Krunoslav Simon: Ataman Oyuncuların Değerini Katlıyor

Anadolu Efes‘te 44 numaralı forması emekli edilen Krunoslav Simon eski koçu Ergin Ataman‘ın Panathinaikos‘la anlaşması üzerinde açıklamalarda bulundu.

Hırvat oyuncu Krunoslav Simon, Ergin Ataman’ın Panathinaikos’la anlaşmasını Yunanistan basınından SDNA’ya değerlendirdi. Simon, Ataman’ın oyuncuların değerini katlayan bir koç olduğunu belirtti.

Simon’un açıklamalarından öne çıkanlar:

”Onun oyununun en önemli kısmı, takımının nasıl hücum ettiği. Doğru mesafeyi ve iyi şutların seçimini bulmanı istiyor. Ataman’ın oyun tarzı için en önemli oyuncular, top ellerinde olan oyuncular, yani oyun kurucular ve şutör guardlar. Çok fazla ikili oyun oynuyor ve oyuncuların çılgın şutlar atmasından pek hoşlanmıyor.”

”Birlikte geçirdiğimiz 4,5 yılda oyuncularıyla arası iyi olan bir insan olduğunu gördüm. Fazla konuşmayan, katı ve basketbol felsefesine bağlı biri. Yaratıcı niteliklere sahip oyuncular için Avrupa’nın en iyi koçlarından biri olduğunu düşünüyorum. Benim tarzıma uydu, onun için oynamayı sevdim ve onun sisteminde iyi hissettim. Efes’teki ortak yolculuğumuz hakkında konuşmak gerecek olursa sadece güzel sözlerim var.”

”Oyuncularından çok şey istiyor ama onlara zor davranmıyor. Onlara her zaman dinlenmeleri, maçlara hazırlanmaları için zaman veriyor. Onun için oynarken %100 olmak çok önemli. Elbette bir sporcu her zaman bireysel antrenman yapabilir. Ataman bazı eski Yugoslav antrenörlerinin yaptığı gibi sizi sınırlarınızı zorlamaz. Antrenmanları her zaman kısa ve zor olur. Neyse, çoğu zaman maçlarımız oluyor. O sizin üzerinizde çok fazla baskı kuracak, oyuncuları öldürecek veya sakatlıklara neden olacak bir koç değil.”

”O, çok zeki. Oyuncularına özgürlük tanıyor ve onlara inanıyor. Diğer koçların yapacağı kadar önemli olmayan şeylere kafa yormaz. Hepimiz onun sisteminde yerimizi bulduk. İyi bir hiyerarşimiz vardı ve biz de öyleydik. Mutluyuz ve takım sporlarında bu çok önemli. Mutsuz bir oyuncunuz olduğunda, bireysel yetenekleri olsa bile takıma bir faydası olmaz. Bence bu onun en büyük avantajı, yıldızları nasıl yöneteceğini biliyor.”

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir