Hasan Serbest: Cedi’nin Hayali Türk Gençlerine Kapı Açmaktı

Cedi Osman Akademi‘nin kurucularından ve TB2L‘de mücadele edecek Pizza Bulls Cedi Osman Basket‘in koçu Hasan Serbest‘le yeni sezon öncesi özel bir röportaj yaptık.

Türk basketboluna önemli hizmetlerde bulunan ve altyapılarda birçok oyuncunun gelişimine katkısı bulunan Hasan Serbest, uzun vadeli projeleri hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Cedi Osman Akademi’de hem yönetici hem koç olarak görev alan Serbest, birçok konuda çarpıcı mesajlar verdi.

Lafı fazla uzatmadan Hasan Serbest’le yaptığımız röportaja geçelim:

Berkay Büyükbayrak, Taha Sezer, Emir Oflaz, Selahattin Yalçın, Şafak Yurdakulu ve Enes Malik gibi gençleri kadrosuna katan Pizza Bulls Cedi Osman, kuruluş felsefesine uygun hareket ederken, Hasan Serbest konuyla ilgili sorularımıza şu cevapları verdi:

”Yetenekli ama önündeki oyuncular nedeniyle geride kalmış, potansiyelli gençleri kazandırmak için yola çıktık. Elimizden geldiğince biz bu çocukları seçmeye çalıştık. Fiziksel, bireysel ve takım çalışmalarını haftanın 6 hatta 7 günü yapabiliyoruz. Elimizdeki imkanlar da buna müsait. Bizim için önemli olan çıkmış oyuncular değil, çıkamayanlar ve çıkmayı hak edenler. Bizim projemizin ilk adımı buydu.”

”Bizim bütün oyuncularımızın TBL çıkışı serbest. Sezon başladıktan sonra Kasım, Aralık gibi oyuncular TBL’den teklif gelmesi halinde gidebilirler. Tabii ki Cedi Osman Basketbol’un şampiyonluk hedefi var ama amaç sadece bu değil. Bizim amacımız üst liglere oyuncu yetiştirmek.”

”Henüz pek kimsenin bilmediği bir durum var. Biz, Sigortam.net’le proje anlaşması yaptık. Mesela İbrahim Gülşen’i daha sahaya atmadan TBL’ye verdik. Sigortam.net’in böyle bir oyuncuya ihtiyacı vardı, önerdik, beğendiler ve aldılar. Alp Oktay’ı da biz onlardan aldık. Yakında Sigortam.net’le bu ortaklığın lansmanını da yapacağız. Buradaki amaç şampiyon olmak değil. TBL’ye çıkmak zaten kolay, bir proje sunarız, güçlü bir ortalıkla orada yer alırız. Bizim olayımız gençleri kazandırmak.”

– Oyuncuları mental olarak geliştireceğiz

Oyuncuları sadece savunma ya da hücum yeteneklerine göre değerlendirmeyeceklerini ve işin psikolojik tarafının kendileri açısından daha önemli olduğunu söyleyen Serbest, konuyla ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti:

”Ben savunma koçuyum ve savunmayı seviyorum. Ama burada konu ne kadar iyi savunma ya da hücum yaptığın değil. Üst yapıdaki koçların ne istediğini anlatıp, buna göre oyuncu yetiştirmek hedefimiz. Çünkü üst yapıda sizden beklentiler daha farklı oluyor. Bizim önceliğimiz oyuncuların basketbol karakterlerini geliştirmek. Şampiyonluk hayali kuruyorsunuz ve yolun sonunu düşünüyorsunuz. Biz ise akademi olarak yolun başını düşünüyoruz. Siz eğer yolun başını düşünmezseniz zaten sonunu göremezsiniz. Oyuncuları mental olarak yönlendiren bir düzen yok. Oyuncu, yaşadığı kaygılarla kaybolup gidebiliyor. Oyuncuya, sen kansersin diyorlar ama tedavi eden yok. Bizim için önemli olan şey oyuncuların mental olarak güçlü kalması. Biz, oyunculara bu konuda da olanak sağlıyoruz.”

”A Takım koçları öncelikli olarak savunma istiyorlar. Hücumunu gösterebilmek için de önce savunma yapmalısınız. Yabancıları durdurabilmek için sahada birilerine ihtiyaç oluyor ve genelde de bunlar genç oluyor. Tabii çok iyi veteran savunmacılar dışında. Diğerleri de, kendilerini de ispat ettikleri için, hücumda daha fazla rol alıyorlar. Bence savunma, hücuma göre daha kolay. Biraz temas seviyorsan, biraz da hızlıysan zaten bunu yaparsın. Hücum için aslında daha çok yetenek lazım. Bence savunmaya göre daha zorlayıcı.”

– Artık pozisyon diye bir şey kalmadı

Altyapıların da artık değişen basketbol düzenine ayak uydurması gerektiğini beliren tecrübeli basketbol adamı, şunları belirtti:

”Artık dünya çok hızlı basketbola geçti. Eski pozisyon kavramlarından çıktı her şey. Şimdi topu alanın bitirmesinin beklendiği bir düzen var. Bugün bir Vesely top getirebiliyorsa eğer bence altyapıda da bu düzenlerin kurulması gerekiyor. Bana göre artık pozisyon diye bir şey de kalmadı. Vesely’nin orta mesafesi var, Sertaç’ın üçlüğü var. Birine 4 numara diyorsunuz ama oyun kurucu gibi topu yönlendiriyor. Artık altyapı düzeninde pozisyona göre değil, yeni düzene göre gidilmesi gerekiyor. Artık şutun yoksa 5 numarada bile değer görmüyorsun. Artık pozisyon ayırmadan idman yapmak gerekiyor.”

– Cedi’nin bir hayali vardı

Kariyerinde ilk kez iş kaygısı olmadan hareket edeceğini ve akademideki herkesin de bu havada olduğunu vurgulayan Hasan Serbest, vizyonları ve misyonlarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu:

”Ben hayatımda ilk defa kazanma endişesi yaşamadan sahaya çıkacağım. Bundan önce çalıştığım kulüplerde bu endişe vardı. Gerek Cedi Osman’ın gerek Caner Osman’ın tüm yetkilerini alarak, ki ben de buranın kurucularındanım, herhangi bir kaygı taşımadan hareket edeceğiz. Ben, bunu oyuncularıma da söyledim. Burada kimse kimsenin işine son vermeyecek. Bu kaygılardan uzak, birbirimize güvenerek ve iyi niyetle çalışacağız. Şu an bilerek zorlu maçlar alıyoruz, kaybediyoruz ama oyunculara ceza vermiyoruz. Kamerun, Filistin, Venezuela A Milli Takımı’yla oynadık. 30 da yedik, 40 da yedik ama hiçbirinde kızmadık. Cedi Osman Basketbol’da hiçbir altyapı koçunun ya da hiçbir oyuncunun ‘seneye ne yapacağız’ endişesi olmayacak. Biz altyapı koçlarımızla uzun vadeli anlaşmalar yapacağız. Çünkü oyuncu, koçunun endişesini üstüne alıyor. Onun konuşmalarından, hal ve hareketlerinden kaygıyı alabiliyor. Bizim burada hiçbir koçumuzun gelecek seneyle ilgili kaygısı yok. Bunun aksini kimse iddia edemez.”

”Biz 2018’de akademiyi kurarken Cedi, ‘Abi, bir hayalim var. Türk oyunculara yeni bir kapı açalım. Büyük kulüplerde süre alamayan, fırsat bulamayan gençleri alalım ve onlara bir kapı daha sunalım’ demişti. Biz, büyük kulüplere oyuncu da veriyoruz. Beşiktaş’a 2008’li bir oyuncu verdik. Galatasaray’a 2005 doğumlu oyuncu verdik. Daçka’ya 2008’li bir oyuncu verdik. Biz, bunlardan tek kuruş para da almadık. Oyuncu gitmek istiyorsa, daha iyi bir fırsat önüne geliyorsa, ben zaten onu burada zorla tutmaya çalışamam. Bizim bütün oyuncularımızın önü açık. Biz, herkese oyuncu verebiliriz. Cedi Osman’a yakışan da bu. Cedi, A Milli Takım oyuncusu ve bütün kulüpleri destekleyecek. Misyonumuza ve vizyonumuza da uyuyor bu durum.”

– Bizim sponsorluk anlayışımız farklı

Doğru bir modelle kulübün ayakta kalabileceğini ve sponsorluk anlaşmalarını da bu şekilde yaptıklarını belirten Serbest, farklı bir felsefeyle hareket ettiklerini ifade etti:

”Sponsor ne istiyor? Sponsor kendine hitap eden bir kesim istiyor, tanıtılmak istiyor. Bizim sponsorluk kültürümüz farklı. Bizim Pizza Bulls anlaşmamız çok güzel bir anlaşma. Biz takıma bu ismi koyduk ama aynı zamanda maçlarda pizza dağıtacağız, çocukları Pizza Bulls’a götüreceğiz, Pizza Bulls etkinlikleri yapılacak. Bizim bütün sponsorluklarımız böyle. Eğer ileride BSL’ye çıkarsak sponsorluk anlamında çok daha güçleneceğimize inanıyorum. Günümüzde sponsorluk anlaşmaları sadece isme dayalı olduğu için fazla uzun süreli olmuyor. Ama bizde isme değil, hizmete bağlı ilerliyor. Ailelerin arabaya mı ihtiyacı var, indirimli alacakları yere yönlendiriyoruz. Pizza mı istiyorlar, indirimli kupon veriyoruz. Su mu lazım indirimli markayı öneriyoruz. Bizim sponsorluk sistemimiz ve olaya bakış açımız bu.”

”Bizim maddi anlamda hiçbir kaygımız yok. Çünkü zaten biz hiçbir zaman çok yüksek bütçeli takımlar kurmayacağız. Bizim şu an TB2L’de kurduğumuz kadro en düşük bütçeli kadrolardan biri. Altyapıda milyonlar harcıyorsanız zaten bunun bir başarı olduğunu söyleyemeyiz. 2-3 milyona hazır oyuncu da alırsınız. Biz, Cedi Osman Akademi ailesi olarak her zaman bütçemiz sınırlarında kadrolar kuracağız.”

– Yola sadece Türklerle devam edeceğiz

Yabancı transferini hiçbir şekilde düşünmediklerini söyleyen Serbest, yola Türk gençleriyle devam edeceklerini söylerken, TB2L’de bu sezon rekabet açısından da keyifli bir sezon yaşanacağını ifade ederken, röportajı şöyle sonlandırdı:

”Yabancı oyuncu kullanacak mısınız derseniz, bizim misyonumuza ve vizyonumuza uyan Türk oyuncularla oynamak. Bunu başarmak istiyoruz ve başarabilirsek de belki de bir ilk oluruz. Özellikle TBL’ye çıkıp bunu yapmayı çok istiyoruz. Çok fazla yabancı transferine sıcak bakmıyoruz açıkçası. Bizim genç çizgimiz hiç bozulmayacak. TBL’ye çıktık diye hadi tecrübelileri alalım gibi bir düşüncemiz olmayacak. Belki bir tane abi figürü alabiliriz ama yola her zaman gençlerle devam etmek istiyoruz. Bir yaş sınırı koyup ona göre devam edeceğiz.”

”Bizim dışımızda büyük kulüplerin de TB2L’de takım kurup, gençlere yatırım yapması çok memnun edici. Türk basketbolu adına çok değerli. Büyük kulüplerin buraya ciddi yatırımlar yapması Türk basketbolu adına gerçekten müthiş bir şey. Burada hedef zaten gençlerin oynaması. Ama bizde ama Fenerbahçe’de ama başka yerde. TB2L’de seyir zevki kesinle artacak.”

Röportaj: Kemal Erdem / Özgün Çamkuşu
[email protected] / [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir