Tan Yıldızoğlu’nun Liderliğine İhtiyaç Var

FIBA 19 Dünya Kupası‘nda millilerimiz 2’de 2 yaparak sonuç odaklı bakıldığında iyi bir başlangıç yaptı.

Takım olarak eksik olduğumuz önemli noktalar var. Üç sayı çizgisinde yaşadığımız istikrarsızlık başımızı ağrıtan temel faktörlerden biri olarak göze çarpıyor. Bir önceki U19 yazısında takım performansına detaylı bir şekilde değinilmişti. Ancak burada takımın genel sıkıntılarından ziyade oyunu bir üst seviyeye taşıyacak oyuncudan bahsetmek gerekiyor.

Tan Yıldızoğlu, 2004 jenerasyonunun en yetenekli guardları arasında başı çekiyor. Onun yeteneklerini tekrar tekrar yazmaya gerek yok.

Güney Kore maçının görece kolay geçmesini bekliyorduk ama oldukça zorlandık. Oyunun sıkıştığı anlarda, tamamen tıkanmaya doğru yol alırken fitili ateşleyen ve son çeyrekte rüzgarı arkamıza almamızı sağlayan en etkin faktör Tan oldu.

Berke Büyüktuncel’in harika performansına haksızlık olarak algılanmasın asla… Bu takımda Berke başta olmak üzere Karahan, Melih, Özgür gibi yetenek seviyesi yukarıda birçok oyuncu var. Zaten kadro kalitesi genel olarak iyi seviyede.

Dünden bugüne geçerliliğini koruyan bir söz vardır, ‘oyun kurucun kadar konuşursun’, durum bundan ibaret. Tan’ın oyun zekası çok yüksek ve iyi bir yönlendirici. Bizim sadece bu turnuvada değil, bir sonrakinde de onun liderliğine ihtiyacımız var.

Tan’ın saha içi organizasyonunda daha fazla sorumluluk alması, takımın temposunu belirlemesi ve ana sigorta olarak yönlendirmeyi çok sık yapması gerekiyor. Çünkü onun soğukkanlılığı ve zekası, takımın seviyesini de otomatik olarak yukarı çekecek.

Sahada Tan gibi bir oyun kurucunuz olduğu zaman işler zaten kolaylaşır. Gerektiği yerde sorumluluğu şut atarak, gerektiğinde ise saha görüşü ve pasörlüğüyle size esneklik sağlar.

Kişisel düşüncem, Tan-Melih ikilisinin aynı anda biraz daha sahada kalması, hem tempoyu hem de seviyeyi farklı bir noktaya taşıyacağı yönünde. Elbette oyuncularla birlikte yaşayan ve onlarla çalışan teknik ekip, bu konuda bizden daha bilgilidir, ona şüphe yok.

Türkiye’de son yıllarda ‘safkan’ diyebileceğimiz ‘oyun kurucu’ eksikliği göze çarpıyor. Alttan yetişen birçok oyuncu 1’den ziyade 1.5 gibi pozisyon alıyor. Tan’ı biraz daha ayrı tutan özelliklerden biri de bu ve bunun üzerine gidilmesi gerekiyor.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir