Yağız Aktaş; Geri Adım Yok Gelişime Devam!

2006 jenerasyonun potansiyelli oyuncuları arasında Bahçeşehir Koleji‘nden Yağız Aktaş geliyor.

Basketbol Gençler Ligi’nde sezonun dikkat çeken isimlerinden biri olan Yağız, aslında kısıtlı süreler aldığı U16 Avrupa Şampiyonası’nda kumaşının ne kadar kaliteli olduğunu belli etmişti.

2006 jenerasyonunu mercek altına almaya devam ediyoruz.

– Sezona iyi başladı

Bu yaz onun için, maçın hangi anında ve ne kadar süre aldığına bakmadan ‘hevesli’ bir basketbol oynaması, oyun iştahı ve gelişimi açısından belirleyici olabilir, demiştik. BGL’de sezona oldukça istekli başladı ve gösterdiği performansla takdir topladı. Oyununu gün geçtikçe çeşitlendiriyor. Bunun için çalıştığı da sahada çok net belli oluyor.

– Fizik olarak güçlü

Yağız’ın boyu 1.99 ama fiziksel olarak o kadar güçlü duruyor ki, rakip uzunlar karşısında uzadıkça uzayan bir görünümü var. Aslında modern basketbolda pivot tanımını değiştiren Kyle Hines tarzı bir duruşu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yine de asıl pozisyonunun 4 olduğunu not düşelim. Ama uzun vadede, özellikle değişen basketbol düzeninde, pozisyon esnekiliği onunla çalışacak koçun elini güçlendirecektir.

– Dış şutu gelişiyor

Yolun henüz çok başında olan Yağız için belki de en önemli gelişme dış şutlarını gözle görülür şekilde yukarı çekmesi. Fizik olarak bu kadar mücadeleci oyuncular genelde dış şutlarda sorunlar yaşayabiliyor. Ancak Yağız, geride kalan 11 maçlık bölümde %38.8 (7-18) isabet oranı yakaladı. Önümüzdeki sezon hem daha çok deneyeceğini hem de şut mekaniğini daha net oturturacağını da gözden kaçırmayalım.

– Ribauntlarda aktif

Bu sezon 8.9 ribaunt ortalaması yakalayan genç oyuncu, özellikle hücum ribauntlarındaki sezgisiyle dikkatleri çekiyor, ki aslında en kilit noktalardan biri de bu. Ortalamasının yarısı hücum ribauntlardan geliyor. İkinci şans sayıları açısından, bir uzunun hücum ribauntlarda aktif olması önemli ve takımı için yazan başka bir artı.

– Dengeyi yakaladı

16 yaşında bir uzun olarak top kayıplarını 1.6’da sınırlandırması ve bunun karşılığında 1.4 top çalmayla, bir nevi olayı dengelemesi olumlu özelliklerinden biri. Bu seviyelerde gençler doğal olarak çok top kaybı yapabiliyor. Yağız, bu konuda da hanesine artı yazdırmayı başarmış durumda.

– Geri adımı yok

Fiziksel mücadelede hiçbir şekilde geri adım atmıyor. Pota altında savaştan kaçmıyor. Savunmada pozisyon bilgisi geliştikçe, şu an için belki de tek eksiği gibi gözüken blok ortalamasını da yukarı çekebilir ve daha caydırıcı bir uzun olabilir.

– İstatistikler

BGL’de geride kalan 11 maçlık periyotta 12.1 sayı, 8.9 ribaunt, 1.2 asist, 1.4 top çalma ortalaması yakalayan genç oyuncu, 8 maçta çift haneleri görerek istikrarlı bir performans ortaya koydu.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir