Kurtlar Sofrası; Bu Kafayla Şehmus Hazer’i Yem Edersiniz!

Türkiye basketbolunun son yıllarda yetiştirdiği en önemli figürlerden biri Şehmus Hazer‘dir.

Özellikle oyuncu etkiketini kullanmıyorum, figür diyorum. Çünkü Şehmus, Batman’dan başladığı yolculuğunda adım adım, sindire sindire, bileğinin hakkıyla bir üst seviyeye geçiş yaptı.

Başka bir ülkede, başka bir iklimde hikayesi çok farklı yazılabilirdi, hatta bu hikaye sayesinde yetiştiği bölgeden farklı kahramanların çıkmasına örnek teşkil edebilirdi. Ama biz bu hikayeyi satmak yerine, kronikleşen hatalarımızı yapmaya devam ediyoruz.

Kulüp ve menajer açısından o kadar kötü yönetilen bir süreç var ki, gencecik bir çocuk kurtlar sofrasına atılmış ve herkes bir parçasını almak için tetikte bekliyor.

Fiyat arttırmak için çift taraflı haberler servis ederken herhangi bir sorun yoktu, bir taraf istediği teklifi alana, diğeri ise diretene kadar…

Kısadan durumu özetleyelim:

Beşiktaş, yaptığı açıklamalarda kendi açısından haklı. Ancak eleştirdiği ‘menajerlik sistemine’ anahtarı teslim eden de yine kendileri. Burak Bıyıktay’ın gönderilmesini ben ya da siz istemediniz. Bıyıktay’ı verdiğiniz gün, kontrolü de verdiniz, 3-5 galibiyet ilkelerinizin önüne geçti. Şimdi ise bir duruş sergilemek için maalesef çok geç. Bir menajer, milyonlarca taraftarı olan bir camiayı tehdit eder hale geldi.

Menajer, bundan önce yaptığı her oyuncu kontratına çıkış maddesi koyduruyor ama ne hikmetse Beşiktaş’a giden oyuncular da böyle bir madde söz konusu değil. Profesyonel dünyada sözle değil, yazılı yapılır her şey. Kontratları bu şekilde kulübe teslim ediyorsanız, bundan sonra ettiğiniz tehditlerin de bir hükmü kalmıyor. Kaldı ki, bu tip ‘süper paket’ transferlerin kaymağını yerken, senden olana bol, olmayana yok derken, bugünlerin geleceğini hiç düşünmediniz mi?

Burada en masum olan taraf oyuncu, Fenerbahçe ve Anadolu Efes. Sonuçta Fenerbahçe ve Anadolu Efes teklifini yapar ve kenara çekilir, ki ciddi rakamlar önerdiklerini de biliyoruz. Oyuncu, elleri kelepçeli bir şekilde kaderinin yazılmasını bekleyen mahkumdan farksız.

Bu süreçte Fenerbahçe ve Anadolu Efes’in kaybedeceği hiçbir şey yok. Ama gerek Beşiktaş’ın gerekse menajerin sorgulaması gereken çok şey var. Topu birbirilerine atmak yerine, aynaya bakmaları yeterli.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir