Jan Vesely: Tam Kadro Olsaydık Final Four Yapardık

Fenerbahçe Beko‘nun yıldızı Jan Vesely önemli açıklamalar yaparken pandemi süreci ve sakatlıklar nedeniyle Euroleague‘de Final Four‘a kalamadıklarını söyledi.

Vesely, “Çok iyi bir momentum yakalamıştık. Ben sakat olmasaydım, koronavirüs sürecimiz olmasaydı ve tam kadro olsaydık Final Four’da olabileceğimize inanıyordum.” dedi.

Jan Vesely, sezonun geride kalan bölümü ve Çarşamba günü başlayacak olan Basketbol Süper Ligi Final serisiyle ilgili olarak Demirören Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs pandemisinden dolayı sezon boyunca taraftarlardan yoksun kaldıklarını ve sezonun başlangıcında buna adapte olmakta çok zorlandıklarını söyleyen başarılı oyuncu, “Sezonun başlangıcı zordu, ilk başta çok zorlandık çünkü oynayacak motivasyon bulamıyorduk. Dolu olan salonlarda oynamaya alışıktık. Mental olarak, fiziksel olarak böyle bir ortamda maç oynayabilmek ve kendini hazırlamak, benim için sezonun en zor kısmıydı.” ifadelerini kullandı.

– Sezon başında alışma süreci yaşadık

Turkish Airlines Euroleague’de sezona iyi başlayamadıklarını, Alba Berlin ve Zalgiris Kaunas’a karşı alınan farklı mağlubiyetlerden sonra toparlanma sürecine girdiklerini söyleyen Vesely, “Sanırım bir alışma süreci yaşadık. Antrenörümüz değişti, takıma yeni oyuncular geldi. Eski oyuncuların alışık olmadığı yeni bir sistem geldi. Seyircisiz salonlarda oynadık. Aslında şu anda da sezon başında yaptıklarımızı yapıyoruz ama bir adaptasyon süreci gerekiyordu. Zalgiris maçından sonra ise çok büyük bir değişim olmadı aslında. Marko Guduric takıma katıldı. Sistem olarak sezonun başlangıcında ne yapıyorsak aynısını yapmaya devam ediyorduk. Eskiden tanıdığımız, oynamaya alışık olduğumuz bir oyuncu olan Marko’nun takıma katılması bizi rahatlattı. Bunun dışında çok büyük bir değişim olmadı.” şeklinde konuştu.

– Ödül konusuna takılmıyorum

Euroleague’de sezonun en iyi iki 5’ine de seçilmemesinin hatırlatılması üzerine ise 31 yaşındaki oyuncu, “Çok üzerinde durduğum bir konu değil. Onların kararı. Ben takımıma destek olup en iyi noktaya gitmeyi hedefliyordum. Bu sene bunu yapamadık. İnşallah önümüzdeki sene daha iyi şeyler yapacağız.” açıklamasında bulundu.

– Anadolu Efes serisi zor olacak

Basketbol Süper Ligi Final serisinde karşı karşıya gelecekleri Anadolu Efes’in çok iyi bir takım olduğunun altını çizen tecrübeli oyuncu, “Çok iyi konsantre olmamız gerekiyor. Bir saniye bile rahatlamamalıyız. Anadolu Efes’in çok iyi bir kadrosu var. Takımdaki bütün oyuncular o gün, sizi şaşırtabilir ve iyi bir maç çıkarabilir. Örneğin, Chris Singleton’ın playoff serisinde önemli maçları olmuştu. Herkes, masaya bir şeyler koyabilecek durumda. Buna karşı hazırlıklı olmalıyız. Pota altında çok iyi olmamız gerekiyor. Özellikle hücum ribauntlarına dikkat etmeliyiz, çok güçlü oyuncuları var.” ifadelerini kullandı.

– Igor çok farklı bir koç

Kariyeri boyunca Dusko Vujosevic ve Zeljko Obradovic gibi agresif ve duygularını fazlasıyla belli eden koçların ardından Igor Kokoskov’un sakin yapısıyla farklı bir konumda olduğunu söyleyen Jan Vesely, “Bütün kariyerim boyunca biraz çılgın antrenörlerle çalıştım. 14-15 yaşındaki antrenörüm de biraz agresif ve duygusaldı. 4 tane çılgın antrenörüm oldu, diyebilirim. Igor, farklı bir antrenör ama bizim profesyonel olmamız gerekiyor. Amacımız maçları kazanmak ve tek bir hedefe odaklanmak. Bunu adapte olmak zorundayız. Ama benim kendi tarzım ve onun sakinliği arasında farklılık var.” dedi.

DHA

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir