Jan Vesely; Fenerbahçe Beko’nun Savaşçı Ruhu!

Zeljko Obradovic yönetimindeki Fenerbahçe Beko son yıllarda gerek Türkiye‘de gerekse Avrupa‘da dominant bir performans ortaya koyarken Jan Vesely de sistemin önemli parçaları arasında yer alıyor.

Fenerbahçe, bu sezon Euroleague’de beklentilerin biraz altında bir performans göstermiş ama yine de playoff hattında kalmayı başarmıştı. Sarı-lacivertliler, geride kalan son 5 yılda ise üst üste Final Four oynama başarısı göstermişti. Bu süreçte 3 final ve bir de şampiyonluk gören Fenerbahçe’de Jan Vesely’nin katkısı ise yadsınamazdı.

Savaşmak Ruhuna İşledi

Sahadaki hırsı, isteği ve savaşçı ruhuyla Fenerbahçe’nin enerjisini yukarı çeken Vesely, zaman zaman agresif yapısı nedeniyle de eleştiri almaktan kurtulamıyor. Kendisi için belli çevrelerin yaptığı dezenformasyon ise bazen kitlelerin üzerinde de işe yarıyor. Elbette Vesely’nin kendisini dizginlemesi gereken noktalar var, ancak onun bu yapısını bilerek üzerine oynayanların hiç mi suçu yok, bu da farklı bir konu.

Obradovic’in Elinde Dönüşüm Yaşadı

2014 yazında Fenerbahçe’ye gelen Vesely’nin yıllar ilerledikçe yaşadığı dönüşüm ise her zaman takdir edildi. Obradovic, onun içindeki farklı potansiyelleri bir bir açığa çıkardı. Bunun doğal sonucu olarak defalarca Euroleague’in en iyi beşlerine seçilirken, bir kez de normal sezonun en değerli oyuncusu ödülünü aldı.

Büyük Fedakarlıklar Yaptı

Yaşadığı sakatlık süreci Vesely’i en çok zorlayan konulardan biriydi. Aslında bu sezon dönüş sürecinin de uzaması bekleniyordu. Ancak Fenerbahçe’nin yaşadığı zor dönemde takımını yalnız bırakmamak için Çek uzun da elini taşın altında koydu. Bazen performansı istenen seviyede değildi ama büyük bir sakatlığın ardından yaptığı fedakarlık ise hep gözardı edildi.

Başarı İçin Onun Varlığı Şart

Euroleague’de sezonun bundan sonrası ne olur bilinmez. Ancak yaşanan bu kötü günler elbet geride kalacak ve bizler yine basketbola dönüş yapacağız. Fenerbahçe ise sezon tamamlansın ya da tamamlanmasın, başka bir sezona yelken açarken Vesely’nin dominantlığına ihtiyaç duyacak. Çünkü şu an Avrupa pazarında Vesely ayarında oyuncu sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu seviyede bir yıldızı kadrosunda barındıran sarı-lacivertliler, yeni başlangıçlara onun ciğerlerinden nefes alarak adım atacak.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir