Obradovic’in 6 Yıl Önceki Ömer Faruk Sözleri Yine Gündem Oldu

A Milli Takım kadrosundan çıkmak istediğini belirterek başta koç Ergin Ataman olmak üzere herkesi şok eden Ömer Faruk Yurtseven‘le ilgili olarak geçmişte yaşananlar tekrar gündeme oturdu.

Benzer bir süreci Fenerbahçe’de yaşayan ve o dönemde de tartışmaların odağında olan Ömer Faruk’la ilgili efsane koç Zeljko Obradovic’in 6 yıl önce yaptığı açıklamalar yeniden gündeme geldi.

Obradovic, 2016 yılının şubat ayında şunları söylemişti:

“Ömer, ‘kalsam mı, gitsem mi?’ diye bize teklifte bulunmadı. Çünkü sadece kendisini düşünüyor. Onun için takım yok. Sezon başında yeni bir kadro kurduk ve gençlere şans verme kararı aldık. Kendisine 5 yıllık kontrat teklif ettik.

Zaman istedi ve 2 ay düşündü. En sonunda imzalamak istemediğini söyledi. Hayatta her şeyin bir izahı var. Bu takımın koçu olarak genç oyunculara şans vermem doğru oluyor mu, bu durumda?

Bunun farkında değil. Ciddi bir kontrat teklif ettik. Genç oyuncunun burada mutlu olamamasını anlamıyorum.

Son 3 yıldır bizden maaşını da alıyor. Ben onu daha 15 yaşında Oklahoma City Thunder maçında oynattım ve ona göre hücum düzenledim ama o burada devam etmek istemiyor. Sadece gelip benimle o kampa gitmek istediğini konuşsaydı zaten izin verirdim.”

A Milli Takım koçu Ergin Ataman’ın dünkü açıklaması ise şöyle:

”Kendi açımdan çok üzüldüm ve şok oldum. Kadro açıklandıktan sonra bu haber geldi, inanamadım. Ömer Faruk Yurtseven, Büyük Britanya maçında çok iyi mücadele etti. Antrenmanlar yaptı. Arkadaşlarıyla ve bizlerle çok iyiydi. Ömer Faruk için biraz soğuk ve içine kapanık deniyordu. Ama bizlerle hep sohbet ediyordu. Ben şok oldum ve üzüldüm. Yardımcılarım onları yıl boyunca takip ettiler. Son gün başkanı da aramış. Bizleri ABD’li menajerle muhatap etti. Bu menajerin bizlerin duygularını ve beklentilerini kavrayabileceğini düşünmüyorum. Çok ciddi anlamda menajer etkisi oldu. Önümüzdeki sezonun çok önemli olduğunu, yazın antrenman yapacağı gibi şeyler söylendi.

Bir basketbol adamı olarak Avrupa’da üst düzey bir antrenör olarak anlam veremediğim bir durum. Doncic’ler Jokic’ler, en iyi oyuncular orada oynarken Ömer Faruk için bu durum fırsattı. O zaten NBA’de 5-10 dakika oynuyordu. Bu tecrübeyi kazanabilirdi. Sertaç çok tecrübeli, Alperen bire birci ama Ömer Faruk bizlere başka şeyler verebilecek bir oyuncuydu. Neden böyle bir karar aldığını ben anlamakta zorlanıyorum. Türk milli takımı çok üst düzey bir takım. NBA’de ve Avrupa’da üst düzey oyuncularla oynamak varken 1’e 0 antrenman yapacaksın, şut atacaksın. Bunlar görüntü… Dün Yunanistan ile İspanya hazırlık maçı oynadı. Giannis 30 sayı 10 ribaund yaptı. Adam zevkle oynuyor. Ayrıca dünya starı…

Kimseyi zorla milli takıma getiremeyiz. Bu takım herkes için özel olmalı. Kardeşlerimiz bu ülke bayrağı için kanını akıtıyor. Ben de çok yorgunum… Üst üste EuroLeague şampiyonu olmuşum. Herkesin beklentisi var ve bir risk alıyorum. Ama orada bir Amerikalı menajer etkisi altına almış… Ben başkanla da konuştum. Bu tip olaylarda bu menajerlerin Türkiye’de iş yapmalarının engellenmesi gerekiyor. Bu menajerlere lisans vermemeliyiz. Milli takım oyuncusunu menfaati nedeniyle göndermeyen menajerler ekmek yememeliler. Onun dışında Ömer Faruk genç bir oyuncu. İlerde bu hatasını anlayacağını ve arkadaşlarının yanına döneceğini düşünüyorum. Burası Ay-yıldızlı bayrağın temsil edildiği bir yer. Türk halkı haftalarca bu oyuncuların oynamalarından gurur duyuyorlar. Oğlum Türk oyuncuların NBA maçlarını izliyor. Basınımız da öyle… Siz de gelin 1-1.5 ay ülkenin milli takımı için çaba verin. Ben hata yaptığını düşünüyorum. Umarım bundan geri dönecek.”

About The Author

8 thoughts on “Obradovic’in 6 Yıl Önceki Ömer Faruk Sözleri Yine Gündem Oldu

 1. Geçmişteki oyuncular ile günümüz oyuncularının düşünceleri ayni olamaz. Bugün artık dünyanın her yerini görüyor ve daha fazla imkanlar sunuluyor oyunculara. Ülkenin durumu da buna eklenince oyuncu tercihlerini anlamak zor değil. Kadromuzdaki oyuncu size güveniyorsa başka yeri tercih ediyorsa bir zahmet kendinizi eleştirin. Neyi yanlış yapıyoruz diye sorup yanıtlayın. Gelecekte ayni yanlışlara ortak olmazsınız

  1. Kusura bakma da bu adam 6-7 yıl öncede aynı şeyi yaptı. Ben bir çok farklı milletin insanları ile iç içe yaşamak zorunda kalıyorum. O yüzden gözlemlediğim bir şey, milli takım denince herkesin milli duyguları kabarıyor! Böylesi sadece kendini düşünen oyuncular, yeni gelen nesile kötü örnek oluyor!
   Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim: spor ilke siyaseti birbirine karıştırmayın!

 2. Bu tip adamların ne kendine ne takımına nede çevresine bir yararı olur takımın as oyuncuları sakatlandığı için 3_5 maçta 5-10 dk. Oynadı oldum zannetti götü kalktı göreceksiniz hiç bir ilerleme kaydedemiycek kuyruğunu kıstırarak 1-2 yıla türkiyeye gelicek.

 3. Çok önemsenecek bir durum değil. Milli formayı giymek yerine antrenman yapıp nba a daha hazır gireceğini sanan zekanın milli takım da işi olamazdı zaten. Nba kaç dk. süre alıyorsun ki böyle bir turnuvayı oynamak istemiyorsun. Yaptığı bence aptallıktan başka bişey değil.
  Yukarıda ki yorum yapan arkadaş da milli formayı takım forması zannetmiş galiba imkanlardan ülke durumundan falan bahsediyor. Milli duygular imkana paraya bakmaz .

 4. Milli formayı hiç bir şekilde haketmedigini düşünüyorum bu kafada olan oyuncular takıma yarardan çok zarar verir daha evrimini tamamlayamamış genc bir arkadaşımız zamanı gelince anlar milli formanin ne demek olduğunu…

 5. İlk önce ailesi ona Türklüğü öğretecekti.Benim tek üstünlüğüm Tütk doğmaktır diyen insanların olduğu bir memleketin evladı olarak kendini görmüyorsa dünya starı antetekumpo bile yunanistan için gelmişse dünkü bebe kim ki onu düşünelim.Gitsin orada 3-5 dakika sonrada g league oyuncusu olarak hayatına devam etsin

 6. Ergin kompleksinden kurtulamamış birinin yaptığı yoruma arkadaşlar net bir şekilde cevabını vermiş.Aynı tepki yi üstad Obradoviç inde verdiğini düşündüğümde oyuncunun gereksiz egosunu net olarak görüyorsun.Bir Ömer Faruk gider ,10 tane gelir.Alttan gelen nesil hem basketbolu seviyor hemde iyi yanancılar arasında oynayabilmek için çalışıyor.Bundan 6 yıl önce bu kadar kalifiye bir Türk oyuncu potansiyeli yoktu.Şimdi bir çok yerli yıldız olmaya aday var.O yüzden çokta kasmaya gerek yok.Türk Bayrağını göğsünde hissetmek istemeyeni zorla burada tutamayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir