Igor Kokoskov: Obradovic Çok Özel Bir Koç ve Yaşayan Bir Efsane

Euroleague‘de son 6 maçını kazanarak çıkışa geçen Fenerbahçe Beko‘da başarının mimarı koç Igor Kokoskov açıklamalarda bulundu.

Sırp koç, TRT Spor’a konuştu ve birçok konuda önemli açıklamalarda yaptı.

Kokoskov, açıklamasında şunları söyledi:

– Fenerbahçe kulübünü ve aile kültürünü çok iyi biliyorum. 5 yıl önce Zeljko Obradovic‘i burada ziyaret etmiştim. Beklentilerin farkındayım. Beklediğimden de iyi bir ortamdayım. Burada çalışmak büyük bir onur.

– 2 yıl daha kontratım devam ediyordu ve birinci asistan olarak Luke Walton’la çalışıyordum. Zor bir karar oldu. Kulübün bana izin vermesi gerekiyordu. Kulüp rahatlıkla talebimi reddedebilirdi. NBA’i ve devam eden bir kontratı bıraktım yani iş bulmak için buraya gelmedim ve para da benim için önemli değildi. Bunları söyleme sebebim Fenerbahçe’ye ve Türk basketboluna olan saygımı ifade edebilmek.

– Sacramento gibi çok prestijli bir takımdaki işimi bıraktım ve Fenerbahçe organizasyonun parçası oldum. NBA’de 20 yıl gerçekten uzun bir süre. 7 farklı takımda çalıştım. Farklı kültürlerde, farklı koçlarla ve takımlarla çalıştım. Sonuç olarak NBA’de Avrupalı bir koç olarak öncü oldum. En iyi değil, ilk Avrupalı NBA koçu oldum. İçinde bulunduğum durumlar ve şans da önemliydi.

– Şu an bu görevlere gelmek daha kolay. Oyunun daha global hale gelmesiyle herkes için NBA’le bağlantı kurmak daha kolay hale geldi, ancak 20 yıl önce NBA ulaşılamaz bir yerdi. Farklı bir dünyaydı. Yabancı koçlar için idman izlemeye izin almak bile çok zordu.

– Her şey savunmayla başladı diyebilirim. Savunmada daha sağlam durmaya başladık. Savunmayı daha basitleştirdik. Daha enerjik bir takım olduk. Ribauntlara da odaklandık ve daha iyi bir noktaya geldik. Ribauntlar olmadan oyununuzu geliştiremezsiniz. Sahada daha çok silahmız var artık. Üçlük yüzdemiz de arttı ve yüksek skor bulduğumuz maçlarda bu çok önemliydi.

– Kyle O’Quinn’le Orlando’da yarım sezon çalışmıştım. 5 yıl önceydi ve genç bir oyuncuydu. Artık tecrübeli bir isim. Varlığı bize büyük katkı sağlayacak. Çok iyi bir insan öncelikle bu açında da bize uyum sağlayacak. Soyunma odasında iyi bir ortamımız var. O buna da katkı sağlayacak. Çok çalışkan ve korkusuzdur. Taraftarlar onun bu takıma katacağı enerjiyi çok sevecektir.

– Burada da çok iyi bir teknik ekibimiz var. Fenerbahçe’de oyuncu gelişimine çok önem veriliyor. Erdem, Rado, Serhan, Timuçin, Berkay gibi asistan koçlarımız her gün harika işler yapıyor. Takım idmanı yapmak için çok fazla vaktimiz olmuyor. Birçok idman sadece bireysel çalışmalarla geçiyor ve sıkça video analizi yapıyoruz. Güç çalışmaları da yapıyoruz. Eski güzel günlerdeki gibi 5’e 5 takım idmanları yapamıyoruz sezon içinde. NBA’de de Euroleague’de de aynı şey geçerli. Haftada 4 maç yaparken oyuncu gelişimine yönelik çalışmalar çok önemli oluyor. Fenerbahçe Beko’nun tekinik ekibi de bu noktada harika işler yapıyor.

– Fenerbahçe taraftarı bana NBA’i anımsatıyor. Taraftarlar çok tutkulu ve oyuna dahil oluyorlar. Basketbolu biliyorlar. Sadece futbol taraftarları değiller ve basketbolu biliyorlar. Çoğu takımın sadece futbol taraftarı vardır. Takım, forma ve logo için bağırlarlar ama Fenerbahçe taraftarı basketbolu biliyor. Salondaki enerji NBA ortamını anımsatıyor.

– Zeljko Obradovic bir markadır. Avrupa basketbolunun en başarılı koçu. Geçmişi ortada, o bir dahi. Kazandığı başarılar kim olduğunu ortaya koyuyor. Çok özel bir koç ve yaşayan bir efsane.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir