TBF’den Merkezefendi Belediyesi Denizli Açıklaması

Gün içinde Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket’in gösterdiği sert tepki karşısında Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan açıklama geldi.

TBF’den yapılan açıklama şöyle:

”ING Basketbol Süper Ligi’nde takım sayısında oluşan azalma nedeniyle, ligde mücadele etmek için başvuran Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Spor Kulübü’nün talebi Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından titizlikle değerlendirilmiştir.

Herhangi bir nedenle ligde yer alacak takımların sayısında bir azalma olması durumunda, Türkiye Basketbol Ligi’nde (TBL) elde edilen sıralama önceliğine göre üst ligde yer almak arzusunda olan takımlar arasında; Kulüp Mali Denetim ve Lisans Talimatı’na uygunluk, müsabakaları oynayacağı salonların standardı, müsabakaları oynayacağı şehir, şehirde aynı ligde oynayan başka bir takım olup olmaması, şehrin ulaşım ve konaklama imkânları gibi kriterler esas alınarak takım seçimi TBF Yönetim Kurulu tarafından yapılmaktadır.

Buna göre, TBF Yönetim Kurulu’nun 29 Temmuz 2020 tarihli toplantısında; TBL kulüplerine Kulüp Mali Denetim ve Lisans Talimatı ile ilgili talimatlarda belirtilen koşulları sağlayarak 14 Ağustos 2020 tarihine kadar başvuruda bulunmaları için duyuru yapılması kararı alınmıştır.

Verilen süre içerisinde başvurusunu teminat mektubu da dâhil eksiksiz bir şekilde tamamlayan ve mevzuat gereği ilk katılım hakkı olan Petkimspor Kulübü’nün ING Basketbol Süper Ligi’ne alındığı 13 Ağustos 2020’de duyurulmuştur. Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Spor Kulübü Derneği tarafından ise 14 Ağustos 2020’de, ING Basketbol Süper Ligi’nde yer almak üzere lisans başvurusu yapılmıştır.

Hiçbir federasyonun ligini eksik takımla oynatmak istemeyeceği gibi, her federasyonun da liginde yer alan takımlara ve liginin marka değerine karşı sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluk çerçevesinde Türkiye Basketbol Federasyonu, BSL ve diğer liglerdeki kulüplerin 2 yıl süren ortaklaşa çalışmasıyla, Kulüp Mali Denetim ve Lisans Talimatı hazırlanmış ve kabul edilmiştir. Talimat gereğince Türkiye Basketbol Federasyonu’nun asli görevi; bir yandan kulüpleri ayrı ayrı denetleyerek; sadece sportif yönden değil mali ve idari yönden de adil ve kaliteli yarışmasını sağlamak, diğer yandan ise denetim şartlarını her kulübe eşit uygulayarak herhangi biri lehine şartları değiştirmekten kaçınmak olmalıdır.

Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Spor Kulübü, başvurusunda şartların yalnızca bir kısmını yerine getirebilmiş, talimatın 9. maddesi gereğince 3.000.000 TL bedelli teminat mektubunun ibrazını ya da nakit ödemeyi gerçekleştirememiştir. TBF yöneticileri, bu süre zarfında kulüp başkanı başta olmak üzere, kulüp yetkilileriyle defalarca iletişime geçerek eksikliğin giderilmemesi halinde takımın lige alınmasının mümkün olamayacağını bildirmiştir.

Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Spor Kulübü’nün başvurusunda yer almayan teminat mektubu basit bir evrak değil, Avrupa’nın en değerli ligleri arasında olan ING Basketbol Süper Ligi’nde yer almayı talep eden bir takımın mali gücünü gösteren esaslı bir unsurdur.

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 24 Ağustos 2020 Pazartesi, saat 11:00’de gerçekleştirilecek ING Basketbol Süper Ligi kura çekimi öncesinde, katılmaya hak kazanan takımları belirlemek amacıyla, son iş günü olan 21 Ağustos 2020 Cuma akşamı toplanmış; kulübün verilen sürede şartları yerine getirmemesi ve katılım şartlarını taşıyan başka kulüp de olmaması nedeniyle ING Basketbol Süper Ligi’nde 2020-2021 sezonunun 15 takımla oynanmasına karar vermiştir.

Hukukun uygulanması, eşit ve adil muamele hususunda dimdik yürüyüşünü sürdüren, aldığı kararlar ve uygulamaları ile kamuoyunun takdirini toplayan Türkiye Basketbol Federasyonu’nun samimiyeti ve gayreti ortadayken, kulüp yayın organlarından yapılan gerçek dışı açıklama ile sosyal medya üzerinden yapılan haksız eleştirileri kabul etmenin, aynı şekilde bir kısım çevrelerce dile getirilen ve ‘hukuka uygun olmayan’ beklentilerin yerine getirilmesinin federasyonumuz anlayışında asla mümkün olmadığını kamuoyuna bildiririz.

Saygılarımızla.”

Merkez Efendi Denizli’nin açıklaması şöyleydi:

‘‘Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Yönetim Kurulu olarak Türkiye Basketbol Federasyonu’nun aldığı karara yönelik açıklamamızdır;

Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Kulübü, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun Bakırköy Basketbol Kulübü’nün 30.06.2020 tarihli 682 sayılı kararla düşürülmesi sebebiyle 2020-21 sezonunda ING Basketbol Süper Ligi’nde oynamak için müracaat etmiş ve belgelerini federasyona sunmuştur. Bu karar, Bakırköy Basketbol Kulübü’nün düşürülmesi sebebiyle alınmış ve Bakırköy Basketbol Kulübü’nün yerine lige Petkimspor alınmıştır. Bu aşamadan sonra kulübümüzün başvurusu dışında başka başvuru yapılmamıştır. Bu tarihten sonra TEKSÜT Bandırma Basketbol Kulübü ligden çekilmiş ve kalan tek başvuru sahibi olan takımımız BSL’ye katılma hakkı kazanmıştır. Başvuru için gerekli şartlar ve süreç Bandırma’nın çekilmesiyle oluşmuştur. Basketbol Federasyonu, Bandırma’nın çekilmesi neticesinde yeni bir karar almamıştır.

Bakırköy Basketbol Kulübü’yle ilgili alınan karar Petkimspor’un lige dahil edilmesiyle yerine getirilmişken bir hukuk garabetiyle kulübümüz bu karara ve burada kararlaştırılan sürelere tabi tutulmuştur. Oysa olması gereken Bandırma’nın düşürülmesiyle birlikte yeni bir karar alınması ve ek süre verilmesidir.

Bağımsız denetçi Ergün Okçay tarafından mali denetim yapılmış ve hiçbir borcu olmayan kulübümüz geçerli şartları sağlamıştır. Kulübün vergi, sigorta, oyuncu ve personel, piyasa gibi hiçbir borcu yoktur. 2020-21 BSL için muhtemel bütçesi de onaylanmıştır. Tüm basketbol ligleri içinde borçsuz olan birkaç kulüpten biridir. Mali denetim raporuna kulübe ait her türlü yayından ulaşılabilir. Kulübümüze eksik belge olduğuna dair usulüne uygun olarak gönderilmiş herhangi bir resmi yazı ulaşmamıştır. Üstelik, Bandırma ligden çekileli henüz bir gün olmuştur. Bu süreçte bizzat Basketbol Federasyonu başkanımız tarafından pazartesi fikstüre katılacağı söylenen kulübümüzün yazılı ve görsel medyada da BSL’de olduğu yoğun şekilde dillendirilmiştir. Tüm basketbol camiası kulübümüzün BSL’de olmasından memnuniyetlerini belirtmiş ve bu karar sevinçle karşılanmıştır.

Bu şartlarda; ne olmuştur ki gece ansızın ligin 15 takımla oynanacağı açıklanmıştır? BSL’de oynamak için her türlü hazırlığı olan, her maçı dolu salona oynayan, harikulade bir salonu olan ve üstelik tek başvurucu konumunda olan kulübümüz gecenin bir vakti reddedilmiştir? Pandemi nedeniyle olağanüstü günler geçiren ülkemizde ve dünyada, bir önceki sezonu yarıda kalmış bir lig için sanki her şey normalmiş gibi karar olmaksızın düzenlemeler yaparak anlık kurallar koymak birkaç günlük sürelerde belgeler istemek, taleplerde bulunmak ve üstelik TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) küme düşmeyi kaldırıp 21 takımla ligi oynatırken bir eksik takımla lig oynatmak nedendir?

Bandırma çekileli henüz bir gün olmuşken hiçbir dayanak karar olmaksızın başvurumuzun reddedilmesi hangi talimata uygun düşmektedir?

Bandırma’nın çekilmesiyle ilgili karar dahi almayan federasyon ve ancak bu şekilde doğacak bir hak için ek süre verilmesi gerekirken bir günde kulübümüzden beklenen nedir?

Gerekli süreler verilerek birkaç gün beklemek yerine BSL’nin bir eksik takımla oynatılmasına neden müsaade edilmiştir?

Eğer bir eksiklik varsa talimatlara göre tarafımıza süre verilmesi gerekirken neden verilmemiştir?

Eksik olan her neyse hangi BSL takımında mevcuttur? Federasyon Başkanı’nın yurt dışında olduğu ve katılmadığı bir toplantıda bu kadar mühim bir karar niye aceleyle alınmıştır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir