Yağız Aksu; Potansiyel Euroleague Yolcusu!

Beşiktaş‘ın 2006 doğumlu 1.95 boyundaki genç guardı Yağız Aksu henüz bu yaşlarda birçok takımın radarına girmiş durumda.

Jenerasyonunun en yetenekli oyuncuları arasında başı çeken Yağız Aksu, bu yaz düzenlenecek U18 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’nin önemli kozlarından biri olacak.

BSL’de kadroya girmeyi başaran, kısıtlı dakikalarda da olsa süre bulan, hırsı ve kalitesiyle Türk basketbolunun uzun vadede çok şeyler beklediği isimlerden biri olan Yağız, gelişimine aynı hızla devam etmesi halinde farklı bir seviyenin oyuncusu olacağının sinyallerini veriyor.

– Tek yönlü değil

Yetenek seviye çok yüksek olan Yağız, buna rağmen tam bir takım oyuncusu izlenimi veriyor. Sadece kendine oynayan değil, aynı zamanda yanındakileri de oynatan ve tek yönlü olmayan bir guard profili çiziyor. Bu da hem koçunun hem de yanındaki oyuncuların elini rahatlatan bir özellik oluyor.

– Hesabı iyi yapıyor

Yağız, sadece iyi bir lider olarak değil, iyi bir takım oyuncusu olarak öne çıkıyor. Bu aslında onun potansiyelinde bir oyuncu için görmeye alışık olmadığımız bir durum. Zira bu yaşlarda istatistik kağıdına çok fazla takılabiliyor oyuncular. Hep daha fazlasını yapmak için bazen takımın rüzgarını da terse çevirebiliyorlar. Ancak Yağız devreye girmesi ve takım arkadaşlarını devreye sokması gereken anları iyi hesaplıyor.

– Fiziği fark yaratıyor

En önemli özelliklerinden biri ise pozisyonunda fiziksel olarak yarattığı fark. Yaşına göre çok güçlü bir duruşu var ve sahada bu avantajını sonuna kadar kullanacak pozisyonları da aramayı ihmal etmiyor. Sadece şuta dayalı değil, potaya atak ederek hücumunu çeşitlendirebiliyor.

– Oyunu okuyor

Saha görüşü oldukça iyi, el hassasiyeti yüksek ve pasörlüğü yine en güçlü özellikleri arasında. Oyunu okuyor ve takımın sahayı daha iyi paylaşmasını sağlıyor. Birçok oyuncunun düştüğü tuzağa fazla düşmeden, rolünü ve bir oyun kurucuda olması gereken özellikleri daha fazla öne çıkartarak oynuyor.

– Tavanı yüksek

Elbette Yağız’ın oyununda da eksikler ve geliştirmesi gereken noktalar var. Özellikle dış şutunu biraz daha istikrarlı hale getirdiği zaman Avrupa’nın elit guardları arasına girmeye aday bir oyuncu olmaya başlar. Potansiyeli ve tavanı çok yüksek. Gelişimi, onun yolunu daha net şekilde belirleyecek.

– Henüz %100’e ulaşmadı

BGL’de bazı guardlar tamamen tavanını göstererek oynarken, Yağız henüz o seviyede oynamıyor ve gelişime daha açık bir profil çiziyor. Bu da onun en büyük avantajlarından biri. Biz, şu an Yağız’ı %60-70 seviyelerinde izliyoruz. Bunun daha %100’e ulaşma noktası olacak ve zaten bugün birçok takımın, henüz bu yaşlarda onun peşinde olmasının temel nedeni de içinde barındırdığı yüksek potansiyeli.

– Euroleague yolu gözüküyor

İdol olarak gördüğü Luka Doncic, 17 yaşında Euroleague’de sahne almış ve adından sıkça söz ettirmişti. Belki de Yağız’ı benzer bir konumda görebiliriz. Bir Euroleague takımının sahaya sürdüğü 17’lik bir genç olarak. Bu ne Yağız ne de onu sahaya atacak takım için bir hayal değil, aslında olması gerekendir.

Geride bıraktığımız BGL sezonunda 17 maça çıkarak, 16.1 sayı-4.4 asist-3.5 ribaunt-1.9 top çalma oranı yakalayan Yağız, her geçen gün üzerine koyarak devam ediyor. Bu yaz yapacakları, ilerisi için önemli bir referans olacaktır.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir