Doruk Alp Yancı; Hırsı Kimliğini Oluşturacak!

Fenerbahçe Beko altyapısında yetişen oyuncular arasında yer alan 2008 doğumlu 1.90 boyundaki Doruk Alp Yancı önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz ettirecek gençlerden biri konumunda.

2008 jenerasyonunun potansiyelli gençleri arasında yer alan Doruk Alp, hem çalışkanlığı hem de çok yönlülüğüyle öne çıkıyor.

Önümüzdeki sezon TBL’de boy göstermeye başlaması beklenen Fenerbahçe’nin 2005 doğumlu oyuncusu Yiğit Yancı’nın kardeşi olan Doruk Alp, boynuz kulağı geçer hesabı abisini geçebilir mi bilinmez ama bu, basketbolda eşine az rastlanır tatlı bir rekabetin habercisi olur.

– Hırslı

Hırsı ve başarıya olan inancı, onun kimliğini oluşturacak en önemli özelliklerinden biri. Hırs demişken, bu rakibe yönelik ‘gereksiz agresiflik’ değil, tam aksine oyuna ve kendine olan inancı harmanlayan bir tutku. Genlerinden gelen inatçı yapısı, onu her zaman yarışın içinde tutacak ve geri adım atmadan yoluna devam edecek.

– İyi şutör

Doruk Alp’i yakından takip edenlerin öne çıkardığı özelliklerinden biri ise şutuna olan güveni. Henüz 15 yaşında olmasına rağmen şutunu önemli bir silah haline getirmesi ve mekaniğinin gelişime açık olması, onun potansiyeline değer katan en önemli noktalarda biri. Doruk Alp, ileride Türk basketbolunda basamakları hızlıca çıkarken, şutörlüğü her zaman vitrinde olacak.

– Çok yönlü

Fiziksel olarak gelişimi devam edecek. Onun bu anlamda önünde uzun bir yol var. Şu an için öngörülen pozisyonu 2 numara ve kilit noktalardan biri ise çok yönlülüğü. Yeri geldiğinde 1’den, zaman zaman 3’ten süreler alarak rolünü genişletebilir. Bu üç pozisyon üzerinde yapacağı çalışmalar, öğreneceği temel bilgiler, yolun başında onun için avantaj olacak.

– Gelişim

Elbette her oyuncunun olduğu gibi, hele bu yaşlarda, Doruk Alp’in de geliştirmesi gereken çok yönü var. Henüz 15 yaşında olduğunu unutmayalım. Şutu çok iyi olduğu için işin penetre kısmında biraz eksikleri var. İşi şutla çözmek yerine zaman zaman potaya atak etmesi de gerekecek. Bazen işler onun için şutla çözülemeyecek noktaya gelecek ve o da potaya doğrudan gitmesi gerektiği yerde, bu yönünü geliştirerek, kendine başka bir silah daha ekleyecek.

– Beklenti

Genç oyuncularla ilgili bunu sürekli tekrar ediyoruz. Beklentiyi doğru ayarlamak ve sabırlı olmak gerekiyor. Hata yapsalar da, o desteği ve krediyi sonuna kadar vermek lazım. Doruk Alp’in idollerinden biri Paul George. Ben açıkçası işin şutörlük kısmında kendisinde Kyle Korver esintileri görüyorum. Arada Korver’ın videolarını da izlemesi faydasına olur.

Doruk Alp, sadece Fenerbahçe için değil, Türk basketbolunun geleceği açısından önemli bir potansiyel. Önünde çok ama çok uzun bir yol. Günün sonunda seviyesini kendisi belirleyecek ve arzuladığı noktaya, bu karakteriyle gelmesi zor olmayacak.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir