Haluk Yıldırım: Sarıca’yla Ayrılık Dışında Seçenek Kalmamıştı

Basketbol Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım geçtiğimiz haftalarda gündeme damgasını vuran Ufuk Sarıca ayrılığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Milliyet gazetesinde açıklamalarda bulunan Haluk Yıldırım, Ufuk Sarıca’yla yolların ayrılması dışında başka seçenekleri kalmadığını ifade etti.

Yıldırım’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

”2017 kasım ayından itibaren FIBA ve Euroleague çekişmesinden dolayı maçlar çakışıyordu. Avrupa’da Euroleague oyuncularını eleme maçlarında kadroya dahil edebilen tek federasyonuz. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’dan yine 2022 Avrupa Şampiyonası grup maçları için istediğimiz oyuncuların hepsini aldık. Daha önce Darüşşafaka Euroleague oynarken oyuncularını yollamıştı, tüm kulüplere bir kez daha teşekkür ediyorum. Ufuk Sarıca ile temel görüş ayrılığımız buradaydı. O, oyuncuların bir hafta boyunca milli takımda olmasını istiyordu. Ancak bu süreci anlayışla yürütmek, takımlarımızı anlamak gerekiyordu. Böyle bir durumda, tek taraflı düşünmek ve oyuncuların mutlaka milli takıma gelmesini beklemenin doğru olmadığını düşünüyoruz.

Öncelikle şunu söyleyeyim, krizin aşılamaması ve kulübün yaklaşımına rağmen Ufuk Sarıca’nın, kulüplerin içinde bulunduğu zorunluluğu kabul etmemesi nedeniyle bizim başka seçeneğimiz kalmamıştı. Öte yandan baktığınız zaman bu oyuncular liglerden dolayı pazartesi toplanıp, cuma ve pazar günleri iki tane maç oynuyoruz. Maçları hazırlanma süresi çok kısa. Tabii ki 5-6 isim uzun süredir milli takım kadrosunda ve temel oyuncular. Son oynadığımız kadroya baktığınızda da 4-5 oyuncu da yeni isimdi. Zamanlama konusundaki eleştirilere saygı duyuyorum ama biz yaşanan krizin çok büyük olduğunu gördüğümüz ve milli takımın bundan zararlı çıkacağını düşündüğümüz için böyle bir karar aldık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir