede onlar için artı olacak.

10. Darüşşafaka (14-16)

Daçka’nın modern basketbola pek de uyumlu olmayan oyunu ve dengesiz kadro yapılanması, bu sezon onları playoff dışına itebilir gibi gözüküyor. Dişli bir takım olacakları aşikar, ancak sertlik her zaman çözüm olur mu, zaman gösterecek.

11. Aliağa Petkim (14-16)

Can Sevim, kaotik görüntüsü olan Petkim’le geçiş sezonu yaşayacak aslında. Bu sezon, özellikle oyun anlamında belli bir seviyeye gelebilirlerse, önümüzdeki yıllarda playoff yolunda daha sağlam adımlar atacaklardır.

12. Beşiktaş Icrypex (13-17)

Beşitaş, sezon öncesi çok önemli silahlarını, üstelik yıpratıcı bir süreçle kaybetti. Geçen sezonki playoff başarını onlardan beklemek biraz haksızlık olur. Zaman zaman gençlerin yine sahne alacağı ve heyecan verici maçların oynanacağı bir sezon olacak.

13. Büyükçekmece Basketbol (11-19)

Özhan Çıvgın yönetimindeki Büyükçekmece, bu sezon ne düşer ne de playoff kovalar. Muhtemelen ligi düşme hattının üstünde, playoff hattının da epey altında bitirirler. Özhan Hoca, risk almayan ve garantici yapısıyla sezonu bir şekilde idare edecektir.

14. Merkezefendi Denizli (10-20)

Açıkçası Merkezefendi’nin düşme adaylarından biri olduğunu söylemek gerekiyor. Potansiyel adaylar arasından sıyrılma şansları biraz daha fazla. Ligin ilk bölümündeki başlangıçları psikolojik olarak önemli olacak.

15. Semt77 Yalova (9-21)

Yalova da potansiyel düşme adayları arasında. Ancak kendilerini bir üste atma ihtimallerini de yok saymamak gerekiyor. Muhtemelen Merkezefendi’yle birlikte düşmemek için yarış içinde olacaklar. İki takımın aralarındaki maçlar belki de kaderlerini belirleyecek.

16. Afyon Belediye (7-23)

Can Sevim’in gidişiyle birlikte, sezona da geç ve nispeten yetersiz hamlerlerle başlayacak olan Afyon, maalesef düşme potasının en güçlü adayları arasında. Bir sürpriz olur mu, onu zamanla göreceğiz. Ancak şu an görüntü, Afyon’un kendini kurtarmasının zor olduğu yönünde.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir