Afyon Koçu Can Sevim’e Haksızlık Yapıyoruz

Can Sevim yönetimindeki Afyon gittikçe çarpıklaşan ülke sporunda her şeye rağmen doğru işler yapılabileceğini hepimize gösteriyorlar.

Yerli-yabancı fark etmeksizin oyuncu seçiminden gelişimine kadar bir çok konuda mükemmel işler çıkartan ve bu işin mütevazi bütçelerle de yapılabileceğini hepimize gösteren Can Sevim ve HDI Sigorta Afyon’un spor kültürümüze karşı kazandığı bir zaferdir.

Can Sevim’i yeteri kadar konuşmayarak, övmeyerek ve takdir etmeyerek bence haksızlık ediyoruz. Filmlerde olsa ekrana ekmek banarak izleyeceğimiz bir senaryonun gerçeğini yaşatıyor bize. İsmini ilk defa Afyon’da duyduğumuz, kendi kulüplerinde benche mahkum olacak veya artık kulüpleri tarafından istenmeyen oyuncularla o kadar güzel basketbol oynatıyor ki, ne kadar övsek az.

Spor basınında her sezon başı hep bir “kolej havası” benzetmesi yapılır ya işte bu benzetmeyi en çok hak eden takım bence Afyon. Karşılarında kim olursa olsun korkmadan, çekinmeden ve elleri titremeden basketbollarını oynuyorlar.

Ülke olarak sporu mu çok seviyoruz yoksa kazanan takımlardan birini tutarak şampiyon olmayı mı?

Dünyanın her yerinde şampiyonluğa oynayan takımlar daha çok desteklenir ve taraftarlar takımlarını şampiyon olarak görmek ister. Bu ülkemizde de böyle. Bunu anlayabiliyorum ama spor sadece şampiyon olmak için yapılmaz. Sporun güzelliği rekabettir, mücadele etmektir. Hem kendinle hem de rakibinle. Tabii ki şampiyon olmaktır en değerlisi ama bir takımın kattettiği mesafe, izlerken seyirciye verdiği keyif de en az şampiyonluk kadar değerlidir. Avrupada bu kültür daha fazla oturmuş durumda ancak ülkemizde malesef şampiyonluk üzerinden değer veriliyor kişilere ve takımlar. Takım yöneticileri ve taraftarları hala geçmişte kazandıkları şampiyonluk sayılarını yarıştırıyor. Playoff yapacaklarına inandığım Can Sevim ve öğrencileri belki şampiyon olamayacak ama Afyon’un kattetiği mesafe, bu sezon oynadığı basketbol benim açımdan şampiyonluktan daha değerli.

Son olarak şunu da belirtmek isterim, Can Sevim ve Afyon Belediyespor’un gerçek basketbol severlerin takdirlerini topladıklarını görmek beni mutlu ediyor. Umarım ülke olarak Afyon gibi takımların, Can Sevim gibi koçların değerlerini bilmeye ve onları gösterdikleri bu mücadeleden ötürü takdir etmeye devam ederiz.

Özgün Çamkuşu
[email protected]

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir