Koray Çekici: BGL Hayatımda Dönüm Noktası Oldu

Basketbol Gençler Ligi‘nde Empera Halı Gaziantep formasıyla izlediğimiz 2002 doğumlu uzun Koray Çekici sorularımızı cevaplandırdı.

Daha önce de fiziksel yapısının değişen basketbol düzenine oldukça uygun olduğunun altını çizdiğimiz Koray, modern zamanlarda 3, 4 ve 5 pozisyonlarında kullanılma potansiyeli yüksek bir oyuncu olarak duruyor.

BGL’de bu sezon 11 maçta 27.6 dakika süre alan genç oyuncu, 12.9 sayı-10.1 ribaunt-2.4 asist-1.9 top çalma-1.8 blok ortalaması yakaladı.

Lafı fazla uzatmadan Koray’la yaptığımız sohbete geçelim:

Küçük yaşlardan beri basketbolu yakından takip ettiğini belirten Koray, ”İlkokul dönemlerimde sürekli TV’de basketbol maçları izlerdik, aynı zamanda şehrimizde olan müsabakalara sürekli giderdik babamla. Okulda basketbol oynamaya başladım, öyle öyle gelişerek bir tutku haline geldi ve hiç bırakmak istemedim, iyiki de başlamışım.” dedi.

Türk takımlarının Euroleague’deki dominasyonunun kendilerini olumlu etkilediğini söyleyen genç oyuncu, ”Açıkcası olumlu bir gelişme olarak görüyorum ben bunu, çünkü basketbola ilgi bu sayede her geçen gün artıyor ve ülke basketboluna yapılan yatırımlar da aynı şekilde artıyor.” ifadelerini kullandı.

– İstediğim oyun tarzı bu

Koray, kendinde gördüğü en büyük eksikliği ise, ”Tabiki de birçok eksiğim var, fakat öncelik verdiğim çabuklaşma ve top hakimiyetini geliştirmek diyebilirim.” sözleriyle anlattı.

Uzun vadede nasıl bir oyuncuya dönüşmek istediği sorumuza, ”Hem savunmada hem de hücumda etkin rol almayı seviyorum, ileride 3 ve 4 numarayı rahatlıkla oynamak ve 5 numarayı savunabilmek istiyorum.” cevabını verdi.

Değişen basketbol düzeninin kendisini olumlu etkileyeceğini belirten Koray, ”İyi ve doğru çalışarak avantaj olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Üç pozisyonda da oynayabilecek potansiyelde olmasını artıya çevirmek istediğini belirten Koray Çekici, ”İstediğim oyuncu tarzı bu şekilde zaten, çalışmaya devam ederek bu oyun tarzımı geliştirmek istiyorum.” dedi.

– BGL dönüm noktası oldu

BGL’nin kendisi için dönüm noktası olduğunun altını çizen Koray, ”BGL’den önce sadece Gaziantep içi takımlarla oynayabiliyorduk ve jenerasyonlarımızdan çok uzak kalıyorduk. BGL sayesinde kendimi gösterebilme şansım oldu açıkcası. BGL hayatımda dönüm noktası oldu.” ifadelerini kullandı.

– Rol modelim Dyshawn Pierre

Fenerbahçe’de bu sezon yıldızı parlayan Dyshawn Pierre’i rol model olarak aldığını söyleyen genç oyuncu, ”Rol model olarak Dyshawn Pierre’i söyleyebilirim. BSL’de Berkan Durmaz’ı, Euroleague’de Nikola Mirotic’i beğeniyorum.” dedi.

Jenerasyonunda en beğendiği oyuncunun Alperen Şengün olduğunu belirten Koray Çekici, boş zamanlarında neler yaptığını sorduğumuzda da, ”Ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi, film izlemeyi ve satranç oynamayı severim.” cevabını verdi.

Röportaj: Kemal Erdem
[email protected]

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir