Recep Mermerci: Kupayı Beşiktaş’a Getirmek İstiyoruz

Basketbol Gençler Ligi‘nde sezonun başarılı takımları arasında yer alan Beşiktaş‘ta koç Recep Mermerci‘yle özel bir röportaj yaptık.

Siyah-beyazlılar, 19 Mayıs Pazar günü 16:00’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda Anadolu Efes’le final karşılaşmasına çıkacak.

Bu sezon gösterdiği performans ve oynadığı basketbolla takdir toplayan takımlar arasında yer alan Beşiktaş, ilk grup aşamasında 8 maçta 5 galibiyet, 3 mağlubiyetle üçüncü sırada yer almıştı. Final etabında B Grubu’nda yer alan siyah-beyazlı ekip, oynadığı 10 maçın 8’ini kazandı ve lider olarak playoff’lara kaldı.

Beşiktaş, playoff çeyrek finalinde Galatasaray’ı 2-1 ve yarı finalde Aliağa Petkim’i 2-0’la geçerek adını finale yazdırdı ve son şampiyon Anadolu Efes’in rakibi oldu.

Koç Recep Mermerci, final öncesi sorularımızı cevapladı ve sezonu değerlendirdi:

– Beşiktaşlı duruşunu sahaya yansıtmak istiyoruz

Sezon öncesi hedeflerini ve bunların ne kadarını başardıklarıyla ilgili konuşan Recep Mermerci, sözlerine şöyle başladı;

”Kulüp olarak bu sezon önceliğimiz taşıdığımız armaya yakışır şekilde mücadeleci ve Beşiktaşlı duruşumuzu sahaya yansıtan sporcular yetiştirmekti. Kulübümüzde, Genel Menajerimiz Sayın Nedim Yücel’in gelmesiyle birlikte bu sezon başındaki yeni yapılanma ile birlikte basketbolda çok önemli adımlar atıldı. Beşiktaş basketbol kimliğini oluşturma hedefiyle A takımdan başlayarak BGL takımımıza ve alt yaş gruplarına doğru harmanlanan bir sistem kuruldu. Bu sistemde amacımız öncelikle kendi A takımımıza ve Türk basketboluna uzun yıllar hizmet edecek sporcular yetiştirmekti.”

– A takımla aynı sistemde çalışıyoruz

A takımla birlikte uyumlu bir yapı kurmak için çalıştıklarını ve bunu da başardıklarını belirten genç koç, sözlerine devam etti;

”BGL takımımızdan bu sezon A takımımızda 2006 doğumlu Yağız Aksu ve 2005 doğumlu Ata Özbek yer alıyordu. A takım Antrenörümüz Sayın Dusan Alimpijevic ve ekibi bütün sezon oynadığımız maçları ve antrenmanlarımızı yakından takip etti. Yağız ve Ata’nın yanı sıra bu sezon BGL takımımızda gelişim gösteren 2006 doğumlu Eren Erdoğan ve Eren Karakaya gibi sporcularımıza A takımımızın normal sezonun son maçı olan Samsunspor maçında çok ciddi süreler verildi. Bu değerli süreler verilirken A takımımızla aynı sistemde çalışan BGL sporcularımız hiç zorlanmadı ve A takım ekibimizin elini kolaylaştırdık.”

– Kurduğumuz yapı başarı yolunu açtı

A ve genç takım arasındaki uyuma dikkat çeken Mermerci, hem saha dışında hem içinde başarılı bir sezon yaşadıklarını ifade ederken, konu hakkında şunları söyledi;

”Şunu özellikle belirtmek isterim ki A takım ve Genç takım arasındaki uyumu en iyi sağlayan organizasyonların başında geliyoruz. BGL takımımızdan A takımımıza ara ara farklı sporcularımızın antrenmana çıkmalarının yanı sıra 4 sporcumuz da A takımımızda resmi müsabakaya çıkmış oldu. BGL takımı olarak böylelikle biz ilk ve en önemli hedefimizi gerçekleştirmiş olduk. Bundan sonraki zamanda hedefimiz A takıma çıkan sporcularımızı daha donanımlı hale getirmek ve bu sporcuların sayısını arttırmak olacaktır. Bu tarz hedeflerimizin yanı sıra sportif başarı olarak da şu anda BGL finali oynuyoruz. Aslında kulüp olarak bu kurduğumuz sistem bize hem yetiştirici kimliğimizi geliştirerek hem de sportif olarak başarıya götüren yolu açmış oldu.

Bizlere böyle bir çalışma ortamını sağlayan başta Kulüp başkanımız Sayın Hasan Arat olmak üzere, basketbol şube sorumlumuz Sayın Özkan Arseven, Genel Menajerimiz Sayın Nedim Yücel, A takım Antrenörümüz Sayın Dusan Alimpijevic’e ve tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

– Hedefimiz o kupayı getirmek

Playoff’a mağlubiyetle başlamarına rağmen çok çabuk toparlanan siyah-beyazlılar, ardından dominant bir performans göstermiş ve finale kadar gelmişti.

Recep Mermerci, süreci özetledi;

”Playoff ilk maçında rakibimiz Galatasaray oldu. Bu eşleşmenin kolay olmayacağını biliyorduk. Sonuçta bu bir derbi karşılaşmadıydı. Çok yakın bir skorla geçen ilk maçı kaybetmiş olsak da takımımız diğer iki maçta kendi karakterini ve oyun tarzını sahaya yansıttı ve kalan iki maçta farklı bir skorla üstünlük kurarak maçları kazanıp bu seriyi geçmeyi başardı.

Kulübümüz BGL’de daha önce bir final daha oynamıştı. Oynayacağımız bu ikinci finalde şampiyonluğa ulaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Tüm değerli sporcularıma ve ekibime inanıyor ve güveniyorum. Oyuncularıma bütün sezon çalışma azimleri ve ortaya koydukları karakter için teşekkür ederim. O kupayı kulübümüze getirmek istiyoruz.”

– Keyifli bir final izlettireceğiz

Mermerci, son olarak BGL finaliyle ilgili duygularını paylaştı;

”Finaldeki rakibimiz Anadolu Efes, çok değerli bir oyuncu grubuna ve uzun süredir birlikte olduklari iyi bir koça sahipler. Onlara çok saygı duyuyoruz. Sizin aracılığınızla rakibimize şimdiden başarılar diliyorum. Bu maçı izlemeye gelen ve ekranları başındaki tüm basketbol severlere Türk basketboluna yakışır ve keyifli bir final müsabakası izlettirmeyi istiyoruz.”

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir