Hamza Mestoğlu; Yoluna Emin Adımlarla Devam Ediyor!

Kariyerine ve gelişimine İspanya‘da devam eden oyuncular arasında yer alan 2004 doğumlu forvet Hamza Mestoğlu modern basketbola uygun fizik yapısıyla öne çıkıyor.

Decolor La Roda’da kiralık olarak forma giyen Ucam Murcia oyuncusu Hamza Mestoğlu, önümüzdeki yıllarda Euroleague sahnesinde boy göstermeye aday potansiyelde.

Hırsı, agresifliği ve enerjisiyle hemen her takımın kadrosunda görmek isteyeceği bir tarzı olan genç oyuncu, sezon içinde şut istikrarı konusunda da önemli bir aşama kaydetmeye başladı.

Sezon içinde yakından takip ettiğimiz oyuncuların başında geliyor Hamza Mestoğlu. 15-16 yaşında İspanya yolunu tutmak herkesin verebileceği kolay bir karar değildi. Şimdi ise hem Türkiye’de hem de İspanya’da yerli statüsünde oynayabilecek. Bu avantajı cebine koyan genç oyuncu, yoluna emin adımlarla devam ediyor.

– Hücumda verimi artacak

Hamza’nın sezon içinde gösterdiği en büyük gelişim belki de hücumda doğru pozisyonları daha net bir şekilde alması oldu. Özellikle üç sayı çizgisinin gerisinde olması gerektiği yerde hazır bekliyor. Tabii Hamza’nın bunları daha verimli değerlendirebilmesi için daha net bir oyun kurucuyla oynaması şart. Doğru pozisyon alması, doğru yerde topla buluştuğu anlamına gelmiyor. Zaman zaman riskli denebilecek anlarda top kendisine geliyor ama o bir şekilde çekinmeden şutu yolluyor. Bu da riskli anlarda cesur kararlar alabilmesi adına olumlu bir gelişim. Daha net ve saha görüşü iyi bir oyun kurucuyla, çok daha verimli bir Hamza görebiliriz.

– Önemli bir iç tehdit

Dış şutlarda gelişimine devam eden genç oyuncu, aslında önemli bir iç tehdit. İkili oyunları iyi oynayabiliyor, içeri çok çabuk devrilip, hızıyla savunmacısını ekarte ediyor. Mevcut takımının sistemi gereği bu özelliği yeteri kadar kullanılmıyor ama kariyerinin ilerleyen dönemlerinde bu silahından faydalanacak sistemler içinde de görebiliriz kendisini.

– Sezgileri kuvvetli

Hem hücumda hem savunmada ribaunt sezgileri aslında oldukça kuvvetli. Bir şutun girip girmeyeceğini anlayacak kadar zeki ve kaçması muhtemel pozisyonlarda hemen pota altında bitiyor. Sadece bu özelliğini yeteri kadar kullanmıyor. Bazen ribauntları yanındaki uzuna bırakma iç güdüsü, onun olası çift hanelerinin de önüne geçiyor. Tabii buradan kendisine istatistik kasmasını önermiyoruz ama alabileceği ribauntları da bırakmaması gerekiyor. Üstelik Hamza’nın pasörlüğü de pozisyona göre fena değil. Zaman zaman aldığı ribauntları hızlı hücumlarda verimli kullanabilir.

– Mental gelişimi önemli

Birçok oyuncunun yaşadığı temel sorunlardan birini geçmişte Hamza’nın da yaşadığını görüyorduk. Bir maça kötü başlıyorsa, istediklerini yapmakta zorlanıyorsa, düşüş yaşayabiliyordu. Ancak zaman içinde, sezonun bu bölümüne geldiğimizde, kendisi adına sevindirici bir gelişim gördüğümüzü not edelim. Geçtiğimiz hafta istatistik olarak çok iyi bir maç oynamadı ama bu kez ona takılmayıp, mücadelesinden taviz vermedi. İyi atarken nasıl istiyorsa, kötü atarken de öyle istiyordu. Bu Hamza’ya eşik atlatacak en önemli noktalardan, kendisi bile farkında olmasa da…

– Geri adım yok

Hamza’nın savunma enerjisi üst seviyede. Hırslı bir karakteri var ve bu da savunmada onu daha caydırıcı bir hale getiriyor. En önemli özelliği ise sadece uzun değil, kısa savunması da yapabilmesi. Günümüz basketbolunda bu bir oyuncuya en büyük artıyı yazdırıyor. Hem uzunun hem kısanın karşısında durabilmesi onu daha değerli hale getiriyor. Elbette zaman zaman yaşadığı sıkıntılar var, bazen kolay faul alabiliyor ancak bunu da oynadıkça aşacak. Hem hücumda hem savunmada aynı eforu gösterebilmek kolay değildir, yıpratır.

– Özgüveni üst seviyede

Sahada duruşu olan oyunculardan biri Hamza. Hırslı ve agresif ama artık bu özelliğini tamamen oyununa yansıtıyor. Enerjisi hep yüksek, kendine güveni üst seviyede. Gerektiği yerde sorumluluk almayı seven ama gerektiğinde ise tam bir takım oyuncusu. Onun takım arkadaşı olduysanız eğer gözünüz arkada kalmaz. Her zaman sizi kollayacak, düştüğünüzde ayağa kaldıracak biri var demektir.

– Mirsad gibi damga vurabilir

Nemanja Bjelica ve Gabriel Deck ikilisini beğenerek izleyen Hamza, aslında ortak görüşe göre, ki benim de düşüncem bu yönde, Mirsad Türkcan’ı andırıyor. Sanki parkede Mirsad’ın gençliğini izliyormuş gibi oluyor zaman zaman. Belki de ileride Türk basketboluna tıpkı Mirsad Türkcan gibi damgasını vuracak. Bunu yapabilecek potansiyeli var.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir