Ahmet Kandemir: Türkiye’de En Büyük Problem Menajerlik Müessesesi

Makedonya‘nın MZT Kulübü‘ne giden 2004 doğumlu Samet Yiğitoğlu ve 2006 doğumlu Demir Doğan‘la ilgili olarak FIBA Temyiz Kurulu‘na yaptıkları itirazdan olumlu sonuç alan Beşiktaş Icrypex‘te koç Ahmet Kandemir baskettr.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Siyah-beyazlılar, yaptıkları itirazın kabul edildiğini ve her iki oyuncunun da Beşiktaş’a döneceğini açıklamıştı.

Ahmet Kandemir ise konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

”Menajerleri, bu oyuncuları geçen sezon sonunda sözleşmeleri devam ederken Makedonya’ya götürdü. FIBA’nın tahkim kuruluna dava açtık ve orada haklı bulunduk. FIBA’nın bu oyunculara lisans vermesinin yanlış olduğu kararı verildi ve Beşiktaş haklı bulundu. Lisansları iptal edildi ve tekrar tüm hakları bize verildi.”

”Bu oyuncuların 23 yaşında kadar Türkiye’deki tüm hakları zaten Beşiktaş’taydı. Nerede oynarlarsa oynasınlar, Türkiye’ye döndüklerinde 23 yaşına kadar bizim iznimiz olmadan başka bir takımda oynayamazlardı. Bu kararla birlikte artık Avrupa’da da hiçbir yere gidemeyecekleri ortaya çıktı. Ya geri dönecekler ya da basketbol oynamayacaklar yani.”

”Ben şahsen geri dönerlerse kabul ederim ya da etmem diye bir şey diyemem. Kulüple oturup konuşulur bunlar.”

”Bu karar emsal oldu. Aynı tip transferler futbolda çok zor ama basketbolda daha esnekti. Futbolda 18 yaşının altında oyuncuların transfer süreçlerinde çok ağır yaptırımlar var. Bu karar bir dönüm noktası oldu. Bosman olayı gibi Beşiktaş bir ilki gerçekleştirdi.”

”Yıllardır altyapıya yatırım yapan, oyuncu yetiştiren tüm takımların şikayet ettiği bir konuda Beşiktaş herkes adına bir yol almış oldu.”

”İnsanlar, bu çocuklara çok büyük yatırımlar yapıyor. Menajerler tarafından sanki bir mal gibi sağa sola kaçırılmasının doğru olmadığını görmek lazım. Bütün kulüplerin buna dikkat etmesi gerekiyor.”

”Türkiye’nin şu an en büyük problemi bu menajerlik müessesesi. 18 yaşından küçük çocuklarla ilgili TBF’den de yaptırım yapmalarını talep ettik. Hukuki maddeleri olsun, Amerika’da bunlarla ilgili kanunlar var. Orada 18 yaşından küçük çocuklarla menajerler bu kadar uğraşamıyor.”

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir