Kur Farkı; Transfer Dönemi Öncesi Faydalı Bilgiler!

Türkiye‘de bahsi geçen paraları dolar ya da euro cinsinden yazınca sanki çok da fazla bir şey değilmiş gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.

Aslında bir nevi ‘algı manipülasyonu’ devreye giriyor. Bazı oyuncular için öyle çıkış bedelleri ortaya atılıyor ki, buna aslında yazanın da pek inanmadığını biliyorsunuz.

Öncelikle hatırlatmakta fayda var;
1 Dolar = 8,42 Türk Lirası
1 Euro = 10,31 Türk Lirası

Daha önce 1 milyon dolarlık çıkış bedelleri ödenmedi mi, elbette ödendi. Ancak o tarihlerde doların yaklaşık 2-2,5 TL arası gidip geldiğini de unutmamak lazım. Zaten ne olduysa bir anda olmadı mı? O andan sonra birçok kulüp dönüşü olmayan yola girdi.

Kuru, belli bir noktada sabitleme çabaları da bir yere kadar fayda verdi. Sonuçta 4 katı olmasa da, 2 katı zarar ettin. Kulüpler, TL bazında kar etmeye çalışırken, dolar bazında borç ödemeye devam etti. Aradaki korkunç farkı varın siz hesaplayın.

Birileri, birilerinin dümenine su taşıyıp, pazarı yükselteceğim diye ortalığı karıştırmakla meşgul. Taraftarların büyük bölümü bu tuzağın farkında ancak olmayını yok yere umutlanıp, olumsuz bir durumda olayla alakasız şube yöneticilerini topa tutuyor.

Menajerin pasladığı/mesajladığı her haberi kayıtsız, şartsız yapmak gazetecilik değildir. Eline gelen bilgileri çek etmek diye bir kavram vardır. Fenerbahçe ya da Anadolu Efes’in yöneticilerine ulaşmak da çok zor değil. Tek taraflı paslaşmalarla yaklaşık ’10 milyon TL’ eden çıkış paraları ortaya çıkıyor ve komik duruyor.

Türkiye’de şu an ne Fenerbahçe’nin ne Anadolu Efes’in ne de kalan hiçbir kulübün basketbolda bu tip çıkış paralarını vermesine imkan yok. Bahsi geçen paraların yarısını dahi vermek için girişimleri yok.

Bazılarının gönlü olsun diye dolar bazından sonlandıralım konuyu. Fiyatı 200.000 dolara, maximum 250.000 dolara çekerseniz işte o zaman alıcalar pazarlıklara başlar.

About The Author

2 thoughts on “Kur Farkı; Transfer Dönemi Öncesi Faydalı Bilgiler!

  1. E bu durumda nba buy-outları devreye girsin o zaman. Alex Perez’e sezon ortası ödenen miktar 150.000 euro iken Beşiktaş’taki herhangi bir ilk 5 oyuncusunun alex perez’den kat be kat fazla değerli olması gerekir. 200-250 bin dolar satacaksa boşuna yatırım yapıyor bu kadar 🙂

    1. Seninki düz mantık olmuyor mu dostum?Perez konusunda hata yapıldı diye hatayı hatayla mı kapatsınlar.Futbol değilki bu oyuncular için 1 milyon dolarlık bonservisler verilsin ülkedeki kriz ortada.Beğenmediğin 250 bin dolardan Bandırma 2 oyuncu satsaydı belki hala ligde olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir