Anadolu Efes’in Gençleri Yeni Bir Hikayenin Peşinde

Basketbol Gençler Ligi‘nin normal sezonu sona ererken grubunda 18’de 18 yapan Anadolu Efes hiç şüphesiz şampiyonluğun en büyük adayı konumunda.

Normal sezonu domine eden Anadolu Efes, gerek oyuncuları gerek koçu gerek teknik ekibi gerekse organizasyonuyla alkışı hak ediyor. Hemen her maçta keyifli bir basketbol ortaya koydular ve bunu yaparken de rotasyonu olabildiğince geniş tutarak, herkese şans vermeye çalıştılar.

Özcan Çakar, yılın koçu olarak adlandırılmayı sonuna kadar hak etti. Kenardaki duruşunu, tavrını ve olgunluğunu beğenerek takip ettik. Oyuncuları arasında ayrım yaptığını hiç hissetmedik. İletişimi yüksek ve sakin bir yapısı var. Umarız bu çizgisini devam ettirir ve Türk basketbolu uzun vadede önemli bir koç kazanır.

2004 jenerasyonundan Karahan Efeoğlu’nu zaman zaman BSL’de de izleme şansı bulduk. Onun zaten potansiyelini yazmamıza bile gerek yok. BGL’nin LeBron James’i diyebileceğimiz bir yıldız adayı varsa o da Karahan’dır. Skor potansiyeli üst düzey olan ve ölümcül bir silaha dönüşebilen Tolga Kay’a da ayrı bir parantez açmak lazım. Ritmini bulduğunda onu durdurabilmek imkansız bir hale geliyor.

Sezon başı takıma katılan Erbey Paltacı, rolünü hiç yadırgamadı ve yıllardır oynuyormuş gibi adapte oldu. Baha Korkmaz’ın enerjisini hissetmek için sadece tek bir maçını izlemek yeterli.

2005 jenerasyonundan Efe Demirel, Türk basketbolu için adeta bir şans oldu. Uzun pozisyonundaki aktif performansını dış şutlarını geliştirerek ödüllendiriyor. Kusursuz bir fırtınaya dönüşecek önümüzdeki yıllarda. Sakatlığı nedeniyle uzun süre takımdan ayrı kalan Kaan Berk Tarla, olabildiğince iyi bir dönüş yaptı ve mücadelesiyle tam not aldı. Sezonun yükselen değerleri arasında yer alan Melih Tunca’nın çıkışını seyretmek ise ayrı bir keyifti. Berkay Dönmez ve Tolga Öz’ün de rotasyonda kilit rol oynadığını ve takıma gerektiği anlarda katkı yaptıklarını yadsımayalım.

Anadolu Efes, 2006 ve 2007’li oyuncularını da çok sık kullandı. BGL’nin bile çaylağı sayılacak 07’li Kaan Onat son dönemlerin parlayan isimlerden biriydi. 06’lı oyuncular arasında önemli bir potansiyeli içinde barındıran Deniz Gökpınar ve Efe Deniz Can gibi isimleri de izleme fırsatı yakaladık. Ki bu oyuncuların önünde gelişimleri açısında daha uzun bir yol var. Keza Yaman Alişan’ın yüksek enerjisi ve oyuna olan iştahı takdir edilesi. Yine 06 jenerasyonundan Salih Altuntaş, Yağız Uraslı, Cemal Cindoruk ve Tufaş Baş da Efes’in rotasyonunda süre alan gençler arasındaydı.

Sezona çok yüksek perdeden başlayan ve öyle de devam eden Anadolu Efes, şu an hem oyuncu kalitesi hem de oyun karakteriyle şampiyonluk için en önemli favori konumunda. Şampiyon olurlar ya da olmazlar, bu başka bir hikaye, başka bir konu. Ancak şampiyon gibi hareket ettiklerini ve bu duruşa yakışır bir kimlik oluşturduklarını söylemek lazım.

Yazılan her hikayenin sonu kazanarak bitmek zorunda değildir. Kazanmak, şampiyon olmak önemlidir ama verdiğiniz mücadelenin sonunda kaybettiğinizde bile alkış alıyorsanız ve gönüllerde yer ediyorsanız, zafere giden yol budur.

Rocky serisinin ilk filmi asla unutulmaz, oysa Balboa orada kazanan değil, kaybeden bir boksördü.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir