Fenerbahçe Beko’da Jan Vesely Kilit Rol Oynuyor

Zeljko Obradovic‘in gidişi sonrası Igor Kokoskov‘la sezona giriş yapan Fenerbahçe Beko‘da hiç şüphesiz takımın kilit isimlerinin başında Jan Vesely geliyor.

Kadrosunda büyük bir revizyon yaşayan Fenerbahçe’de Obradovic döneminden kalan en önemli parça taraftarın da gözdesi olan Jan Vesely.

Sarı-laciverli ekibin geçmiş başarılarında da payı olan Çek yıldızın, yeni oluşum üzerindeki etkisi de büyük olacak gibi. Hem saha içinde hem de saha dışında takım üzerindeki etkisi fazla olan Vesely, kazanma hırsı ve savaşçı yapısıyla Kokoskov’un en önemli kozu konumunda.

Fenerbahçe BSL’de 6-0, Euroleague’de ise 3-3’lük derece yapmış durumda. Vesely ise istatistiklerden bağımsız olarak, süre aldığı her maçta mücadelesiyle arkadaşlarına örnek olurken, pes etmeyen yapısıyla da yeni bir kimlik kazanmaya çalışan takımına olumlu etkide bulunuyor.

Kokoskov’un hücumda aktif olarak kullandığı ve daha fazla şut kullandırdığı Vesely, Euroleague’de Anadolu Efes’e karşı 13 sayı-10 ribauntla double-double yaparken, Bayern Münih maçında 25 sayı-8 ribaunt yapmış ve 6 maç sonunda da 11.8 sayı-6.5 ribaunt-2.3 asist ortalama yakalamıştı. Çek yıldız, son oynanan Tofaş maçında da kilit rol oynarken, daha  ekonomik kullanıldığı BSL’de 5 maç sonunda 9.2 sayı-5.4 ribaunt-2.6 asist ortalama yakaladı.

Vesely’nin özellikle pozisyonuna göre pas akışında da aktif rol oynamaya başladığını ve asist rakamlarını da bununla orantılı yukarı çektiğini görmek mümkün.

Yaşadığı sakatlıklar geçmişte kendisini ve takımını olumsuz etkilese de, birçok otoritenin üzerinde fikir birliği yaptığı konu ise sağlıklı bir Vesely’nin Avrupa’nın en iyi uzunu olduğu yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.