Fenerbahçe Beko’nun Yeni Koçu Igor Kokoskov

Zeljko Obradovic‘in gidişi sonrası koç arayışlarına başlayan Fenerbahçe Beko çok önemli bir isim olan Igor Kokoskov‘la anlaşma sağladı.

Tecrübeli genel menajer Maurizio Gherardini, sıkıntılı dönemde adeta şapkadan tavşan çıkardı ve Sırp koç Igor Kokoskov’la 3 yıllık kontrat konusunda prensip anlaşmasına vardı.

48 yaşındaki Sırp koç, Zeljko Obradovic’in yardımcılığını da üstlenmişti. Daha önce, “NBA tarihinin Avrupa’da doğup büyüyen ilk koçu” unvanıyla bu ligde Phoenix Suns’ı çalıştıran Kokoskov, Los Angeles Clippers, Detroit Pistons, Orlando Magic, Cleveland Cavaliers, Utah Jazz ve Sacramento Kings takımlarında da yardımcı antrenörlük yapmıştı.

Kariyerinde Gürcistan ve Slovenya milli takımlarının koçluğunu da üstlenen Sırp teknik adam, Slovenya’ya 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda altın madalya kazandırmıştı.

Igor Kokoskov kimdir?

Kokoskov, bireysel olarak ise kariyerinde birçok ilki daha öncesinde yaşamış bir isim. Geçirdiği trafik kazası ve sakatlıklar nedeniyle basketbolda oyunculuk kariyeri çok erken yaşta sona eren Kokoskov, 24 yaşında başlayan antrenörlük kariyeriyle Yugoslavya basketbol tarihinin bu alandaki en genç ismi olmayı başarmıştı.

Sırp antrenör, 2000 yılında Alvin Gentry’nin yardımcısı olarak Los Angeles Clippers teknik ekibine katıldığında Amerikalı olmayan ilk tam zamanlı asistan koç olmuştu.

2003’te Larry Brown’un teknik ekibine katıldı ve bu ekibin bir parçası olarak 2004 yılında Detroit Pistons’la şampiyonluk sevincini yaşadı. 2008’de Phoenix Suns teknik ekibine katıldığında bugünlerin temellerini atmaya başlamıştı. Çünkü dahil olduğu Suns, 2008-09 sezonu öncesi genç Sloven Goran Dragic’i kadrosuna kattı. Steve Nash’in de yer aldığı kadroda Kokoskov, genç Dragic’in gelişiminde önemli rol oynadı. Bir başka guard Luka Doncic de Kokoskov yönetiminde seviye atlamış durumda.

Daha sonraları NBA’de Cleveland Cavaliers ve Orlando Magic teknik ekiplerinde görev yapan Kokoskov, 2015 yazındanda Quin Snyder’ın yardımcılarından biri olarak Utah Jazz’da görev aldı. Kokoskov, son olarak Sacramento Kings’in teknik ekibindeki yer aldı.

2008’de koç olarak Gürcistan’ın başına geçen Kokoskov, 2011’de Gürcistan’ı ilk Avrupa Şampiyonası’na götürmeyi başardı.

Slovenya’nın 2017 Avrupa Basketbol Şampyionası’nda gelen tarihi başarısının en büyük mimarlarının başında şüphesiz koç Igor Kokoskov geliyor.

Sırp koç, 2004-05 yıllarında Zeljko Obradovic‘in yardımcısı olarak dönemin Sırbistan Karadağ Milli Takımı’nda görev yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir