Deniz Kocaman; Yeni Bir Yarışın İçine Girecek!

Basketbol Gençler Ligi‘nde bu sezon Galatasaray Nef forması giyen ve 2006 jenerasyonunun potansiyelli isimleri arasında yer alan 2.01 boyundaki Deniz Kocaman her iki forvet pozisyonunda da oynayabiliyor.

Özellikle sezonun son bölümünde rotasyona daha fazla dahil olan ve aldığı süreleri verimli kullanan Deniz, önümüzdeki yıllarda seviyesini yukarı çekmesi beklenen oyuncular arasında gösteriliyor.

Gelecek sezon gelişimi dikkatle takip edilmesi gereken gençler arasında yer alan Deniz Kocaman, farklı bir yarışın içine girecek ve kendisinden daha fazla söz ettirecek.

– Ribauntlarda aktif

Ribaunt sezgisi oldukça yüksek olan genç oyuncu, kısıtlı dakikalarda yaptıklarıyla kumaşını belli etti ve mücadelesiyle de takdir topladı. Hem savunma hem hücum ribauntlarında aktif olan Deniz, rakip uzunların dengesini bozabilecek potansiyelde.

– %50’nin üzerinde

Yaşı gereği bu sezon süreleri nistepen daha düşük olan Deniz, sezon genelinde 34 iki sayı denemesinde 19 isabet buldu, ki bu %55.8’e denk gelen bir ortalama. Maç başına 8 dakika civarı ortalaması vardı. Bu sürelerde şut ritmini bulabilmek, sıcak kalmak ve %50’nin üzerine çıkmak önemli bir veri. Onun asıl sınavı ise gelecek sezon başlayacak ve süreleri arttıkça yapabildiklerini daha net göreceğiz.

– Kilit nokta dış şutlar

Deniz, ileride hem 3 hem 4 kullanabilecek fiziksel yapıya sahip. Şu aşamada 4 numarada daha verimli olacak gibi gözüküyor. Hem ribaunt sezgileri hem de mücadeleci yapısı, buna kapı açıyor. Ancak komple bir forvet olmak için daha fazla dış şuta ihtiyacı olacak. Üzerine koyması ve cesurca gitmesi gereken konuların başında dış şutlar geliyor. Üç sayı çizgisinin gerisinden ne kadar gelişirse, değerine de o kadar değer katacaktır.

– Oyun kimliğini oturtacak

Şu aşamada Deniz’in karar vermesi gereken noktalardan biri oyun kimliğiyle ilgili olacak. Bazen onu sert ve caydırıcı bir forvet olabilir gözüyle izliyoruz. Bazen ise daha estetik ve hücuma yatkın bir forvet olarak. Aslında takımın ihtiyacına göre, o an kimliğini değiştirebiliyor, bu tabii bir anlamda olumlu da bir özellik.

– Kabuğunu kırmalı

Deniz’in zaman zaman oyun içinde tedirgin olduğu anlar olabiliyor, bu çok normal. O yaşlarda tam olarak kafanızdan geçenleri oyuna yansıtmak zor olabilir. Telekom’la oynadıkları ve 9 sayı-9 ribaunt yaptığı maçın her dakikasında kafası çok rahattı. Bundan sonra çıkacağı her maçta yine o maçı hatırlamalı ve özgüvenini yakaladığında neler yapabildiğini aklının bir köşesine yazmalı. Yeni sezon kendisi açısından kabuğunu da kırma sezonu olacak.

– Fiziği üst seviye

Özellikle basketbolun evrildiği noktada Deniz’in fiziği tam olarak ideal seviyede. Modern basketbolda forvet fiziği tanımlaması yapsak Deniz’i çok rahat örnek gösterebiliriz. Bunun avantajını uzun vadede yaşayacak ve son dönemlerde sıkça kullanılan kaydırmalı beşlerin aranan oyuncusu olacak.

– Hayes ve Pierre modeli

Deniz’in yerinde olsam 2 oyuncuyu çok sık takip ederim. Bunlardan biri Nigel Hayes ve bir diğeri ise Dyshawn Pierre. Özellikle Hayes’ten öğreneceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Oyunun her iki yönünde oldukça verimli olan Hayes, bir bakıma Deniz’in rol modeli olacak konumda. Keza Pierre’in sırtı dönük oyunları da Deniz’in çok rahat yapabileceği şeyler arasında.

– İstatistikler

Basketbol Gençler Ligi’nde bu sezon 18 maçta 8.2 dakika süre alan Deniz, 2.8 sayı-2.3 ribaunt ortalama yakaladı. Genç oyuncu, 20 dakikanın üzerine çıktığı Türk Telekom maçını 9 sayı-9 ribaunt-2 asistle tamamladı.

Deniz, sezon genelinde 19-34 iki sayı, 1-2 üç sayı isabetiyle oynadı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir