Metehan Akyel; Yakaladığı Fırsatı Kaçırmadı!

Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Gaziantep Basketbol‘un bu yaz kadrosuna kattığı 1996 doğumlu uzunu Metehan Akyel son dönemlerde çıkışa geçen formuyla dikkat çeken oyuncular arasında yer alıyor.

Ivan Buva’nın sakatlığının ardından sürelerinde artış olan Metehan, gelen fırsatı iyi değerlendirdi ve verdiği katkıyla dikkatleri üzerine çekti.

10’un Üzerine Çıktığında Katkı Verdi

Metehan, bu sezon 12 maçta 10 ve üzeri dakika süre aldı. Bu maçlardaki ortalama dakikası ise 15.1 olarak sabitlendi.

Bu maçlarda 7.25 sayı ortalama yakalayan 96 doğumlu uzun, aynı zamanda 4.1 ribaunt ortalaması yakaladı.

20’yi Görünce Çift Haneleri Yakaladı

Ocak ayı boyunca bu sezon ilk kez 4 maçta (2 BSL, 2 BCL) 20 ve üzeri dakikalarda süre alan Metehan, bu maçlarda 25.5 dakika süreyle 12.7 sayı-7.0 ribaunt ortalama yakaladı.

1996 doğumlu uzun, Tofaş karşısında 26 dakika içinde 21 sayı-7 ribaunt yaparken, 21 sayı aynı zamanda BSL kariyer rekoru olarak kayıtlara geçti. Darüşşafaka Tekfen’e karşı 25 dakika süre alan Metehan, 10 sayı-8 ribaunt-2 asistlik performansıyla dikkat çekti.

Metehan, Tofaş’la oynanan sezonun ilk maçında da 19 dakika süre almış ve 13 sayı-2 ribaunt-1 asist yapmıştı.

BCL’de 3 Maçta 20 ve Üzeri Süre Aldı

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde 24 dakika süre aldığı Tenerife maçında 13 sayı-9 ribaunt-1 asistle oynayan Gaziantep’in genç uzunu, Nizhny Novgorod deplasmanında ise 24 dakika süre alarak, 7 sayı-4 ribauntla oynadı.

Şubat ayında oynanan grubun son maçında Mornar Bar’a karşı da 25 dakika süreyle sahneye çıkan Metehan, 8 sayı-8 ribauntluk bir performans ortaya koydu.

Metehan, Brose Bamberg’e karşı ise 13 dakika içinde 11 sayı-3 ribauntluk katkı vermişti.

Uzunların Gelişim Süreci Zaman Alır

Dünya basketbolunun genelinde yaygın ve haklı bir görüştür aslında uzunların gelişim sürecinin, kısalara göre daha fazla zaman aldığı.

Bu sezon ilk kez Bandırma dışında boy gösteren Metehan, hem adaptasyon sürecine hem de yeni takımındaki rolüne alışmaya çalışırken, kendisine gelen fırsatları da iyi değerlendirmeye başladı.

Türk basketbolunun kanayan yaralarından biri haline gelen uzun pozisyonundaki sıkıntıyı da, bu tip gelişim içindeki oyunculara daha fazla şans vererek atlatmamız en mantıklı senaryo olarak duruyor.

Sezonun Kalanında Radarda Olacak

Gaziantep Basketbol, bu sezon inişli çıkışlı bir performans ortaya koyarken, kalan kısımda kadrodaki bu tip gençlerin gelişimi daha büyük önem kazanacak.

Metehan, son haftalarda aldığı süreleri iyi değerlendirirken, şans bulduğunda bunu verimli kullanabileceğinin sinyallerini verdi. Kalan fikstürde benzer süreleri alması halinde, hem bireysel olarak hem de takımın uzun vadeli hedefleri açısından, bu karşılıklı bir kazan-kazan durumu yaratacaktır.

Modern Basketbolda Değerini Katlayabilir

Metehan’ın elbette alması gereken daha çok yol var. Şutunda belli bir istikrarı yakalaması lazım. Bu da aslında oynaya oynaya olacak bir şey. Ne kadar süre alırsa o kadar ısınacaktır.

Pozisyonuna göre fiziksel duruşu üst seviyede. Bunu avantaja çevirebilir. Hareketli ve enerji dolu oyunu pozitif etki ediyor. Modern basketbolda artık 4-5 oynayabilen oyuncular değerini katlıyor. Metehan da bu potansiyel var. Savunmasını bir kademe daha yukarı çekmesi gerekiyor. Hamle zamanlaması sorununu çözdüğü halde bu da kendiliğinden gelişecektir.

Bizdeki temel problemlerden biri de oyuncuların yaş/gelişim denklemine bakış açımız. Genç oyuncu tanımı elbette görecelidir. Buna nereden baktığınıza bağlı. Ancak gelişim, her zaman devam eden bir şeydir. Ve 23 yaşındaki bir uzunun da ‘gelişim’ açısından önünde epey yol vardır.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir