Hamit Sezaver: Hiçbir Zaman Pes Etmeyi Düşünmedim

Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Balıkesir BŞB forması giyen Hamit Sezaver‘le keyifli bir röportaj yaptık.

Uzun yıllardır TBL’de boy gösteren 1992 doğumlu Hamit Sezaver, kariyerine nasıl başladığını, neler yaşadığını ve gelecekle ilgili düşüncelerini paylaştı.

Sezona Kocaeli Kağıtspor karşısında 25 sayılık performansla başlayan Hamit, basketbol camiasında bulunduğu noktaya tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen isimler arasında yer alıyor.

İşte Hamit Sezaver’le yaptığımız röportaj;

Futboldan basketbola uzanan hikayesini anlatan Hamit, ”Aslında 15-16 yaşına kadar futbol oynuyordum. Ufak bir sakatlık geçirdim, ondan sonra biraz futboldan soğumuştum ama spora da devam etmek istiyordum ve basketbolu tercih ettim. Şişli’de Gelecek Nesil Spor Okulu vardı, ilk yılımda orada oynadım. İkinci yılımda ise İstanbulspor genç takımı beni transfer etti. Bir yıl daha genç takımda oynadıktan sonra ertesi sene A takıma çıktım. Ondan sonrası da geldi.” dedi.

Hamit’e futbolda hangi pozisyonda oynadığını sorduğumuzda ise, ”Futbolda ön libero, sağ bek, ortasaha, forvet oynadım. Geriden öne doğru attılar beni (gülüyor).” cevabını aldık.

  • Hiçbir zaman pes etmeyi düşünmedim

Kendisine en çok etki eden koçları/oyuncuları, İstanbul macerasını ve hiç pes edip bırakmayı düşünüp düşünmediğini sorduğumuzda ise Sezaver’in cevapları şöyle oldu:

”Altyapılarda Şahin Kundakçı, A takıma çıktığım zamanda İlker Salman’ın etkisi çok fazla oldu. Sonrasında her koç bana bir şeyler kattı. Her yıl biraz daha fazla şeyler öğreniyorum.”

” Onur (Sonsırma) abiden izleyip öğrendiğim çok şey var. Reha (Öz) abi, Cihan (Amasyalı) abi var. Adem abi (Ören) ve Cihan (Mumcuoğlu) abiden de çok şey öğrenmişimdir.”

”Beni ilk sene İstanbulspor’da A takıma almamışlardı. Ben de birkaç kulübe baktım ama olmadı, o sene boşta geçti gibi oldu. Sonraki sezon beni A takıma aldılar tekrar. Maddi nedenlerden dolayı takım dağılma noktasına gelmişti ve bize fırsat doğmuştu. O dönem İlker abi takımın başına geçmişti. O dönemden sonra devamlı oynadım. Bundan sonra da oynayamadığım hiçbir kulübe de gitmedim zaten.”

”Benim hiç pes edip bırakmayı düşündüğüm bir an olmadı. Bu oyunda herkes süre almak ister ve herkesin de süre alabileceği bir yere gitmesi lazım. Başka türlü bu işler olmuyor.”

  • TBL’nin sertliği üst noktada

Bulduğu noktaya çalışarak geldiğini ifade eden Hamit, ”Bir yere gelmişim gibi düşünmüyorum açıkçası. Ama bulunduğum noktaya da çalışarak geldim.” dedi.

TBL’nin zorluklarını sorduğumuzda ise, ”TBL’nin mücadele seviyesi her zaman devam ediyor. Her takım birbirine denk diyemeyiz belki ama favorisi olmayan bir yer. Biraz da sert bir lig. Ben, BSL oynamadığım için kendi düşüncemi söyleyemiyorum ama tecrübeli isimlerden duyduğumuz TBL’nin daha sert olduğu yönünde.” şeklinde yanıt verdi.

Geçtiğimiz sezon Mamak’ta hedeflerini gerçekleştiremediklerini söyleyen Sezaver, ”Mamak’ta hedefin gerisinde kalmıştık. Bizim için hedef playoff’lara üst sıralardan girmekti. Kendi adıma da başarısız bir sezon oldu.” ifadelerini kullandı.

  • Bizim tek geçim kaynağımız bu

Türkiye’de birçok takımın kapanma yolunu seçmesinin kendilerini endişelendirip endişelendirmediği hakkında, ”Basketbolun geleceği açısından elbette endileşerim var. Takımlar birbir kapanıyor, ödemeler düzenli olarak yapılamıyor. Bizim tek geçim kaynağımız bu, insanların çoluk çocuğu var, bu ister istemez oyuncuları endişelendiriyor.” cevabını veren Hamit, uzun vadede bu işe bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Oyuncuların zaman zaman ödeme sicili kabarık takımlara imza atmalarına getirilen eleştirilerle ilgili, ”Oyuncular boşta kalmamak için mecbur bunu yapıyorlar. Bir umut belki bu sezon öderler diyerek imza atıyorlar. Oyuncunun elinde pek bir güç yok bu noktada.” ifadelerini kullandı.

Seyircisiz oynamanın zorluğuna da değinen tecrübeli oyuncu, ”Taraftar bu işin en güzel yanı. Boş salonda oynamak gerçekten çok keyifsiz oluyor. Seyircisiz oynamanın hazırlık maçından farkı olmuyor.” dedi.

  • Khalid El Amin’le oynama fırsatı kaçtı

Hamit’e unutamadığı anılarından birini sorduğumuzda ise şu cevabı aldık:

”İstanbulspor’dayken Khalid El Amin’e karşı oynayacaktım ama nasip olmadı (gülüyor). O dönem Mustafa (Mavili) abi de Trabzon’daymış. O sene paralar ödenmemişti ve takım dağılmıştı. Bizim son deplasman da Trabzon’du. Onlar da son sıralardan playoff’lara girme hesapları yapıyor. Biz gidip kazayla yensek belki playoff’lara giremeyecekler. Paramız yok diye o deplasmana gidememiştik. Trabzon o sezon playoff’lara kaldı ve sonra da lige çıktı.”

Geçtiğimiz sezon TBL’de beğendiği genç isimleri, ”Geçen sezon TBL’de beğendiğim gençler arasında Engin Kalkan, Ercan Osmani ve Alperen Şengün vardı.” diyerek cevapladı. Hamit ayrıca geçtiğimiz sezon Mamak’ta beraber oynadıkları Manisa’nın 1997 doğımlu guardı Umut Geçen’in de yetenekli ve hırslı oyuncular arasında yer aldığını belirtti.

Kariyerinde adım adım ilerlediğini söyleyen Sezaver, ”Çok uzun vadeli hedefler koymuyorum kendime. Kısa vadeli düşünüyorum ve elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Önceliğim bu sezon.” dedi.

Röportaj:
Kemal Erdem / Özgün Çamkuşu

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir