Zeljko Obradovic’in ”Sarı Mirası” 2 Yılda Tükendi!

Avrupa basketbolunun bir numaralı koçu Zeljko Obradovic yönetiminde uzun yıllar Euroleague‘i domine eden Fenerbahçe Beko ardından Igor Kokoskov‘la da playoff serisini devam ettirmişti.

Obradovic yönetiminde 5 yıl üst üste Final Four yapan Fenerbahçe, 3 final ve 1 şampiyonluk yaşamıştı. Ardından gelen Kokoskov, kısıtlı imkanlara ve sert sürece rağmen takımını bir şekilde playoff’lara taşımıştı.

Yeni sezona Aleksandar Djordjevic yönetiminde giriş yapan Fenerbahçe, yıllar sonra ilk kez playoff dışı kaldı ve taraftarına da büyük hüsran yaşattı.

– Djordjevic tercihi

Kokoskov krizi iyi yönetilememişti ve biraz zorunlu da olsa Djordjevic tercihi hep tartışma konusu olmuştu. Onun yerine Erdem Can’la devam edilmesi yönünde görüşler de vardı. Ancak Sertaç Komsuoğlu yönetimindeki şubenin kararı farklı oldu. Gelinen noktada ise ‘Sarı Miras’ çabuk tükendi.

– Mental çöküş

Euroleague’in Rusya takımlarıyla ilgili verdiği karar elbette Fenerbahçe’nin aleyhine çok büyük bir haksızlık yarattı. Ancak genel görüş, yaşanan çöküşün sadece buna bağlanmaması yönünde. Djordjevic, geçmiş takımlarında yaşadığı ‘psikolojik çöküşü’ burada da yaşamaya başladı ve bu da takımın havlu atmasında önemli bir erken oldu.

– Rotasyon sorunu

Sezon başından beri Fenerbahçe’nin yaşadığı en büyük sorun ise rotasyon dengesinin bir türlü oturmamasıydı. Sakatlıkların sıklaştığı dönemde kadroda yaşanan darlık, bir anlamda Djordjevic’in fazla oyuncu değiştirmesine engel oldu ve zorunlu bir denge oluştu. Ancak kadronun genişlemesiyle birlikte Djordjevic kontrolü yine kaybetti.

– Yeniden yapılanma

Fenerbahçe’de yeni sezona Xavi Pascual’le girilmesi gündemde. Ancak taraftarın büyük bölümü sadece koç hamlesiyle işin çözülemeyeceğini ve şubede köklü bir değişim olması gerektiğini düşünüyor.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir