Yusuf Gündüz; Gelişimine Devam Eden Uzunlar Arasında!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Beşiktaş ve Türkiye Basketbol İkinci Ligi‘nde Lima Spor forması altında izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2004 doğumlu 2.14 boyundaki Yusuf Gündüz sezonun dikkat çeken isimleri arasında.

Genç uzunlar arasında mücadeleci yapısıyla öne çıkan Yusuf, ribauntlardaki aktif performansı ve hem savunmada hem hücumda geri atmamasıyla dikkat çekiyor.

TB2L sertliğinde kendini iyi şekilde test eden Yusuf, Beşiktaş’ın geniş rotasyonunda yer edinirken, özellikle son aylarda önemli bir aşama kaydetti.

– Sezgileri yeterli seviyede

Boyuna göre pozisyonunda hızı fena değil. Özellikle savunmada rakipleri karşısında sağlam duruyor. Ribauntlarda oldukça aktif ve sezgileri yeterli seviyede. Adam adama kaldığı zaman boyunun verdiği avantajla ribauntları rahatça toplayabiliyor. Çok fazla istatistik üzerinden oynamaması ve ribaunt kasmaması, takım oyunu açısından olumlu, bireysel istatistikleri açısından ise olumsuz gözükebiliyor.

– Anlık reaksiyonları iyi

Yusuf’un savunmada bir duruşu var, geri adım atmıyor ve rakibi onu geçse bile kovalamaya devam ediyor. Pozisyon esnasında buna takılmaması ve anlık reaksiyonları gayet iyi. Eksi olarak tanımlayabileceğimiz özelliği ise blok konusunda biraz geride kalması. Aslında hem boy avantajını hem de hızını zamanlamasını iyi ayarlamasıyla birlikte blok tehditi olarak kullanabilir. Bu konuda yaşayacağı gelişim onu bir adım daha ileri taşıyacaktır.

– Farklı bir silah olabilir

Hücumda fena bir bitirici değil. Ortalamanın üzerinde bir bitiriciliği var. Biraz daha sorumluluk alması gerekiyor. Özellikle hücum ribauntlarını kovalarken, önce pası değil, pota altında bitirmeyi düşünürse bu noktada da çok ciddi bir silah haline gelebilir. Sezon içinde kendisi açısından bazı referans maçları var. Odaklandığı zaman çok rahat sayı bulabiliyor.

– Topla arasında sorun yok

Genelde 2.10 üzerindeki oyuncuların yaşadığı top hakimiyeti ve pas sorununu yaşamıyor. Topun eline yakıştığı uzunlardan biri. Zamanla pasör özelliklerini de geliştireceğini tahmin ediyorum. Ki bu özelliği günümüz basketbolunda kilit rol oynayabilir. Bir uzunun pas akışkanlığını sağlaması farklı setlerin de onun üzerinden oynanmasına kapı açacaktır.

– Biraz daha dışa açılmalı

Fiziksel özellikleri gereği çok fazla içeriden oynadığı için dış şut denemesi yapmıyor. İdmanlarda mutlaka bunun üzerine çalışıyordur. Maçlarda da zaman zaman bu tip denemeleri yapması gerekiyor. Dış şutlarını ne kadar geliştirirse bir o kadar değerine değer katacaktır. Artık klasik uzunlar yerini daha mobil uzunlara bırakmış durumda. Yusuf, tam da bu dönemde gelişim sürecini yaşıyor ve üzerine katacağı şeylerde de bunu dikkate alarak çalışmalarına devam etmesi gerekiyor.

– İstatistikler

Bu sezon BGL’de 13 maça çıkan Yusuf Gündüz, 7.2 sayı-6.7 ribaunt-1.8 asist ortalama yakalarken, TB2L’de ise 10 maçta 9.3 sayı-7.4 ribaunt-1.1 asist ortalamasıyla oynadı.

Genç oyuncu, TB2L’deki son maçında Etimesgut Belediyesi’ne 16 sayı-11 ribaunt ve BGL’de ise Merkezefendi Belediyesi’ne karşı 19 sayı-17 ribauntluk performanslar ortaya koymuştu.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir