Melih Doğan: Kendimi Potansiyel Bir 4 Numara Olarak Görüyorum

Basketbol Gençler Ligi‘nde Türk Telekom forması altında izlediğimiz 2003 doğumlu uzun Melih Doğan‘la özel bir röportaj yaptık.

Henüz yolun çok başında olan 2.05 boyundaki genç oyuncu, hem bireysel performansı hakkında hem de kariyer hedefleriyle ilgili merak edilenleri cevapladı.

Saha içindeki hırsı, mücadelesi ve savaşçı yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Melih Doğan, aynı zamanda uzun vadede beklentileri karşılama potansiyeli olan bir isim. Verdiği pozitif enerjiyle farklı bir havası olan genç oyuncu, önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

BGL’de 8 maçta 32.5 dakika süre alan Melih, 12.7 sayı-14.6 ribaunt-3.2 asist-1.2 top çalma ortalama yakaladı.

Lafı fazla uzatmadan Melih’le yaptığımız röportaja geçelim:

Basketbol başlama hikayesini bizlere anlatan Melih, ”Basketbol izlemeyi küçük yaştan beri çok seviyordum ve bu sporda başarılı olabileceğimi düşünüp, basketbola yöneldim. Basketbola 7 yaşında Gazi Üniversitesi’nin basketbol okulunda başladım. Gazi Üniversitesi’nde oynarken Türk Telekom’un altyapı antrenörleri tarafından fark edilip, oranın altyapısına geçtim. 10 yıldır da Türk telekom altyapısındayım.” dedi.

– Kendimi potansiyel bir 4 numara olarak görüyorum

Melih Doğan, Türkiye’de basketbolun zirve dönemlerinde yetişmesinin kendileri açısından artılarını ve eksiklerini, kendinde gördüğü en büyük eksikliği ve oyununu tanımlamasını istediğimizde ise şunları söyledi:

”Basketbolun zirve yapması beni genç bir oyuncu olarak hedef koyma ve bu hedefe ulaşma konusunda motivasyon anlamında olumlu etkiliyor. Çıta yükseldikçe hedeflerimde yükseliyor ve hayallerim için daha hırslı olduğumu hissediyorum. Çıtanın yükselmiş olmasıyla birlikte üst seviyelerde antrenörlerin başarı hedefinden dolayı yabancı oyuncuları daha çok tercih etmesi ve genç oyunculara fazla süre vermemesi de olumsuz etkisi olabilir.”

”Şu an yoğun şekilde bireysel antrenmanlara devam ediyorum. Bu dönemde yapılan antrenmanların değerinin farkındayım. Bireysel antrenmanlarda özellikle kısa fundamentalına ve hareketli şutlara çok ağırlık veriyoruz. Kapatmak istediğim öncelikli eksiğim bunlar. Ancak bunların yanında iyi yaptığım şeyleri de daha iyi yapmak için çalışmayı ihmal etmiyorum.”

”Kendimi potansiyel bir 4 numara olarak görüyorum. Uzun beşin 3 numarası ve kısa beşin 5 numarası oynayabilmenin ve bu 3 pozisyonda da savunma yapabiliyor olmamın artı yönlerim olduğunu düşünüyorum. Savunma yapıyor olmak ve temas seviyor olmanın kariyerime olumlu etkisi olacağını düşünüyorum. Uzun vadede eksiklerimi kapatıp Avrupa’nın değerli dört numaralarından biri olmak istiyorum.”

– Hedeflerim arasında Avrupa’da oynamak var

Modern basketbola adaptasyonu hakkındaki sorularımıza da cevap veren 2003 doğumlu uzun, aynı zamanda hedefleri arasında Avrupa’da oynamak olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

”Modern ve hızlı basketbolda oyuncuların pozisyonunun artık önemli olmamasının ve bu gelişmeler sırasında genç oyuncu olmamın benim için avantaj olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda hızlı basketbol oynamaktan keyif aldığımı da hissediyorum. Kendimi gerektiğinde birçok pozisyonda oynayabilecek şekilde geliştirmek ve oynamak için çalışıyorum.”

”Basketbol Süper Ligi’nde önemli takımlarda başladıktan sonra Avrupa’da oynamak istiyorum. Bunlarla beraber milli takımlarda başarılı ve uzun vadeli olacak bir kariyer planlıyorum.”

– Önemli olan karakter ve çalışmak

Pandemi öncesinde deplasmanlı oynanan BGL’nin kendilerini olumlu etkilediğini söyleyen Melih, idolünü, rol modelini, BSL, Euroleague ve NBA’de en beğendiği oyuncuları da şöyle ifade etti:

”Süper lige benzer deplasmanlı bir lig olmasının profesyonelliğe adaptasyon açısından faydalı olduğunu, ligin reklamının çok yapılıyor olmasının da bu ligde oynayan oyuncular olarak tanınmak ve kendimizi göstermek için avantaj olduğunu düşünüyorum.”

”Benim için basketbolculuğun en önemli özelliği karakterli ve çalışkan olmak. Karakter ve çalışma disiplini olarak Kobe Bryant’ı örnek alıyorum. Basketbol ve oyun stili olarak Nikola Jokic ve Giannis Antetokounmpo’yu beğeniyor ve örnek alıyorum.”

”Tofaş’ta Tomislav Zubcic’i ve Fenerbahçe Beko’da Jan Vesely’i çok beğeniyorum. Euroleague’de Derrick Williams ve NBA’de Kristaps Porzingis izlemekten en keyif aldığım oyuncular.”

– Konsol oyunlarında da iddialı

Kendi jenerasyonunda beğendiği oyuncular konusunda isim isim gitmenin haksızlık olabileceğini söyleyen Melih, ”Jenerasyonumda değerli ve potansiyelli bir çok arkadaşım var. Birinin adını söyleyip diğerlerine ayıp etmek istemem.” dedi.

Son olarak Melih’e basketbol dışındaki yaşantısını sorduğumuzda ise şunları söyledi:

”Normal sezon içinde basketboldan özel hayatıma çok fazla vakit kalmasa da, kendime vakit ayırdığımda yakın arkadaşlarımla zaman geçiriyorum. Pandemi şartlarında çok fazla dışarıya çıkamadığın için de genelde evde kitap okumayı ve konsol oyunları oynamayı seviyorum. Konsol oyunlarında da çok iddialıyımdır.”

Röportaj: Kemak Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir