Kerem Tunçeri: Bu Tip Turnuvalar Gençlerin Gelişimi İçin Önemli

Eski milli basketbolcu Kerem Tunçeri ay-yıldızlı ekibin alt yaş kategorilerinde oynamanın sporcuları geliştirdiğini belirtti.

Tunçeri, FIBA’nın internet sitesine açıklamalarda bulundu.

Alt yaş kategorilerinde gerçekleşen turnuvalarla ilgili görüşlerini aktaran Kerem Tunçeri, “Farklı yaş kategorilerinde düzenlenen turnuvalar, oyuncuları geliştiriyor. Bu turnuvada mücadele edecek gençlerimizin de bunu bizzat göreceklerini düşünüyorum. Gençler Şampiyonası’ndan A Milli Basketbol Takımı seviyesine kadar hep birlikte kendi jenerasyonumuzla oynadık. Bu bizim gelişmemize yardımcı oldu ve milli takım forması giymenin önemini anlamaya başladık.” değerlendirmesinde bulundu.

İtalya’da düzenlenen ve Türkiye’nin üçüncü olduğu 22 Yaş Altı 1998 Avrupa Şampiyonası hakkında konuşan Tunçeri, “Orada oynadığımız bütün karşılaşmalar benim için çok değerliydi. Maç maç hatırlamıyorum ama o turnuva benim için çok özeldi.” ifadelerini kullandı.

Genç yaş kategorilerinde birlikte oynamanın önemine değinen eski milli basketbolcu, şunları kaydetti:

“Küçük yaşlardan son seviyeye kadar birlikte oynamak çok önemli. Birlikte büyüyorsunuz. Belki aynı kulüpte veya birbirinize karşı oynuyorsunuz. Milli takım müsabakalarında da aynı formayı giyiyorsunuz. Altyapı turnuvalarında her seviyede birlikte oynayarak bir kimya oluşturuyorsunuz ve bu size takım olarak avantaj sağlıyor.”

Tunçeri, FIBA 17 Yaş Altı Dünya Kupası’nda mücadele verecek milli oyunculara tavsiyede de bulunarak, şunları ifade etti:

“Kendi seyircimiz önünde oynamanın onlar için farklı bir heyecan ve deneyim olacağını düşünüyorum. Keyif almalarını tavsiye ediyorum. İleride geriye dönüp baktıklarında çok güzel anıları olacak. Gönül ister ki finalde oynasınlar. Tabii ki adım adım ilerlemeleri gerekiyor. Öncelikle gruptan çıkmak lazım ama hedef madalya almak olmalı. Bunu başarabileceklerine de inanıyorum.”

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir