Masum Gençler Çatışmanın Ortasında Kalmış Durumda!

Uzun süredir gündemde olan Samet Yiğitoğlu ve Demir Doğan davasında taraflar adeta kılıçları çekmiş durumda.

Beşiktaş milyonların gönül verdiği, 100 yıllık, büyük bir camia. Günün sonunda tarihi çınarın altında yaşamaya, yaşatmaya ve büyüklüğünü korumaya devam edecek. Bu süreçte yapılan algılar Beşiktaş’a zarar vermez aksine güç katar.

Menajerler için ha bir eksik ha bir fazla. Onlar oyuncuların çıkarlarına değil, kendi yollarına bakar. 2 oyuncu daha bulup, hayatlarına devam eder. İşlerini düzgün yapanlara lafımız yok.

Olayların devamında zararı gençler görüyor. Lafa gelince herkes arkalarındadır, sahip çıkılır, ellerinden gelen yapılır. Ama aslında öyle değildir. Bunun farkına vardıklarında genelde ok yaydan çıkmış olur.

Burada en masum olanlar genç oyuncular. Çıkar çatışmasının ortasında kalmış durumdalar. Beşiktaş hukuki olarak haklı durumda. Menajerlerin suçu büyük. Ancak bu sürecin zararı tamamen gençlere oluyor. Tarafların ortak bir noktada buluşması zor gözüküyor. Süreç uzadıkça gençlerin kariyer rotası belirsizliğini koruyor.

Menajerlerin öncelikli görevi normalde oyuncuların çıkarlarını korumaktır. Kulüplerle inatlaşmaya giderek onları yakmak değil. Burada tam tersi bir durum söz konusu.

Bize göre bu işe TBF’nin el atma zamanı geldi, geçiyor. Belki bu konuda bir sonuç çıkmayabilir ama bundan sonrası için önlemler alınabilir. Özellikle genç oyuncuların çıkarlarını ve geleceklerini, menajerlerin eline bırakmak değil, kendi çıkartacakları yeni kurallarla onları koruma görevini üstlenmeleri gerekiyor.

16-18 yaş aralığındaki çocukların ‘pazar malzemesi’ yapılmasına set çekilmesi şart. Zira menajerlerin yolu açılırsa, uzun vadede altyapıya yatırım yapacak kulüp bulunmaz. Şimdiden birçok kulübün ne derece rahatsız olduğu ortada.

TBF’nin önümüzdeki haftalarda bu konuyu gündemin en önemli maddesi haline getirip, kulüplerle yeni bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor.

Altyapılara yatırım yapan bazı kulüpler daha fazla teşvik edilebilir. Prim sistemine yeni bir düzenleme getirilebilir. Hem kulüplerin hem gençlerin hakları, menajerlerden bağımsız şekilde, korunabilir.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir