Ege Ülker; Gösterişten Uzak ve Takım Odaklı!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Fenerbahçe Beko forması altında izlediğimiz 2002 doğumlu forvet Ege Ülker her geçen yıl üzerine koyarak devam eden oyuncular arasında.

Aldığı sürelerin her anında varlığını hissettiren, gösterişten uzak ama bir o kadar da kilit rol oynayan oyuncuların başında Ege Ülker geliyor.

– Domino teorisi ve Ege’nin etkisi

Ege’nin Fenerbahçe için anlamını ‘domino teorisini’ farklı açıdan kullanarak açıklayabiliriz aslında. Kısaca özetlemek gerekirse, soğuk savaş dönemine ait bu teoriye göre, bir ülke komünist idare altına giriyorsa, bu aynı zamanda bir tetiklemeye neden olur ve komşu ülkelere de yayılır. Ege’nin performansı da takım için aynı etkiyi yapıyor. Eğer o seviyesini yukarı çekiyorsa bu takımı da olumlu yönde etkiliyor, eğer düşüş yaşıyorsa takım da bu düşüşü gösteriyor. Ege, bu sezon hep üst seviyede olduğu için doğal olarak Fenerbahçe’nin de 9’da 9 yapması sürpriz olmuyor.

– Gösterişten uzak ve takım odaklı

Bazı oyuncuların kaderidir mi diyelim, yoksa oyunun doğası gereğidir mi, bilemiyorum ama Ege’nin o kadar gösterişsiz bir oyunu var ki, bu aslında onun ‘özel’ performanslarını sanki ‘normalmiş’ gibi bir havaya sokuyor. Efsane oyuncu Tim Duncan’la kesişiyor bu noktada yolları. Zira Duncan’ın en zor şeyleri bile çok kolaymış gibi gösterdiğine defalarca şahit olduk. Keza Duncan da egolarından arınmış ve takım odaklı bir oyuncuydu. Ege’nin de henüz bu genç yaşında aynı ‘karakter’ ve ‘takımı öncelediği’ mesajını verdiğini söylemek lazım.

– Soğukkanlı ve istikrarlı

Oyuna yaklaşımı, oyun içindeki duruşu ve pozisyonlara tepkisi oldukça soğukkanlı. En önemlisi rakibe saygısını da hissedebiliyorsunuz. Top ondayken bir şekilde skor üretebileceğine güveniyorsunuz. Oyun içinde topa dokunma süresi düşüş gösterse de, ki burası çok önemli, sıcaklığını kaybetmiyor. Bazı oyuncular, topla oynama süresi düşüş gösterdiği anda doğal olarak ritmini kaybedebiliyor. Ege ise bu konuda diğerlerinden ayrılıyor. Ayrıca her an skora katkı verebileceğine bu kadar güvenilen bir oyuncunun, zaman zaman toptan uzak kalmasına rağmen, bunu hiçbir şekilde problem haline getirmemesi de ‘olgunluğunu’ gösteriyor.

– BGL istatistikleri

Bu sezon 9 maçta 26.6 dakika süre alan Ege Ülker, 14.6 sayı-4.5 ribaunt-1.6 asist-1.5 top çalma ortalaması yakaladı. Ege, Bursaspor karşısında 24 sayıla sezonun kendi adına en yüksek skoruna ulaştı.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir