Tolga Kay; Modern Zamanların Guard Tanımı!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Anadolu Efes forması altında izlediğimiz 2004 doğumlu 1.93 boyundaki guard Tolga Kay jenerasyonunun öne çıkan isimleri arasında yer alıyor.

TB2L’de Lima Spor forması da giyen Tolga Kay, geçtiğimiz sezona göre büyük gelişim gösteren oyuncular arasında. Hem 1 hem 2 numara oynayabilmesi onu farklı kılan özelliklerinden. Fiziksel gelişimi de çıkışındaki önemli etkenlerden biri konumunda.

Modern zamanların guard tanımı nasıl olmalı sorusuna sahada cevap veren bir isim Tolga Kay…

– Teknik ama bir o kadar savaşçı

Futbolda 10 numara kavramı yıllarca tartışıldı. Teknikler ama koşmuyorlar derler ya, o hesap. Tolga’yı biraz da futboldaki koşan 10 numara gibi düşünün. Sahadaki duruşu ‘potansiyel yıldız adayı’ gibi ama verdiği mücadele onu ‘savaşçı’ olarak adlandırılabileceğimiz türden. Geri adım atmaması, saha içindeki iletişimi, pozisyonlara yakınlığı, skor ne olursa olsun motivasyonunu hiç kaybetmemesi, bir önceki şutuna takılmadan bir diğerini cesurca gönderebilmesi, hem lider hem takım oyuncusu mesajını vermesi, kolay kolay bir karakterde birleşecek özellikler değildir. Tolga’yı ileride göklerde bir yıldız yapacak en önemli nokta belki de bu özellikleri olacak.

– Duruşu güven veriyor

Basketbolda yetenek elbette çok önemli bir yer teşkil eder. Ancak kritik anları oynayabilmek, sorumluluk almak ise tamamen karakter ve psikolojiyle alakalıdır. En yetenekli oyuncuların el yakan anlarda ellerinin titredeğini görebiliyoruz. Tolga, sahadaki duruşu ve mental gücüyle sorumluluk almaya her an müsait ve sizi rahatlatacak bir takım arkadaşı. Saha içinde böyle bir takım arkadaşınızın olması işleri otomatik olarak kolaylaştırıyor.

– Modern zamanlar için doğmuş

Tolga, 2004’lü değil de 1994’lü olsaydı muhtemelen dönemin basketbolunda bocalama yaşayabilirdi. Yarı sahaya hapsedilmiş, temponun olabildiğince düştüğü, hızlanmanın bir günah sayıldığı bu dönemler birçok yetenekli oyuncunun o havuzda boğulmasına neden oldu. Artık basketbol farklı bir noktaya evrildi. Elbette bir düzen ve disiplin olacak ancak özgürlük her zaman her alanda sizi en yukarıya çıkartır. Yeni basketbol düzeninde Tolga’nın hem 1 hem 2 numara becerileri, gerektiğinde oyunu kurabilmesi, gerektiğinde şutu yollayabilmesi çok değerli bir hale geldi. Artık salt 1 ya da 2 numaralardan ziyade 1.5 diye tabir edebileceğimiz guardların çağına girdik. Tolga, önümüzdeki yıllarda modern zamanların en önemli temsilcilerinden biri olacak potansiyeli size gösteriyor.

– Fiziksel ve yaratıcı

Fizik anlamında önemli bir aşama kaydeden Tolga’nın henüz 17 yaşında olduğunu unutmamak lazım. Birçok yaşıtına göre daha hazır ve daha güçlü bir görüntüsü var. Omuz ve kol kısmındaki gelişimini bacaklarına da yansıtmış durumda, ki bu denge aslında çoğu zaman atlanan ama en önemli detaylardan biridir. Dengesiz gelişim, bir yanınızı hep zayıf bırakır. Tolga, fiziksel avantajını ikili mücadelelerde lehine kullanırken, bunun meyvelerini de potaya gidişlerinde alabiliyor. Çünkü ne kadar darbe alırsa alsın kolay kolay yıkılmıyor. Siz, onun şut tehdidi için önlem aldığınızda, o içeri dalışlarıyla bu sefer bıraktığı turnikelerle bir başka silahını ortaya çıkartıyor. Hem içeriden hem dışarıdan skor yapabilecek potansiyelde olması ve oyunun sıkıştığı anlarda rakip savunmayı faul yapmaya zorlaması da yetenekleri arasında kendini gösteriyor.

– Hırslı ve istekli

Hırs ve istek kavramları bir oyuncunun hedefe ulaşmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Ancak hırs ve isteği ‘çirkeflikle’ karıştırmamak lazım. Rakip oyuncuyu, taraftarını ya da camiayı provoke etmeyi günümüzde hırsla karıştıranlar olabilir ama gerçekten hırs ve isteğin sahadaki tanımını Tolga’da görebilirsiniz. Hem rakibine hem oyuna saygısını sonuna kadar hissettirken, kazanmaya olan açlığını ve gözlerinden çıkan ateşi de fark edebiliyorsunuz. Tolga, bu karakterini koruduğu sürece önümüzdeki yıllarda her taraftarın saygısını ve sevgisini kazanacak türden bir oyuncu olacaktır. Sahada kazandığında (rakibine de kendini alkışlatacak kadar) hırsını sadece oyuna yönlendirecek yüreği gösterecektir.

– İstatistikler

BGL’de normal sezonda 14 maça çıkan Tolga Kay, 15.9 sayı-2.5 asist-3.7 ribaunt-1.2 top çalma ortalaması yakalarken, TB2L’de ise 5 maçta 8.2 sayı-2.4 asist-1.8 ribaunt, 1.4 top çalma ortalaması yakaladı.

Tolga, Tarsus Amerikan Koleji karşısında 37 sayılık performansıyla sezonun en yüksek skoruna ulaşırken, 3 maçta 20 ve üzeri, toplamda ise 11 maçta çift haneleri gördü.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir