Şehmus Hazer; Joker Parkede Boy Gösteriyor!

Teksüt Bandırma‘nın 1999 doğumlu yıldız adayı Şehmus Hazer son yılların en heyecan verici gençleri arasında başı çekiyor.

Kısa sürede aldığı yol, gösterdiği ve devam ettiği gelişimi dikkat çekici boyutlarda. En önemlisi ise bu sezon hem saha içindeki hem de dışındaki olgunluğu onu farklı bir yöne doğru çekmeye başladı.

Spot Işıkları Üzerinde

Henüz 20 yaşında ve ligin en genç kaptanı ünvanı da onda. Bazı oyuncular için bu yaşlarda o sorumluluğu almak ve dikkatlerin üzerinde olması bocalamaya neden olabilir. Ancak bu olay Şehmus da tam tersi bir etki yarattı. Aldığı sorumluluğun hakkını verebilmek adına daha dikkatli ve daha özverili.

Kaç Yaşında Olduğunu Unutuyoruz

Şehmus’un elbette geliştirmesi gereken birçok noktası var. Dış şutlarda biraz daha istikrarlı olması lazım. Ancak kaçırdığımız şey bu çocuğun henüz 99 doğumlu olması. Bazen kendisine gereğinden fazla misyon yüklüyoruz ve her şeyi yapmasını bekliyoruz. Biraz sendelediği zamanda haddinden fazla eleştiriyoruz. Hata yapa yapa büyüyeceğini unutmamak gerekiyor.

Her Sistemin Aradığı Joker

Günümüz basketbolunda Şehmus’u farklı kılan şey ise çok yönlü olması. Yeri geldiğinde oyun kurma becerisi, yeri geldiğinde içeriyi zorlayarak rakip savunmayı yıpratması, yeri geldiğinde patlayıcı atletizmi ve yeri geldiğinde şut tehditi yaratması, onu vazgeçilmez bir ‘joker’ olarak önümüze çıkartıyor. Bugün zaten kendisini yakından izleyen gözler, bu özelliğinin altını çiziyor ve onu değerli kılan şeyin ‘joker’ yapısı olduğunu vurguluyor.

Oyuna Saygısı Alkış Alıyor

Aslında bazı genç oyuncuların atladığı ve büyük hata yaptığı bir konuda Şehmus fersah fersah öne çıkmış durumda. Birçok kulüp, özellikle üst düzey yöneticiler, bir oyuncunun sadece yeteneklerine değil, karakterine de bakıyor. Bunu iyi harmanladığın zaman tepe noktaya gelebiliyorsun. Şehmus, oyuna saygısıyla da alkış alıyor. Maç içinde ne rakiple ne de rakip taraftarla uğraşmıyor. Sosyal medya üzerinden düşüncesizce yaptığınız tek paylaşım bile günümüz dünyasında transferinizi zora sokabiliyor. Bu da kulaklara küpe olmalı. Aslında Şehmus, bu konuda bazı gençlere örnek teşkil etmeli diyelim.

Euroleague Seviyesine Yaklaştı

Şehmus’un tavanı çok yüksek. Şu an bile birçok Euroleague takımının rotasyonunda sırıtmayacak kapasitesi var. Ancak daha sağlam ve daha net bir adım atması için bazı özelliklerini geliştirmesi gerekecek. Dış şutunda yakalayacağı istikrarla birlikte, savunmasını bir kademe daha yukarı çektiği anda tam bir Euroleague oyuncusu olarak karşımıza çıkacaktır. Ki kısa zamanda aldığı yolu düşünürsek eğer bu da çok uzun sürmeyecektir.

İstatistiklerini Yukarı Çekti

Aslında bu tip genç oyuncular hakkında yazarken istatistik bazen yanıltıcı olabiliyor. Çünkü onların enerjisini tam olarak yansıtmıyor.

Ancak yine de Şehmus, geçen sezona göre istatistiklerini de yukarı çekmiş durumda. BSL’de 19 maçta 16.9 dakika süre aldı ve 6.6 sayı-1.9 ribaunt-1.5 ribaunt ortalama yakaladı. Şampiyonlar Ligi’nde ise 14 maçta 16.0 dakika süre alarak, 9.3 sayı-1.9 ribaunt-1.5 asist ortalamasıyla dikkat çekti.

Türk basketbolu, uzun vadede çok ama çok özel bir oyuncu kazanmak üzere. Bandırma organizasyonun da bu konuda hakkını vermek gerek. Bu tip gençlerin gelişiminde ve basketbolumuz adına çok büyük etken oluyorlar.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir