Melih Doğan; Sıradan Değil Farklı Bir Oyuncu Olacak!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Türk Telekom forması altında izlediğimiz 2003 doğumlu uzun Melih Doğan çok farklı özellikleri bünyesinde barındıran yetenekler arasında.

Tavanını kendisi belirleyecek ancak ‘sıradan’ bir oyuncu olmayacağı kesin. Bazen bir oyuncuyu tanımlarken verdiğiniz istatistikler pek bir şey ifade etmez. Bazı oyuncuların havasını, enerjisini ve sizde bıraktığı ”Bu çocuk çok farklı olacak!” hissiyatını tanımlamak zordur.

– Geri adım atmaya niyetli değil

Melih’in kendine has ‘potansiyel yıldız’ havası var. Ancak bu onun savaşçı kimliğine ‘zarar’ vermiyor. Mücadelesini sonuna kadar hissediyorsunuz. İnatçı ve geri adım atmaya hiç niyetli değil. Hani eğer bir maç ‘poster’ olursa, aynı maç içinde kendisini ‘poster’ yapanı da mutlaka ‘poster’ yapar.

– Aşması gereken noktalar var

Pota altındaki bitiriciliği onu bir adım öne taşıyor. Özellikle ileride bu noktada üst seviye bir uzun haline gelebilir. Potadan uzaklaştığı an şutundaki istikrarsızlık göze çarpıyor. Belki de potadan uzaklaştıkça ‘istem dışı’ bir güvensizlik yaşıyor. Ancak bunlar oynadıkça ve denedikçe aşılacak şeyler. Ki zaman zaman doğru şutu bulduğunda üç sayı çizgisinin gerisinden de isabet bulabiliyor.

– Sezgileri çok iyi

Hem savunmada hem hücumda o kadar doğru pozisyonlar alıyor ki, bu da zaten onun ribaunt canavarı haline gelmesini sağlıyor. Özellikle bu yaşlarda, bu sezgiler ‘üst seviye’ diye nitelendirebileceğimiz bir nokta. Bugün birçok tecrübeli uzunun yaşadığı ribaunt sezgisi sorununu (henüz 17 yaşında) çözmesi en olumlu noktası. Doğru zamanda doğru yerde olmanın kelime karşılığı adeta. Ayrıca modern basketbolda bir uzunda artık çok önemli bir özellik haline gelen, el hassasiyeti ve pasörlüğü de gelecek adına çok umut verici.

– Özgüven sorunu yok

Bazı oyuncuların sahadaki duruşu size birçok konuda ipuçları verir. Melih’in saha içi duruşunda net bir ‘özgüven’ görüyorsunuz. Yaptığı hatalara takılmayan (ama onlardan ders alabilen) ve yaşadığı olumsuzlukları ‘olumlu tepkilerle’ aşmaya çalışan bir oyuncu. Ki birçok genç oyuncunun en büyük sorunu da, yaptıkları hatalara gereğinden fazla takılmaları ve bunun da oyunlarına yansımaları oluyor.

– BGL istatistikleri

BGL’de 8 maçta 32.5 dakika süre alan Melih, 12.7 sayı-14.6 ribaunt-3.2 asist-1.2 top çalma ortalama yakaladı. Genç oyuncu, Fenerbahçe karşısında 24 sayı-14 ribauntla sezonun kendi adına etkili maçını oynadı.

Kemal Erdem
[email protected]

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir