Bartu Encü ‘Şut Atan Guard’ Olarak Geliyor

Basketbol Gençler Ligi‘nin en dominant guardları arasında yer alan 2005 doğumlu Bartu Encü‘nün yol haritası en çok merak edilen konulardan biri.

Gelişim Koleji forması altında muazzam bir sezon geçiren Bartu Encü, bir sayı makinesinden daha fazlası…

Gerektiğinde çok rahat sayı bulan Bartu, aynı zamanda takım arkadaşlarını da devreye sokması ve getirdiği esneklikle her şeyin daha rahat yapılmasını sağlayabiliyor.

BGL’de 18 maçta 26.1 sayı-5.1 asist-5.6 ribaunt-2.1 top çalma ve 24.1 verimlilik puanı yakalayan genç guard, %34.9 üçlükle oynadı.

Bartu, performansıyla artık BGL’nin bir adım ötesine geçmiş durumda.

Türk basketbolunda son dönemde ‘şutu olan guard’ tartışmaları epey yüksek sesle tartışılıyordu. Altyapılarda özellikle şutu olan guardların pek çıkmadığı ve bunun da büyük bir tıkanma yarattığı belirtiliyordu.

Genç oyuncu, aslında bu tartışmaların sonucunda ‘şut atan guard’ özlemini bitirecek oyunculardan biri konumunda. Hiç çekinmeden sorumluluk alması, tereddüt etmemesi ve cesur kimliği onu farklı bir noktaya taşıyacak.

Bartu Encü, önümüzdeki sezon nasıl bir karar verecek ve hangi sahnede boy gösterecek, şu an için bilinmez. Ancak artık yetenekleri ve potansiyeli BGL havuzunu çoktan aşmış durumda.

O, bir sonraki seviye için geri sayımda.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir