Oyun Kurulsun; Kaan Onat’a ve Gençlere Kapı Açılsın!

Anadolu Efes‘in 2007 doğumlu genç yıldız adayı Kaan Onat önümüzdeki 15-20 yıla damgasını vurabilecek potansiyelde bir oyun kurucu.

Türkiye’de son yıllarda oyun kurucu yetiştirme konusunda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ancak şunu da unutmamak lazım, bıçağın iki yüzü var ve tek taraflı bakmak her zaman yanıltıcı olur.

Kaan, sezon takvimi içersinde BGL, U16 Türkiye ve Avrupa Şampiyonaları’nda boy gösterdi. Bizdeki lakabıyla Dark Knight’ın yükselişini izleyecek olmak ayrıca heyecan veriyor.

Eksikleri elbette var, gelişimine bir saniye bile durmadan çalışarak ve hiç pes etmeden devam etmesi gerekiyor. Türk basketbolunun onun gibi bir yeteneğe, onun da basamakları hızlı çıkarken böyle bir şansa ihtiyacı var.

Anadolu Efes’in altyapısında son dönemlerde önemli bir çıkış yakalayan ve duruşuyla takdir toplayan genç bir koç var, Özcan Çakar. Özcan Hoca’nın ve teknik ekibin Kaan’a verdiği değer biliniyor, güvenleri sonsuz ve kredisi de oldukça yüksek. İşin o tarafında Kaan için bir sıkıntı olmayacaktır.

Ancak işin TBF, medya ve seyirci kısmında bizlere düşen görevler de var, bunu atlamayalım.

– TBF’nin önceliği gençler olmalı

TBF’nin reklam üstünden reklam yapma sevdasından vazgeçip, bir an önce Kaan gibi değerleri el üstünde tutacak bir sistemi oturtması gerekiyor. Bu çocukların, tıpkı Sırbistan ve İspanya gibi işin basketbol tarafında zirve yapmış ülkelerdeki modele benzer şekilde, süre almalarının önü açılmalı. Organizasyonlara ev sahipliği yapmak için harcanan milyonlar, bu çocukların gelişimi ve doğru kulüplerde yetişmeleri için ayrılmalı.

Medya kısmına gelirsek, menajerlerin işaret ettiği olmayacak hayalleri süslemek yerine, bu çocuklara da biraz zaman ayrılması ve kafa yorulması lazım.

Seyirci kısmı ise biraz sıkıntılı. Elbette beklentiler çok yüksek olunca eleştiri dozajı da artıyor. Ancak 16-17 yaşlarındaki çocuklara artık sürekli şutları üzerinden vurma sevdasından vazgeçmek gerekiyor. Kimse anasının karnından şutör olarak çıkmıyor. Belli bir yaş grubunun üzerine sürekli böyle gidiliğinde onları daha tedirgin, denemekten korkan ve kolaya kaçan bir yola sürüklüyoruz.

– Bir yerden başlamak lazım

Kaan Onat, barındırdığı yüksek potansiyelle sadece öncü bir örnek. Kaan ve Kaan gibileri kazanmak, dizlerimizi dövmemek, geleceğe umutla bakmak için bir yerden başlamamız gerekiyor.

Ülkemiz açısından belki hayal olarak gelebilir. Şimdi yazacağım şey İspanya’da son derece normal bir durum. Anadolu Efes’in bu sezon oynayacağı bir Euroleague maçında, 5 dakika bile olsa, Kaan’ı sahada görmek hangimizi mutlu etmez, hangimiz bunun için heyecanlanmayız ve hangimiz bu kararı desteklemez…

Bizim artık o geldi, bu gitti, şu gelmiyorlarla vakit kaybedecek bir dakikamız bile yok. Geleceğe yatırım zorlu bir süreçtir, 1 yılda olmaz, en az 5 yıllık planlama gerekiyor. Planlama bizim ülkemizde maalesef en son seçenektir ve biz artık o eşiğe çoktan geldik…

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir