Karahan Efeoğlu; Potansiyeli Heyecan Yaratıyor!

Anadolu Efes altyapısında yetişen 2004 doğumlu 2.01 boyundaki forvet Karahan Tuan Efeoğlu bu yaz milli takımlarda gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken gençler arasında yer aldı.

Henüz 17 yaşındaki genç oyuncu, önümüzdeki yıllarda adından fazlasıyla söz ettirecek isimler arasında yer alıyor. Bu yaz U18 ve U20 Milli Takımı’yla iki turnuvaya katılan Karahan, aynı zamanda geçtiğimiz sezon BGL’nin yanı sıra TBL’de de süre aldı.

Yolun çok başında olan Karahan’ın yetenekleri, mücadelesi ve gelişimi net bir şekilde heyecan yaratıyor.

– Savaşmaktan kaçınmıyor

Özellikle işin savunma kısmında oldukça hareketli bir görüntü veren Karahan, kaçak dövüşmüyor ve savaşmaktan da kaçınmıyor. Hemen hemen her ikili mücadelede ayakta kalan taraf olan genç oyuncu, oyunda kaldığı dakikalarda varlığını hissetiriyor ve savunma direncini de yukarı çekiyor.

– Pasörlüğünden yararlanılmalı

Pozisyonuna ve fiziksel yapısına göre el hassasiyeti güven veren Karahan’ın bu özelliklerinden daha fazla yararlanılması gerekiyor. Pota altına yakın bölgelerde onun üzerinden çizilecek setler, hem uzunlara hem kısalara daha rahat şut imkanı sağlayabilir.

– Şutu çok daha iyi noktaya gelebilir

2004 doğumlu olmasına rağmen şuta kalkarken kendine güvenini belli eden Karahan, ceza şutlarını da kesebilecek potansiyelde. Önümüzdeki 2-3 yıllık süreçte şutunu daha da üst seviyeye çekmesi beklenen genç oyuncu, önümüzdeki dönemde ‘değişen basketbol düzeninin’ en çok aranan forvet figürü olarak karşımıza çıkabilir.

– Bu yazki istatistikleri

FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Challenger’da 5 maçta 30.7 dakika süre alan Karahan, %42.1 üç sayı isabetiyle 11.8 sayı-5.8 ribaunt-1.4 asist-1.8 top çalma ortalama yakaladı.

FIBA 20 Yaş Altı Avrupa Challenger’da ise 5 maçta 22.4 dakika süre alan 2004 doğumlu forvet, %41.7 üç sayı isabetiyle 9.4 sayı-4.4 ribaunt-1.1 asist ortalamayla oynadı.

Kemal Erdem
[email protected]

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir