Koray Çekici Performansını Yukarı Çekmeye Devam Ediyor

Gaziantep Basketbol‘un 2002 doğumlu genç uzunu Koray Çekici bu sezon üç kulvarda birden forma giyen oyuncuların başında geliyor.

Basketbol Süper Ligi, Basketbol Gençler Ligi ve Türkiye Basketbol İkinci Ligi’nde boy gösteren Koray, geçen seneye göre üzerine koyarak devam ederken, özellikle dış şutlarda önemli bir aşama kaydetti.

Türk basketbolunun uzun vadede çok şeyler beklediği gençler arasında yer alan Koray Çekici, bu sezon gösterdiği performans ve gelişimle adından sıkça söz ettiren isimler arasında. Koray’ın hem saha içindeki hem de saha dışındaki duruşu ise örnek gösterilecek türden.

– Çok yönlü oyunuyla öne çıkıyor

Sadece skora yaptığı katkıyla değil, diğer alanlardaki aktif performansıyla farklı bir oyuncu profili çizen Koray, önümüzdeki yıllarda Euroleague seviyesine çıkması beklenen isimler arasında listelerin zirvesinde yer alıyor.

– Sahadaki duruşu takdir topluyor

Saha içindeki dominant performansıyla fark yaratan genç oyuncu, aynı zamanda oyuna ve rakibe olan saygısıyla da takdir topluyor. Yaşına göre oldukça olgun bir duruş sergileyen Koray, karakteriyle de başka bir seviyenin oyuncusu olacağının sinyallerini veriyor.

– Farklı bir seviyeye geldi

Geçtiğimiz sezon oyunundaki en büyük eksilik olarak göze çarpan şut sıkıntısı, bu sezon tam anlamıyla terse dönerken, genç oyuncunun yarattığı tehdit farklı bir seviyeye geldi. Geçen sezon BGL’de %16.6’yla üçlük atan Koray, bu sezon ise yüzdesini 42.2’ye kadar çıkardı.

– Gerektiği anda her alanda

Modern basketbolda uzunların şutu kadar oyunu yönlendirebilme yeteneği de büyük önem kazanmış durumda. Koray, saha görüşü en iyi genç uzunlar arasında yer alıyor. Asist rakamları da zaten bunu doğrular nitelikte. Hem hücumda hem savunmada ribauntlara yaptığı katkı ise onun oyun kimliğini tanımlayan bir başka özelliği.

– İstatistikler

Bu sezon BGL’de 12 maçta 16.3 sayı-8.7 ribaunt-4.0 asist-2.4 top çalma ortalaması yakalayan Koray, TB2L’de 8 maçta 16.7 sayı-7.6 ribaunt-4.5 asist-1.6 top çalma ortalaması yakaladı. BSL’de ise 3 maçta şans bulan genç oyuncu, 2.6 sayı-3.0 ribaunt-3.6 asist-1.3 top çalma ortalaması yakalarken, Afyon karşısında 6 sayı-9 ribaunt-10 asistle triple-double’a yakın bir performans ortaya koymuştu.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir