DCT International NCAA Showcase Seçmeleri Başlıyor

DCT International tarafından düzenlenecek olan NCAA Basketball Showcase 4-5 Mayıs tarihleri arasında İzmir’de start alacak.

NCAA, özellikle son yıllarda ülkemizde birçok gencin hayali olmaya başlarken, İzmir’de düzenlenecek showcase öncesinde DCT International genel koordinatörü Furkan Döngel’le süreç hakkında konuştuk.

Konuyla ilgili detaylı bilgileri görselden kaydırmalı olarak okuyabilirsiniz.

Genel koordinatör Furkan Döngel, konuyla ilgili şunları söyledi:

”Daha önce 12 kez showcase yapmıştık. Ama DCT International olarak ilk kez İzmir’de yapacağız, hem basketbol hem voleybol. Bu zaten her 2 yılda bir yapılan bir organizasyon. Amerika’dan ve Avrupa’dan koçlar aramızda olacak.

Basketbolda kontenjan 100 kişi olacak. Voleybolda 120 kişi olacak ve bu alanda Türkiye’de ilk kez yapılacak. Bizim amacımız ülkemizden kaç oyuncuyu oralara gönderebiliriz, kaç oyuncunun önünü açabiliriz, bunları hedefliyoruz.

Burslu olarak oraya gitmek çok büyük bir avantaj. Türkiye’de şartlar zaten belli. Bizim basketbola bakış açımızı bir an önce değiştirmemiz gerekiyor. Öncelikle oyuncuları bireysel anlamda geliştirmek gerekiyor. Bunu yaptığınız zaman her şeyin arkası zaten geliyor, bireysel anlamda oyuncuyu geliştirebilirsen, oyuncu da takımını geliştirir.

Türkiye’de okumak çok zor bir hale geldi. Okul fiyatları çok uçuk noktalara geldi ve aileler çok uçuk paralar ödemeye başladı. Bizim amacımız sporcuların önünü açmak ve onlara hayal ettikleri şeyleri yaşatabilmek, yurtdışına çıkışlarını kolaylaştırabilmek.

Showcase sadece bizim belirlediğimiz bir tarih de yapılmıyor. Amerika’da koçların ara tatil dönemine denk getiriyoruz. Zaten sürekli yurtdışındaki koçlarla iletişim halindeyiz. Bizim Amerika ve Avrupa’daki squad ekibimiz de çok kuvvetli, bir sürü profesyonel oyuncu ve milli takım antrenörleri var.

Şu anda showcase büyük bir ilgi var, inşallah sonuçlar güzel olur.
Amerika’da oynamak insanlara uzak bir ihtimal olarak geliyor ama bence öyle değil. Herkes bence istediği zaman herşeyi yapabilir. Çok çalışmak ve kararlı olmak en önemli unsur.

Şu an aktif olarak yurtdışına gitmek isteyen bazı sporcularla da görüşüyoruz. Süreç şöyle işliyor, sporcunun saha içi ve dışı gelişimini takibe alıyoruz. Onlarla alakalı highlights hazırlıyoruz. Yurtdışında çok iyi bir havuzumuz var, sporcularımızın planlamasını tek tek okullar ve koçlarla görüşerek gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 15-20 gün içinde sonuç alıyoruz. Kimi sporcu %100 kimisi %50 burs alabiliyor yani sporcunun durumuna göre burs oranı değişkenlik göstermektedir. Biz sadece danışmanlık ücreti alıyoruz.

Biz, oyuncuları hep iyi liglere göndermek istiyoruz. Bu konuda seçici davranıyoruz. Okulun durumuna, koçun felsefesine, ortamın uygunluğuna bakıyoruz. Bizim en büyük avantajımız hiçbir okulla anlaşmamız yok. Okulların bizimle anlaşması var. Böyle olunca oyuncunun hakkını daha rahat savunuyorsun. Biz zaten sorun yaşadığımız bir okula asla oyuncu göndermiyoruz.”

DCT Internatıonal hakkında:

”DCT, gençlerin eğitim ve spor alanındaki potansiyellerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir danışmanlık şirketidir. 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren DCT, yüzlerce kolej, lise, üniversite, spor federasyonu ve dil eğitimi sağlayan kurumlarla işbirliği yaparak gençlerin uluslararası eğitim ve spor fırsatlarına erişimini sağlar.”

Organizasyonla ilgili detaylı bilgilere dreamscometrue.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir